عرفان ایرانی از نور شروع می شود+دانلود ویدئو

نفس رحمانیه+دانلود ویدئو
۱۳۹۱-۰۷-۲۸
Wisdom
خرد و خردورزی
۱۳۹۱-۰۸-۰۱
نمایش همه

عرفان ایرانی از نور شروع می شود+دانلود ویدئو

یک رنگ وبویی در عرفان ایرانی هست که در عرفان غیر ایرانی نیست. شما یک رنگ وبویی در محمد غزالی و عین القضات و تا بیاید به مولوی و عطار. این‌ها سمبل و نمایندگان عرفان ایرانی‌اند. من اینجا دریغم آمد که یک چیزی نگم چون مناسبت پیدا کرد.

عرفان ایرانی از نور شروع میشه. اصلا مساله نور در ایران باستان برای اولین بار مطرح شد وقتی که هیچ تمدنی نبود. حالا شاید آن وقتی که امپراطوری ایران باستان بود، تمدن توحیدی ایرانی مساله نور مطرح شد در هند و چین هم تمدن بود اروپا و غرب را جایی نبود اصلا. البته یونان بود لوگوس بود. در چین تائو بود. کلمه تائو همان معنی را می‌رساند که لوگوس در یونان. حالا یونانی‌ها از لوگوس صحبت کردند؛ و آغاز همه چیز را از لوگوس می‌دیدند. که لوگوس همان کلام حقّ است ظهور حقیقت در کلام.

تائو هم به معنی فکر است هم اندیشه و هم طریق. راه است و در واقع طریقت است. معنی لغوی تائو طریقت است. شما می‌دانید که در کتب آسمانی در یهود و مسیحیت و در اسلام شریف، کلمه است. کلام مهم است. (کلمه الله)، (کن فیکن) کلمه است. یعنی آنچه که در لوگوس یونانی مطرح نشد و در تائوی چینی مطرح شد، در جهان اسلام در کلمه «کُن» مطرح شد. سه مسئله مطرح شده.

هگل که یک فیلسوف آلمانی است و شاید به یک معنی خیلی هم مذهبی نباشد. فلسفه هر سه مسئله را مطرح کرده است. هم از تائو صحبت کرده، یعنی به تمدن مشرق زمین توجه کرده، گفته ما باید کاری کنیم که در تاریخ فلسفه از شرق شروع کنیم و هم از تائو صحبت کرده و تمام همّ اش این است که از لوگوس صحبت کند و بفهمد چی بوده. لوگوس یعنی اتحاد فکر و وجود. هستی و اندیشه با هم اتحاد پیدا می‌کنند. همه این‌ها را گفته اما یک مطلب مهمی را اضافه کرده و من کمتر دیدم کسی این را به گه.

میگه اولین بار در تاریخ از نور آغاز شد. معنویت در تاریخ از طریق نور آمد و نور را ایرانیان مطرح کردند. چون نور ظاهر کننده هست. معنویت از طریق نور به عالم وارد شد. این حرفی است که یک غربی دارد میزند که تمام وجودش غربی است و نور را معادل لوگوس یونان و تائو چین و کلمه در ادیان ابراهیمی قرار داده. بعد یک سوالی از خودش می‌کند می‌گوید این تمدن بزرگ که در فارس (ایران باستان) بوده پس چرا چین و هند باقی ماندند و ایران باستان منقرض شد و باقی نماند و بعد جواب هم می‌دهد : که هیچ عیبی ندارد منقرض یشه برای اینکه نقش خودش را در تاریخ ایفا کرده. باقی ماندن لزوما به معنایی اعلا و بالا بودن از آنی که منقرض شده نیست. آنچه مهم است این است که یک تمدن نقش خودش را در تاریخ ایفا کند وتمدن ایرانی نقش خودش را ایفا کرده.

حال اگر شما از من بپرسید آن نقش که ایران باستان در تمدن ایفا کرد چه بود من به شما خواهم گفت همین عرفانی است که الان ما نمونه‌اش را ما در عین القضات می‌بینیم و در احمد غزالی می‌بینیم. آن وقت توام می‌شود با عرفانی که از قرآن کریم استفاده می‌کنند آن وقت یک نورانیت مضاعفی پیدا می‌کند که ما درباره‌اش داریم صحبت می‌کنیم.

لینک دانلود

برنامه معرفت - حافظ

 

Video-Download

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *