Dr Ebrahimi Dinani marefat (9)
برنامه معرفت صدقسمت اول (صوتی)
۱۳۹۱-۱۰-۰۲
ادراک ذات چگونه است
۱۳۹۱-۱۰-۰۹
نمایش همه

شک دکارت و سقراط

سقراط در یکی از سخنان جاودانه خود ادعا کرده است که وی «می داند که نمی داند» در این جمله به وضوح می بینیم که حتی جهل و نادانی در پرتو نوعی علم و آگاهی آشکار می شود. یعنی نادانی هنگامی معنی نادنی پیدا می کند که دانسته شود آن نادانی است؛ به گونه ای که اگر خود نادانی دانسته نشود، هرگز از آن نشانی نمی توان یافت.

دکارت فیلسوف معروف فرانسوی، در همه چیز شک می کند یا این که تصمیم می گیرد در همه چیز شک نماید. ولی بلافاصله در خود می یابد که نسبت به شک خویش شک ندارد. بلکه با یقین کامل، نسبت به شک خویش ایمان دارد؛ به همین جهت، یقین به شک خویش را مبدأ یک نظام فلسفی قرار داده است. سقراط در یکی از سخنان جاودانه خود ادعا کرده است که وی «می داند که نمی داند» در این جمله به وضوح می بینیم که حتی جهل و نادانی در پرتو نوعی علم و آگاهی آشکار می شود. یعنی نادانی هنگامی معنی نادنی پیدا می کند که دانسته شود آن نادانی است؛ به گونه ای که اگر خود نادانی دانسته نشود، هرگز از آن نشانی نمی توان یافت.

به سخن دیگر از نادانی نادانسته، که همان «جهل مرکب» است، هیچ گونه سخن نمی توان گفت یکی از فلاسفه معاصر مغرب زمین، بر شبیل اعتراض به سخن سقراط گفته است، اگر سقراط می دانست که نمی داند، من همان را نیز نمی دانم. ولی این فیلسوف از این نکته غفلت کرده که در معنی سخن وی هیچ عنصر تازه ای علاوه بر آنچه در کلام سقراط آمده وجود ندارد؛ و این بدان جهت است که وقتی وی ادعا می نماید که او نمی داند ، در حقیقت دانسته است که نمی داند که نمی داند؛ زیرا اگر جهل به جهل خود را نمی دانست چگونه می توانست ادعا کند که وی آن را نمی داند.

به این ترتیب سخن این شخص هر چند به عنوان نوعی اعتراض بر کلام سقراط ایراد شده، ولی در حقیقت چیزی جز تکرار سخن سقراط نیست. فقط یک تفاوت بین این دو کلام وجود دارد، و آن تفاوت این است که سقراط به جهل خویش عالم بوده است، در حالی که این شخص به جهل، بر جهل خویش ادعای عالم بودن می نماید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *