۲۹mordad
برنامه معرفت دوازدهم مهر ۱۳۹۲
۱۳۹۲-۰۷-۱۴
آیا عرفان، مرادف با حزن است؟
۱۳۹۲-۰۷-۱۹
نمایش همه

سلوک فکری در نظر عطار

برخی کتاب تذکره الاولیا را از ساده اندیشی عطار می دانند. در واقع بین نفس تذکره الاولیاء و منطق الطیر و مصیبت نامه تناقض دیدند. این اشخاص به شکل و محتوا توجه ندارند، اصطلاح فلسفی آن ترکیب اتحادی و ترکیب انضمامی است. حکما تمام موجودات عالم را مرکب از هیولا (ماده و صورت) می دانند. هر موجودی در عالم ماده، یک ماده و صورت دارد. درخت سیب آمادگی دارد خشک شود، خاکستر شود. آمادگی دارد، اما اکنون خاکستر نیست. آهن، آب خاکستر نمی شود چون آمادگی خاکستر شدن را ندارد. آمادگی یعنی این چیز را دارد و این چیز همان ماده است. منظور حکما از ماده، ماده فیزیکی نیست. ماده یعنی آمادگی برای چیز دیگر شدن. آب آمادگی دارد بخار شود این آمادگی در کجای آب وجود دارد و آیا می توان آن را دید؟

هر جسمی در عالم ماده یک حیثیت فعلیت دارد؛ همان است که هست و یک حیثیت دارد که می تواند دگرگون و چیز دیگر شود. در نتیجه هر موجودی ماده و صورتی دارد و هر مطلبی شکل و محتوا. کتاب منطق الطیر محتوایی دارد که در افکار عطار بوده است. محتوا همان معنی است که به شکل شعر خود را نشان داده است. مساله مهم این است که معنی چگونه در لفظ وجود داردو جای این معنی کجاست؟

در جهانی و از جهان بیش         همچو معنی که در بیابان باشد

انوری به معشوق خود می گوید: تو در جهانی ولی بیشتر از جهانی. چنانکه معنی در لفظ است ولی معنی بیشتر از لفظ است. اگر لفظ و معنی را به ظرف و مظروف تشبیه کنیم، معنی مظروف است که از ظرف بیشتر است.تازه ترین مکاتب هرمنوتیک، سخن از مرگ مولف میزنند، در سخن به مولف کاری نداریم. ما هستیم و سخن. گاهی معنی اشکال مختلف پیدا می کند، یک ماده ممکن است هزاران شکل به خود بگیرد، البته همواره بین شکل و محتوا تناسب است منتها شکل ها تغییر می کنند. هویت فکری عطار نیز دو شکل پیدا کرده است. عطار منظومه فکری عجیبی دارد که هر لغت آن معنی دارد. البته در هر کلامی نشیب و فراز است حتی در قرآن.

در کلام ایزد بی چون که وحی منزل است        کی بود تبّت یدا مانند یا أرض ابلعی

اگر کسی از درون و باطن قرآن نگاه کند فرقی ندارد و هر کدام زیبایی خاص خود را دارد. باید هماهنگی بین صورت و معنی باشد و این دو را با هم نگریست نه معنی گرای محض، بی اعتنا به فرم و نه فرمالیست محض بی اعتنا به معنی. اشعار مولوی نیز بدین گونه است و برخی از آنها هزل است اما اگر کسی از درون با منظومه فکری مولانا آشنا باشد این را اوج فصاحت می داند.

آن بلال صدق در بانگ نماز          حیَّ را خواند هِی از روی نیاز

خشم پیغمبر بجوشید و بگفت          یک دورازی از عنایات نهفت

2 دیدگاه ها

 1. محمدامبن قرایی وفا می‌گه:

  از صمیم دل سپاسگزارم
  (مضمون آیه) ۳۲ سوره مائده که میفرماید
  هرکس یک نفر را احیا کند مانند آن است که تمام بشریت را احیا کرده است
  از شما و همه انسانهایی که در جهت احیای روح انسانها خدمت میکنند ممنونم

 2. فایزه قانعی می‌گه:

  با سلام

  هیچ کس از قلب شما نزدیک تر و راستگو تر نیست بنابراین از کسانی که قلب پاک شما انان را به خود نمی پذیرددوری کنید .( سقراط)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *