سرّ سویدا

۲۹mordad
برنامه معرفت دهم آذر ۱۳۹۱
۱۳۹۱-۰۹-۱۰
نه از من و نه از غیر من ، به هیچ وجه تقلید نکنید!
۱۳۹۱-۰۹-۱۲
نمایش همه

سرّ سویدا

«سرّ سویدا » اصطلاحی است که سعدی شیرین سخن به زیباترین صورت ، آن را در شعرش به کار برده و با همین اصطلاح به خلوتگاه خودی خویش اشاره کرده است . خلوتگاه خودی خود ، مظهر مقام کنز مخفی است . البته عنوان «کنز مخفی » مقام و جایگاه مخصوصی است که حق تبارک و تعالی از آن خبر داده است

ترکیب  «سرّ سویدا » اصطلاحی است که سعدی شیرین سخن به زیباترین صورت ، آن را در شعرش به کار برده و با همین اصطلاح به خلوتگاه خودی خویش اشاره کرده است . خلوتگاه خودی خود ، مظهر مقام کنز مخفی است . البته عنوان «کنز مخفی » مقام و جایگاه مخصوصی است که حق تبارک و تعالی از آن خبر داده است و انسان نیز تنها موجودی است که می تواند مظهر و مجلای این مقام بوده باشد .هیچ موجود دیگری را نمی شناسیم که از شایستگی مظهریت و مجلا بودن ، برای مقام کنز مخفی برخوردار بوده باشد. هر موجودی چه در ملک و چه در ملکوت ، همان هست که هست ؛ یعنی ظاهر یا باطن در آن واحد و یگانه است . اگر ظاهر است ، فقط ظاهر است و اگر باطنی است ، جز باطنی بودن چیز دیگری در آن یافت نمی شود.اما انسان هم ظاهر دارد و هم از باطن برخوردار است . [انسان ] از باطن خویش به ظاهر می آید و از ظاهر به باطن می رود. وقتی از باطن به ظاهر می آید ، احساس بیگانگی با ظاهر خود را ندارد ، چنانکه وقتی از ظاهر خود به باطن خویش می رود نیز احساس بیگانگی با ظاهر خود را ندارد، زیرا ظاهر و باطن انسان در دو مرحله یا دو مرتبه از مراتب هستی او شناخته می شوند و مراتب هستی در یک موجود ، در عین تفاوت و اختلافی که با یکدیگر دارند ، از نوعی اتحاد و یگانگی برخوردارند.

فاصله میان ظاهر و باطن در وجود یک انسان ،ژرف ترین و دورترین شکاف و فاصله ای است که می توان آن را مورد شناسایی قرار داد. فاصله میان ظاهر و باطن انسان بسی دورتر و ژرف تر از فاصله میان مشرق و مغرب دیده می شود . حافظ از جمله کسانی است که به این مساله توجه کامل داشته ، عظمت انسان و شگفت انگیز بودن او را نیز در همین می بیند .همانگونه که یادآور شدیم ، شیخ اجلّ سعدی نیز پیش از به ظهور رسیدن حافظ ، به فاصله و تفاوتی که مان ظاهر و باطن انسان تحقق دارد ، توجه کامل داشته و باطن او را « سرّ سویدا » خوانده است . این ترکیب زیبا از دو واژه «سر» و «سویدا» تشکیل شده ، نیکوترین عبارتی است که از باطن انسان حکایت می کند . واژه «سرّ» بر پنهان بودن امری دلالت دارد که نباید برای اشخاص روشن و آشکار باشد . واژه «سویدا » که مصغر مونث از کلمه «أسود » به شمار می آید نیز به معنی یک سیاه بسیار کوچک است که می توان آن را با خال سیاه در یک صورت زیبا قابل انطباق دانست .

در منطبق ساختن کلمه «سویدا » با آنچه خال سیاه خوانده می شود ، به این امر نیز اشاره م شود که « سرّ سویدای » انسان همان مقام وحدت و بساطت و یگانگی است که تفرقه و پراکندگی و کثرت در آن نیست و اگر نقطه خال سیاه به حکم بساطت و یگانگی صرف ، قابل تقسیم منیست ، باطن انسان نیز به هیچ وجه تفرقه و پراکندگی ندارد و مقام جمع الجمع او به شمار می آید و این همان مقام است که مظهر و مجلای کنز مخفی شناخته می شود و خداوند تبارک و تعالی نیز به حسب آنچه در یک جمله [=حدیث قدسی ] نقل شده ، فرموده است :« کنت کنزا مخفیا فأحببت أن أعرف فخلقت الخلق لکی أعرف » ؛ یعنی من گنجی پنهان بودم . پس دوست داشتم که شناخته شوم . سپس مخلوقات را آفریدم تا اینکه شناخته شوم.

از این سخن قدسی می توان دریافت که اگر آفرینش صورت نمی پذیرفت، حق تبارک و تعالی به ظهور نمی رسید و در نتیجه، شناختن او امکان پذیر نمی گشت.به این ترتیب حق تعالی از مقام غیب ذات خود،با فعل آفرینش به ظهور رسید وتجلی خود را آشکار ساخت در این میان تنها موجودی که که مظهر کامل ذات و صفات خداوند شناخته می شود، انسان است که او نیز به حکم مظهریت ومجلا بودنش از باطن خود که کنز مخفی او به شمار می آید به واسطه افعال و آثارش به ظهور می رسد، اما این ظهور و آشکار شدن در سخن، به گونه ای ژرف و گسترده است که با افعال و آثار دیگر تفاوت چشمگیر دارد. شاعر عارف به همین مساله اشاره می کند، آنجا که با زیبایی خیره کننده ای می گوید :

نه فلک راست مسلم نه ملک را حاصل     آنچه در سرّ سویدای بنی آدم از اوست

چنانکه در این بیت زیبا و ظریف دیده می شود ، به نظر شاعر عارف در سرّ سویدای انسان چیزی نهفته است که نه فلک می تواند به آن دسترسی پیدا کند ، نه ملک از توانایی درک و دریافت آن برخوردار است . می دانیم که فرشتگان سرّ سویدا ندارند  و راز پنهان را نیز نمی شناسند . به همین جهت بود که پس از آفریده شدن انسان ، گفتند : پروردگارا این موجودی که در زمین آفریدی ، خونریز و تبهکار است ، ولی ما پیوسته به تسبیح و تقدیس تو اشتغال داریم . بی درنگ از سوی خداوند  پاسخ شنیدند که گفت آنچه من می دانم ، شما هرگز نخواهید دانست .آنچه در هنگام آفرینش ، فرشتگان آن را نمی دانستند ، همان چیزی است که هرگز نمی توانند آن را درک و دریافت کنند ؛ زیرا فرشگان دارای قوه و استعداد نیستند بلکه آنچه دارند بالفعل است و اگر چیزی را نداشته باشند ، هرگز آن را نخواهند داشت [ در نتیجه ] فرشته راز ندارد و سرّ پنهان برای او مطرح نیست ، بلکه به هر چیزی که عالم است ، همیشه عالم است و آنچه را که نمی داند هرگز نخواهد دانست .

این سخن در مورد موجدات ناسوتی نیز صادق است و نمی توان از تکامل آگاهانه درباره آنها سخن به میان اورد ، اگر چه در تکامل زیستی برای موجودات جهان طبیعت هرگز نمی توان تردید روا داشت . به این ترتیب ، رازداری و رازمندی از ویژگیهای انسان است و او تنها موجودی در جهان شناخته می شود که سرّ پنهان دارد و افزون بر این که راز می گوید ، رازهای دیگر را نیز می گشاید و این همه تفسیر این سخن خداوند متعال است که خطاب به فرشتگان درباره انسان فرمود : آنچه من درباره این موجود شگفت انگیز می دانم شما نمی دانید .علت رازمند بودن انسان این است که ملک و ملکوت را یکجا در خود جمع دارد و به همان اندازه که فرشته خو شناخته می شود ، حیوان صفت و درنده خو نیز به شمار می آید . کسی که ملک و ملکوت را در خود جمع دارد ، از ظاهر و باطن نیز برخوردار است و کسی که هم ظاهر و باطن دارد ، می تواند رازگونه سخن بگوید و در تایل سخن های قابل تفسیر نیز پیش آهنگ باشد . اینجاست که می گوییم : هرمنوتیک در ساحت سخن انسان معنی پیدا می کند

17 دیدگاه ها

 1. یکی از همه می‌گه:

  سلام و وقت بخیر و خدا قوت
  در قسمت مربوط به دسته بندی، حافظ رو مشخص کردید در صورتی که ابتدای سخن گفتید که سر سویدا ابتکار سعدی هست.

  • مدیر سایت می‌گه:

   با سلام به شما دوست عزیز
   نه اشتباهی صورت نگرفته آنچه که استاد در ابتدای نوشتار از ابتکار سرّ سویدا توسط سعدی شیرازی سخن گفتند در کتاب «حافظ معنوی»ایشان آمده و دسته بندی که صورت گرفته بر این اساس است که این پست ، برگرفته از کتاب حافظ معنوی است

 2. یکی از همه می‌گه:

  سلام و وقت بخیر
  سوالی برای حقیر پیش آمده که مطمئنا از نقص اطلاعات بنده هست لطفا راهنمایی بفرمایید:

  آنگونه که از صحبت های پیشین استاد متوجه شده بودم تمام عالم دارای ظاهر و باطن است، حتی آیه میفرماید که برای هر چیزی ملکوتی وجود دارد(یا در ملکوت برای هر چیزی، چیزی وجود دارد)، این که درین مطلب میفرمایید فقط و فقط انسان دارای باطن هست رو لطفا کمی بیشتر توضیح بدید.

  با تشکر

  • مدیر سایت می‌گه:

   تمام موجودات این عالم باطن ندارند اما اگر هم باطن داشته باشند خودشان نمی دانند که باطن دارند .
   تنها موجودی که در این عالم باطن دارد و می داند که باطن دارد انسان است .به همین علت است که استاد باطن را مختص انسان معرفی می کنند.

   • یکی از همه می‌گه:

    سلام و وقت بخیر
    با این توضیح موافق هستم ضمن آنکه فقط انسان توان حرکت از ظاهر به باطن گروه بالعکس را دارد، همچنان اعتقاد دارم همه موجودات باطن دارند اما بدون انسان باطن هیچ موجودی شناخته نمیشود، به واسطه انسان باطن دیگر اشیاء شناخته میشود.

    با تشکر فراوان

    • مدیر سایت می‌گه:

     الحمدلله خودتان استاد ما هستید
     خوشحالیم که افراد فرزانه ای چون شما به ما منت می گذارند

     • یکی از همه می‌گه:

      با سلام و وقت بخیر
      بعد از کمی فکر کردن، به دو نوع برداشت رسیدم.
      اول، تمام موجودات دارای باطن هستند، اما فهم و درکش فقط برای انسان ممکن هست.
      دوم، هیچ موجودی باطن ندارد، بلکه انسان در درون خود برای اشیاء باطن متصور می شود.
      دیدگاه اول انسان را به مانند نور، روشن کننده باطن موجودات میداند، یعنی وجود دارد اما به واسطه انسان دیده میشود.
      دیدگاه دوم انسان را خلاصه تمام عالم میداند، به دیگر معنی سیر در آفاق و سفر در عوالم در واقع سیر و سفر در خود انسان است.
      لطفا نظر خود را درمورد دیدگاه ها بیان کنید

 3. مدیر سایت می‌گه:

  دیدگاه اول به نظر من درست است تا حدودی اما ما با قاطعیت نمی توانیم بگوییم که همه موجودات باطن دارند .
  دیدگاه دوم هم دقیقا همین اشکال را دارد که ما نمی دانیم به طور قاطع باطن ندارند .
  به طور کلی به قول استاد عزیز تمام مغالطات عالم از ان شروع میشه که ما دنبال (هست یا نیست ، باید یا نباید ) می رویم .
  هر چند با توجه به هر دو دیدگاه مطلبی معارض با اصول حاصل نمی شود . اما این قاطعیت و اینکه بگیم این باطن دارد یا ندارد ، هست یا نیست ، سرآغاز تمام دعواهای بشری است

  البته دیدگاه شخص بنده است حالا شاید دکتر دینانی نظر دیگه ای داشته باشند (بنده غالبا دیدگاههای مباحثه ای را پاسخ نمی دهم چون بعضا دوستن فکر می کنند ما از طرف استاد حرف میزنیم )

  • یکی از همه می‌گه:

   سلام و وقت بخیر
   استاد جایی عرض کردند انسان فهرست عالم هست، همچنین عرض کردند اگر ما چیزی رو میفهمیم بدون شک قسمتی از اون چیز در ما موجود هست وگرنه فهمش ممکن نیست، این مطلب مؤید اتحاد درک کننده و درک شونده-مدرک به ضم میم و فتح ر مدرک به ضم میم و کسر ر- هست که با این اتحاد درک حاصل میشه.
   از شما بابت صداقت برای عدم ورود به مباحثه و همچنین تأکید بر دخالت نداشتن استاد در سایت، تشکر میکنم، قصد حقیر هم ایجاد مباحثه نبود، شکی بود که امید تبدیل به یقین داشتم.
   درباره نظر استاد درمورد هست و نیست، باید و نباید، حق با استاد هست اما این مطلب نکته ظریفی داره، حق رو به ثباتش میشناسیم، اگر حقیقت متغیر باشه دیگه حق نیست.

   عذرخواهی من رو بابت طولانی شدن مطلب پذیرا باشید.
   آرزوی توفیق برای شما و استاد گرامی دارم

   • سلام
    البته در مورد تقسیم بندی که در بالا انجام دادید میشود دقیقتر شد ؛ اینکه :
    ۱-همه موجودات باطن دارند و میدانند که باطن دارند و انسان نیز میداند که باطن دارند
    ۲-همه موجودات باطن دارند و میدانند که باطن دارند ولی انسان نمیداند که باطن دارند
    ۳-هیچ موجودی باطن ندارد و میدانند که باطن ندارد و انسان میداند که باطن ندارند
    ۴-هیچ موجودی باطن ندارد و میدانند که باطن ندارند ولی انسان نمیداند که باطن ندارند
    ۵ -همه موجودات باطن دارند و نمیدانند که باطن دارند ولی انسان میداند که باطن دارند
    ۶-همه موجودات باطن دارند و نمیدانند که باطن دارند وانسان نمیداند که باطن دارند
    ۷-هیچ موجودی باطن ندارد و نمیدانند که باطن ندارد ولی انسان میداند که باطن ندارند
    ۸-هیچ موجودی باطن ندارد و نمیدانند که باطن ندارد و انسان نمیداند که باطن ندارند
    (در تقسیم بالا فرض بر این شده است که انسان باطن دارد و به باطن خویش آگاه است و منظور از همه موجودات و یا هیچ موجودی ، به جز انسان است )
    حال منظور از ظاهر و باطن و آگاهی چیست ؟

  • مدیر سایت می‌گه:

   آقای زمانی عزیز
   بنده فایل صوتی این بیان استاد را دارم که می فرمایند هست و نیست و باید و نباید در ضمن لطف بفرمایید کتاب حافظ معنوی استاد صفحه ۲۱۰ را مطالعه بفرماییدکه در آنجا استاد صریحا نسبت به مسئله باید موضع میگیرند و تعجب آقای فیضی را بر می انگیزند

 4. بي نظير می‌گه:

  دوستای عزیز باید و نبایدها رو از جیگاه خودشون خارج نکنید همه چی حله

 5. یکی از همه می‌گه:

  سلام و وقت بخیر
  تقسیم بندی خوبی بود، اما ای کاش اشاره ای به نتایج هر کدوم میکردید، و البته میشد به طور خلاصه تر اینطور مطرح کرد که این حالات از ترکیب سه مورد دو گزینه ای به وجود میاد، گزینه اول وجود و عدم وجود باطن در موجودات، گزینه دوم آگاهی موجودات از وضعیت وجود و یا عدم وجود باطن در خود، و سوم آگاهی انسان از وضعیت این وجود و آگاهی.
  قسمت دوم که سوال از چیستی ظاهر و باطن و آگاهی کردید، خب این موضوعات پاسخی به این کوتاهی و همه گیری (مورد قبول همه) ندارند، گرچه با گفتگو میشه نظرات رو به هم نزدیک و ایجاد تفاهم کرد.

  اجازه بدید پا رو فراتر بذارم و سوالی که مدتی با اون مشغول بودم و احساس میکنم با این موضوع مرتبط باشه رو اینجا مطرح کنم، آیا لازم است موجودات برای موجود بودنشون و اثرگذار بودنشون از خودشون و اثراتشون آگاهی داشته باشند، به عنوان مثال آتش برای سوزاندن باید بداند که میسوزاند؟ و تعمیم این قضیه به مسئله انسان و شناخت خودش و جهان اطرافش، آیا آب برای خیس کردن باید بداند که میتواند خیس کند؟، الان دقیق خاطرم نیست چه جوری اما یکی بودن علم و وجود از لوازم و مقدماتش بود، اما تا اینجا رسیدم که آیا تلازمی برای آگاهی جوهر از ذات و یا بالعکس آگاهی ذات از جوهر وجود داره یا نه؟ البته همچنان به نتیجه قطعی نرسیدم
  تشکر

  • سلام
   اما اینکه اشاره ای به نتیجه نشد علتش سوال آخر بود . تا جواب آن مشخض نشود نتیجه ای هم نمیشود گرفت که به گوشه ای از آن اشاره فرمودید .
   و اینکه فرمودید خلاصه تر مطرح میشد تفاوتی ندارد و اینکه فرمودید در سه مورد دو گزینه ای هم اشتباه است چون اگر بخواهیم قسیم بودن آنها مشخص و حفظ بشود باید در دو مورد چهار گزینه ای بیان شود .
   امابعد
   فرمودید که آیا ” موجودات برای موجود بودنشون و اثرگذار بودنشون از خودشون و اثراتشون آگاهی داشته باشند، به عنوان مثال آتش برای سوزاندن باید بداند که میسوزاند؟ ”
   در اینجا بیان مثال هم اشتباه است ، چون بنا به فرموده شما : “برای موجود بودنشون ” ، مثال باید اینگونه بیان میشد که آیا آتش برای بودن باید بداند که میسوزاند؟
   جواب این چنین پرسشی بدیهی است چون بالا ترین دلیل برای امکان شی وقوع آن شی میباشد .
   در نتیجه در اینجا باید مشخص شود که منظور بودن است یا نتیجه بودن ؟
   و سوال آخر نیز نیازمند توضیح بیشتر شما دوست عزیز است تا هم مقصود شما مشخص شود و هم ما برداشت نادرستی نداشته باشیم .
   ممنون

 6. سلام
  در خلال مباحثی که تحت نظر در این وبسایت صورت میگیرد اشاره به این نکته بسیار مهم و ضروری است و دوستان باید به آن توجه جدی داشته باشند و آن اینکه تمام نظراتی که از سوی اعضای سایت قرار میگیرد ، نظرات و برداشتهای شخصی است و دلیل بر این نیست که نظر استاد عزیز باشد .
  از مدیر محترم بابت توجه و تذکر این نکته تشکر میکنم .
  ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *