برنامه معرفت ۲۴ مرداد ۱۳۹۳
۱۳۹۳-۰۵-۲۵
برنامه معرفت ۳۱ مرداد ۱۳۹۳
۱۳۹۳-۰۶-۰۱
نمایش همه

روش تدریس فلسفه در کلاس های دکتر دینانی

به مناسبت آغاز ترم جدید کلاسهای دکتر دینانی، مقاله ای جهت آشنایی علاقه مندان با فضای کلاسهای دکتر دینانی، توسط یکی از شاگردان و دوستداران ایشان (آقای دکتر سعید انواری) تنظیم و تدوین شده است. این مقاله تا حدود زیادی می تواند پاسخگوی دوستان و علاقه مندانی باشد که در مورد شیوه کلاس داری و نوع فضای کلاس های «استاد دینانی» سوال دارند. البته این نوشتار به جنبه های کلی کلاس های ایشان اشاره شده است و قطعا نویسنده این سطور ادعای اینکه کاملا حق مطلب را ادا کرده است، ندارد.

در این مقاله سعی شده است تا به شرح و دسته بندی اصول حاکم بر کلاس های دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی پرداخته شود که بی شک یکی از موفق ترین اساتید فلسفه اسلامی به شمار می آیند و در تدریس فلسفه، صاحب سبک خاص هستند. گرچه سال ها است که دانشجویان و اساتید بسیاری از کلاس های ایشان استفاده می کنند و از نزدیک با سبک و روش تدریس ایشان آشنایی دارند، اما تدوین و تشریح این اصول، می تواند الگوی مناسبی در اختیار مدرسین فلسفه و خصوصاً اساتید فلسفه اسلامی قرار دهد چرا که امروزه به دلایل بسیار و از جمله ارائه ناموفق فلسفه اسلامی، نظرات بدیع و تفکرات عمیق آن، بی ارزش و سطحی تلقی می شود. نگارنده که همواره مجذوب سبک تدریس دکتر دینانی بوده است، پس از شرکت چند ساله در کلاس های کارشناسی ارشد و دکتری ایشان، این نحوه تدریس را در قالب چند اصل صورت بندی کرده است. در این مقاله به جز آنچه به صورت مستقیم از ایشان نقل گردیده است، بیشتر مطالب، تذکراتی است که در کلاس های خود بیان کرده اند. امید است تا با پیروی از این روش، کلاسهای فلسفه را از خطر تبدیل شدن به کلاس های تاریخ، حفظ و صیانت کنیم. چرا برخی از افراد، کلاس فلسفه تنها محل آموزش تاریخ فلسفه است و با خواندن و دادن تاریخ تحول اندیشه ها، بی صبرانه در انتظار ظهور اندیشمندان نشسته اند! گرچه کلاس هایی که با عنوان تاریخ فلسفه تدریس می شوند می توانند ماهیتی تاریخی داشته باشند، اما با نظر کردن در عناوین دروس مقطع کارشناسی فلسفه، این سؤال به ‏ذهن می رسد که آیا در این میان، کلاسی غیر از تاریخ فلسفه نیز برای دانشجویان در نظر گرفته شده است که رسالت آن، وادار کردن افراد ‏به اندیشیدن باشد؟

‏اگر بخواهیم رسالت یک کلاس فلسفی را در یک جمله خلاصه کنیم. بهتر از سخن کانت نخواهیم یافت که گفت: «‏فلسفه آموزش اندیشیدن است، نه آموزش اندیشه ها» از آن جا که زمان کلاس محدود ‏است و استاد هر چه بکوشد، نخواهد توانست تمام نظرات موافق و مخالف را مطرح کند، بنابراین رسالت اصلی استاد، درگیر کردن ذهن دانشجو با مسائل فلسفی است تا خود به دنبال پاسخ آن باشد. بدین جهت اولین اصل در کلاس فلسفه. طرح دقیق و همه جانبه یک مسئله است

اصول حاکم بر کلاس های دکتر دینانی در یک نگاه کلی:

 1. طرح مسئله کنید
 2. انتظار خود را از فلسفه تغییر دهید
 3. مسئولیت سخنان خود را بر عهده بگیرید
 4. دغدغه های اصلی فیلسوفان را بیابید
 5. کلاس فلسفه، کلاس بحث است
 6. در مورد مسائل، فکر کنید
 7. سخنان خود را در کمترین عبارات و به صورت گویا و صریح بیان کنید.
 8. به لوازم سخنان تان توجه داشته باشید
 9. خود را ملزم به استفاده از اصطلاحات فلسفی نکنید!
 10. به سرعت مبهوت نظرات جدید نشوید!
 11. مسائل را تحلیل کنید
 12. ارزش فیلسوفان را بدانیم
 13. معیار حقیقی، تنها عقل است

می توانید مشروح این مقاله را از همین لینک دریافت نمائید

5 دیدگاه ها

 1. مدیر سایت می‌گه:

  ممنون از تو دوست عزیز و مهربانم که همیشه و در همه احوال کمک های خالصانه ات امید راه من بوده و از خداوند به خاطر داشتن دوستانی چون امیر عزیز سپاسگذارم.

  ممنون از همه مهربانی هایت…..

 2. رضا بهمنی می‌گه:

  باید عنوان کنم کار شما حرکتی بزرگ در جهت شناخت آراء انسانی اندیشمند ی است که موجب واداشتن ذهنها به تفکر میشود.
  عمرتان مستدام و حرکتتان پردوام

 3. ایمان می‌گه:

  با سلام و تشکر با بت مطالب ..آیا جناب دکتر کلاس هایی خارج از دانشگاه برای علاقه مندان هم دارند؟

 4. علی هاشمی فر می‌گه:

  با سلام سپاس فراوان
  بنده ی حقیر به سبب علاقه حکمت و فلسفه اسلامی تصمیم به ادامه ی تحصیل در این حوزه رو دارم..
  عنایت میفرمایید راهنمایی کنید در رشته ی الهیات به این مطلوب نزدیک تر میشم یا فلسفه!!
  ممنون میشم اگر در ایمیلم جواب این پیام رو بدین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *