پیام الهی ، آیا ارضای احساسات است یا بیداری عقل؟
۱۳۹۱-۰۸-۲۱
فلسفه نور از دیدگاه شیخ نجم الدین کبری
۱۳۹۱-۰۸-۲۳
نمایش همه

دایره عقل برنقطه مرکزی عقل

متنی برگزفته از کتاب «ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام»

شیخ نجم الدین کبری در اینجا به یک نکته جالب توجه اشاره می کند که از ویژگیهای زبان به شمار می آید در نظر او زبان از الفاظ تشکیل شده به همین جهت از عهده آنچه دوحرفی و زوج باشد بر نمی آید البته قلب به حکم اینکه واحد و یگانه است منشأ باید توجه داشت که زبان مظهر بیان و اندیشه است بنابراین وقتی شیخ نجم الدین کبری، اینجا زبان را از اقوال می شناسد اشاره به این دارد که آنچه در بیان می آید و در معرض گفتگو قرار می گیرد بسیط صرف و یگانه محض نیست و از نوعی ترکیب و دوگانگی برخوردار است. این شخص بزرگ قلب را در هر یک از افراد، واحد و یگانه دانسته و آن را به دایره ای تشبیه کرده که هفت نقطه آن دایره به شمار می آید. تردیدی نمی توان داشت که نقطه از هر جهت بسیط و یگانه شناخته می شود و هیچ گونه اندازه و بعدی برای آن نمی توان در نظر گرفت بنابراین دایره قلب که بر نقطه مرکزی عقل استوار می گردد واسطه ای است که همواره زوج و فرد یا واحد و کثیر را به هم مرتبط می سازد واسطه بودن قلب در میان واحد و کثیر و زوج و فرد، سرّی از اسرار است که در این آیه، از آیات قرآن کریم به آن اشاره شده است {ومن کل شیء خلقنا زوجین لعلکم تذکرون ففرّوا الی الی الله}

همان سان که مشاهده می شود ، خداوند تبارک و تعالی در این آیه گفته است ما همه چیز را زوج آفریدیم باشد که شما توجه پیدا کنید و به آگاهی رسید سپس می فرماید به سوی خداوند روی آورید و معنی این سخن در اینجا آن است که از جهان کثرت به عالم وحدت روید با فروگذاشتن آنچه زوج شناخته می شود به سوی آنچه فرد است ، بشتابید.

تشریح چند نکته از متن با بیان دکتر دینانی

خوب واقعا نکته است . نکته ها چون تیغ فولاد است تیز. این بزرگان گاهی یک نکته می گفتند که به اندازه یک کتاب معنی دارد . شیخ نجم الدین کبری فرموده است که زبان زوج است . یعنی تلفظ آدم، یک حرفی که بر زبان جاری می شود بگوییم که ترکیب داخلش نباشد. یعنی زبان آدمی بدون ترکیب نیست. همه حروف یک امتداد دارند. خود نقطه در خارج وجود دارد یا نه؟ نقطه زیر (ب) نقطه هست یا نه؟ ولی طول و عرض دارد. نقطه آن است که طول و عرض نداشته باشد.

زبان، بدون ترکیب زبان نیست. حتی نت موسیقی. بیان، ترکیب دارد. چه به زبان، چه به نت. نقطه اصلا در جهان هست یا نه؟ نقطه به حسب تعریف ریاضی چیزی است که طول و عرض نداشته باشد. حالا شما در جهان خارج چه چیزی پیدا میکنی که طول و عرض نداشته باشد؟ زوجیت، یعنی وحدت واقعی نیست. همراهه و دوتاست. شیخ نجم الدین کبری می گوید زبان، زوج است. بیان زوج است. به همین جهت حتی کلام خدا.که فرمود: {إذا أراد الله أن یقل لشیء له کن فیکن}  «کن» چند تا کلمه است؟ کاف و نون. باش پس شد. اگر این باش نبود نمی شد. کاف و نون، زوج است.

حتی نقطه همین طور. وقتی حروف مقطعه بعد دارد. حروف مقطعه مثل {ألم} الف لام میم و…… ایشان می خواهد یک حرف توحیدی سهمناکی بگوید. بیان زوج است. زوج ترکیب است . تعدد است و واحد حقیقی نیست و بعد این را می گوید که جهان، زوج است . حالا اینکه بیان ایشان است حتی در بیان های هندی و چینی هم که نگاه کنید. در چین به صورت «اینویان» مطرح است. اینوبان همان زوجیت است. و قرآن کریم می گوید {و جعلنا من کل شیء زوجین اثنین} قرآن می گوید همه چیز را ما زوج آفریدیم. همه چیز زوج است. نه تنها آدمها، پرندگان زوج هستند بلکه پرندگان، جمادات، آسمان و زمین ،فوق و تحت، یمین و یسار و….  بعد آن آیه شریفه را شیخ ذکر می کند که {ففرّوا الی الله} یعنی بروید به سوی خداوند و به وحدت بروید. خوب حالا به وحدت رفتن چگونه است؟ به وحدت رفتن یعنی به سوی عقلانیت محض گام برداشتن آن هم نه گام مادی بلکه طلب جدی برای فهم داشتن است که جز با بالابردن معرفت حاصل نمی شود.

my telegram

2 دیدگاه ها

  1. عباس پ می‌گه:

    سلام.خواهشمنداست درصورت امکان فایل متنی دروس حضرت استادرابرای تدبردراختیارطالبان قراردهید.باسپاس

  2. طربناک می‌گه:

    بسیار لطیف بود
    خدا استاد رو حفظ کنن
    از شما هم خیلی ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *