common-terms
اثر یک شیئ از هرجهت با خودش، مشابهت کامل ندارد
۱۳۹۳-۰۴-۱۰
برنامه معرفت ۱۳ تیر ۱۳۹۳
۱۳۹۳-۰۴-۱۴
نمایش همه

دانلود مقاله «نیایش فیلسوف»

نیایش از عمیق ترین و ظریف ترین نیاز های فطری انسان است و در هین حال که آرامش می بخشد در فعالیتهای مفزی انسان نوعی شکفتگی و انبساط ایجاد می کند. بر خلاف تصور عامه که نیایش را صرفاً سلسله ای اقوال می پندارند و از مرحله لفظ تجاوز نمی کنند، فارابی دعا را نه تنها فعل، بلکه از بالاترین افعال آدمی می داند.

آشنایی کلی با مقاله

نیایش از عمیق ترین و ظریف ترین نیاز های فطری انسان است و در عین حال که آرامش می بخشد در فعالیتهای مفزی انسان نوعی شکفتگی و انبساط ایجاد می کند. بر خلاف تصور عامه که نیایش را صرفاً سلسله ای اقوال می پندارند و از مرحله لفظ تجاوز نمی کنند، فارابی دعا را نه تنها فعل، بلکه از بالاترین افعال آدمی می داند. او در کتاب المله در تعریف «ملت» می گوید: أنّها آراء و افعال مقدره مقیده؛ سپس در مقام بر شمردن چنین آرا و افعال می گوید: و أمّا الافعال فاوّلُها الافعال و الاقاویل التی یعظم الله بها و یمجد ثم التی یعظم بها الروحانیون و الملائکه....

‏پس کلمه «فعل» که در تعریف معنای ملت به کار رفته از نظر فارابی فقط در افعال بدنی استعمال نمی شود، بلکه فعل زبانی را هم در بر می گیرد، مانند دعا و سایر اذکار عبادی که از جمله افعال زبان به شمار می آیند. در این دعا فارابی اگر چه با لحنی فیلسوفانه با کلمات و اصطلاحات فلسفی نیایش می کند، در عین حال از خلال عباراتش که در نهایت سادگی و کمال فصاحت است، وجد و حال عارفانه و شور و شوق عاشقانه به چشم می خورد و زبان قال بر وفق لسان حال، ترجمان سر سویدای فیلسوف می شود و آنچنانکه می اندیشد، سخن می گوید و از اینکه توقیفی بودن اسماء الله را در مقام نیایش رعایت نمی کند نمی هراسد.

‏برخی از علمای اسلامی را عقیده بر آن است که اطلاق اسماء و صفاتی که از طریق کتاب و سنت نرسیده باشد بر خداوند جایز نیست و دلیل این عقیده سلسله روایاتی است که در آنها از خواندن حق تعالی به غیر اسماء مأثوره نهی شده است؛ ولی فارابی خواندن حق تعالی را به اسماء و صفاتی که شایسته اوست مناسب دانسته و آنها را عبارت می داند از اسمایی که بر کمال و فضیلت هستی دلالت داشته باشند. او فصل نهم از کتاب: آراء اهل المدینه الفاضله را به این مسأله اختصاص داده می گوید:

الفصل التاسع القول فی الاسماء التی ینبغی أن یسمی بها الاول تعالی مجده: الاسماء التی ینبغی أن یسمی بها الاول هی الاسماء التی تدل فی الموجودات التی لدینا ثم فی افضلها عندنا علی الکمال و علی فضیله الوجود… (فصل نهم، گفتار در اسمایی است که شایسته است موجود اول به آنها نامیده شود. اسمایی که سزاوار است موجود اول بدانها نامیده شود، همان اسمایی است که، در موجودات عالم پیرامون ما و سپس برترین آنها به نزد ما، بر کمال و فضیلت وجود دلالت دارند).

‏فارابی در این دعا بر حسب نوع اندیشه اش در مورد بشر و جهان هستی نیایش می کند. در این نظام فکری، فلسفه اولی و متافیزیک با علوم ‏مدنی و اجتماعی کاملا با یکدیگر مرتبط شده اند و غایت قصوای همه ‏آنها سعادت بشر است. او مسائل مابعد الطبیعه را از زندگی عادی و اجتماعی بشر جدا نمی داند ‏و علوم مربوط به زندگی اجتماعی را که برای تحصیل سعادت انسان است با ماوراء الطبیعه مرتبط می داند؛ زیرا به نظر او نتیجه همه علوم مربوط به زندگی اجتماعی سعادت بشر است. فارابی همچنین معتقد است که سعادت حقیقی در جهان مادی برای انسان میسر نیست و به این ترتیب غرض اصلی دانشها سعادت انسان است و آنچه در این زمینه مؤثر باشد مورد بحث فیلسوف واقع می شود. این هماهنگی و وحدت که غایت و غرضی را تعقیب می کند و در سعادت انسان خلاصه می شود همواره مورد توجه فارابی بوده و نظام اندیشه وی را تشکیل ‏می دهد. شاهد گویای این مدعا نام و موضوع دو کتاب از کتابهای مهم و پر ارزش اوست که به ترتیب عبارتند از:

 1. کتاب التنبیه علی سبیل السعاده
 2. کتاب تحصیل السعاده.

4 دیدگاه ها

 1. Saber Shahidi می‌گه:

  ۲۸/۰۷/۱۳۹۳ در ۰۳:۴۹
  سروران گرامی با تشکر از زحمات بی نظیر شما
  خواهشمندم قسمتهای ۲۱۹ و ۲۲۱ را یک بازبینی بفرمایید چون بارها سعی کرده ام دانلود کنم ولی موفق نمیشوم .
  با وجود دانلود کامل فایل باز نمیشود . دانلود بصورت ذیل صورت میگیرد.
  bahman -1391 -MP4(1) rar –
  ۲۲۱-۱۳

  lلطفا راهنمایی بفرمایید

 2. سلام و ممنون والا جاہ

 3. ح ت می‌گه:

  سلام
  اگر عموم مفهوم روایات مانعه را بپذیریم نمی توانیم خدای تعالی را با الفاظ غیر عربی در زبانهای دیگر خطاب قرار داد چرا که بین معانی آن الفاظ و معنای اسما ء الله به عربی تفاوت است اما روایات متعرض این معنا نشده اند
  لذا باید منظور معانی باشند که با اوصاف الهی سازگاری ندارد پس امثال لفظ واجب الوجود که بر استقلال وجودی حق تعالی دلالت دارد و منطبق بر مفهوم غنی در لسان شرع است بلا اشکال به نظر می رسد
  یا علیم

 4. مهسان پارسایی می‌گه:

  با سلام
  با تشکر از سایت خوبتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *