حقیقت علم و آگاهی

Dr Ebrahimi Dinani marefat (9)
برنامه معرفت دوازدهم آبان ۱۳۹۱
۱۳۹۱-۰۸-۱۳
عارف دل آگاه و مساله ظاهر و باطن
۱۳۹۱-۰۸-۱۴
نمایش همه

حقیقت علم و آگاهی

این بحث همیشه بوده اما کم به آن توجه شده بوده است . که بارها همین جا عرض کردیم خدمتتان که ماهیت علم ،یک حیثیت التفاتی است . در آگاهی همیشه توجه به غیر هست . اصلا آگاهی یعنی توجه به غیر . در غیر بودن ذات آگاهی است .آگاهی خودیّت ندارد مگر اینکه آگاهی از چیزی باشد .اینکه گاهی در ماهیت علم ، مردم مشکل دارند، به خاطر این است که به این ظرایف توجه نمی کنند. همیشه گفته ام که انسان ها ، عالمان عالم ، چیزها را می دانند.

متن کتاب

همان گونه که قبلا یادآور شدیم ،ذات اضافه بودن آگاهی به معنی این است که حقیقت آگاهی ، آگاهی صرف نیست . بلکه آگاهی همواره آگاهی به چیزی است. همان گونه که عشق بدون مطلوب معنی پیدا نمی کند ، علم بدون معلوم نیز معنی نخواهد داشت و در اینجا می توانیم ادعا کنیم که ذهن انسان عین التفات شده است و اگر ذهن آدمی جز عین التفات شده چیز دیگری نیست به روشنی می توان دریافت که معلوم خارجی همواره مقصود بالذات است .اگر چه این مقصود بالذات معلوم بالعرض بوده باشد. توجه به این مساله نشان می دهد که کوشش دکارت  و پیروان او برای به اثبات رساندن جهان خارج، یک کوشش بیهوده بوده است. زیرا جهان خارج در نفس آگاهی ما درج شده و هرگز نمی توان از علم و آگاهی بدون معلوم سخن به میان آورد و در اینجاست که ادموند هوسرل و پیروان او تعلیق حکم را مطرح کرده و گفته اند وجود جهان خارج را در پرانتز قرار می دهیم در نظر این افراد در پرانتز قرار دادن اشیا و شناختی که ما از آنها داریم شرط ادراک ماهیت است . پس از تعلیق حکم ، ماهیت اشیاء برای انسان آشکار می شود. و در واقع عالم انسان تحقق می پذیرد بنابراین کسانی که از کون فی العالم سخن گفته اند به همین معنی اشاره دارند . مارتین هایدگر ،فیلسوف معروف آلمانی از(دازایل) سخن گفته و منظور او از این عنوان همان چیزی است که می توان آن را« کون فی العالم» خواند. اساسا هستی انسان ، هستی در عالم است و عالم هرگز از انسان جدا و منفصل نمی گردد. تا جایی که برخی از اندیشمندان مغرب زمین گفته اند که انسان در مرحله خود آگاهی است و نمی تواند به وحدت هویت خود ،آگاهی پیدا کند و غیر خود آگاه باشد . در نظر این اشخاص انسان وقتی در مقابل این اشیا قرار میگیرد که نسبت به خود ، آگاهی پیدا می کند. به هر صورت هستی انسان در عالم است و عالم نیز از انسان جدا نیست. ادموند فوسر با تعلیق و توقف خود و در پرانتز قراردادن وجود اشیا در صدد کشف ماهیات برآمد.

توضیحات استاد

خوب این بحث همیشه بوده اما کم به آن توجه شده بوده است . که بارها همین جا عرض کردیم خدمتتان که ماهیت علم ،یک حیثیت التفاتی است . در آگاهی همیشه توجه به غیر هست . اصلا آگاهی یعنی توجه به غیر . در غیر بودن ذات آگاهی است .آگاهی خودیّت ندارد مگر اینکه آگاهی از چیزی باشد .اینکه گاهی در ماهیت علم ، مردم مشکل دارند، به خاطر این است که به این ظرایف توجه نمی کنند. همیشه گفته ام که انسان ها ، عالمان عالم ، چیزها را می دانند. هر یک از شما خیلی از چیزها را می دانید .اما دانستن خودتان نسبت به اینها را نمی دانید .فقط می دانید .اما به اینکه چگونه می دانم و دانستن من چیست ، خیلی روی آن فکر نمی کنم .در واقع ، علم ما ، همان معلومات ماست .خود علم را بهش توجه نمی کنیم. اتفاقا در عربی و عرب های جدید به خصوص ، وقتی می خواهد بگوید که من علم دارم می گوید (عندی معلومات ) می خواهد بگوید خیلی علم دارم این را می گوید . نزد من معلومات هست .خوب هر دو هم به یک معنی درست است . من علم دارم یا معلومات دارم ؟

در عین حال که هر دو یکی است اما در عین حال یک تفاوتی هست .درست است . من علم دارم یعنی معلومات دارم .معلوم آن چیزی است که من می دانم و علم آن چیزی است که معلوم به آن تعلق میگیرد. مثلا شما که تاریخ می دانید ، می دانید که در ۲۵۰۰ سال پیش مثلا کورش چی کار کرد .علم شما که پیش شماست . حالا کورش پیش شماست یا علم به کورش پیش شماست؟ پس معلوم نزد شماست یا علم ؟ شما وقتی به چیزها علم داری ، چیزها پیش شماست یا علم به چیزها پیش شماست ؟

بهتر است بگوییم علم پیش ماست . اما معلومات هم هست بالعرض . بالذات علم پیش ماست . توجه به این نکته یه قدری ظریف است وچون بدیهی است ، ذهن آدم زود از آن رد میشود .بیشترین مشکلات در بدیهیات است . ما یک چیزهایی را بدیهی می دانیم و روی آن فکر نمی کنیم در حالی که این خیلی مهم است .

حالا از این بحث که بگذریم . وقتی می گوید « عندی معلومات » در واقع  میخواهد بگوید علم پیش من است اما علم که بدون معلوم نمی شود . چرا وقتی می خواهد بگوید علم دارم میگه علم به معلومات دارم؟ برای اینکه علم بدون معلوم نیست .کسی می تواند علم به چیزی داشته باشد اما معلوم نداشته باشد؟

به خاطر این است که حکما می گویند حقیقت ذو اضافه یا ذات اضافه .و قبلا گفتیم که فخر رازی می گوید که اصلا حقیقت نیست و فقط اضافه است .اما حکما می گیند که یک حقیقتی است که در آن اضافه هست .این همان چیزی است که دنیای غرب با آن عظمتش به این مساله کم توجه کرده است . از بعد از ادموند هوسرل ، استاد هایدگر این مساله به شدت در جهان مطرح است .او هم همین را می گوید که در علم همیشه اضافه است . الان هایدگر شناسان حرف او را به «حیث التفاتی »ترجمه کردند. پنجاه سال است که در ایران هایدگر شناسی مد شده و طرفدارانی دارد . بعد از گذر این پنجاه سال کتاب وجود زمان ، تازه ترجمه شده و دوتا ترجمه هم آمده است . خود هایدگر شاگرد هوسرل است و از پدیدار شناسی هوسرل وارد شد . هرچند فاصله گرفت از هوسر اما خوب پایگاهش همین جاست .

3 دیدگاه ها

 1. یکی از همه می‌گه:

  سلام و وقت بخیر
  بابت این کار قشنگتون میخواستم تشکر کنم. امیدوارم این کار مدام (ادامه دار) باشه.

 2. صفار می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید

  من این فایل صوتی دانلود کردم .نرم افزارrar دارم . اما فایل پخش نمی شود و ارور می ده.

  با سپاس

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *