دین از نفس کشیدن هم ضروری تر است!
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
common-terms
عقل مراتبش لا یتناهی است
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
نمایش همه

حرکت حبّی

می‌توانیم حرکت جوهری رابه اصطلاح یک عارف، حرکت حبی بدانیم. در واقع حرکت جوهری فراگیر بودن ومتعالی بودن حرکت حبی را در ذات أشیاء نشان می‌دهد. حرکت جوهری ملاصدرا یک حرکت متعالی است ویک حرکت مکانیکی نیست واین تعالی نه اینکه از یک مکان به مکان دیگر، نه از یک کره به کره دیگر بلکه همین طور به تعالی می‌رود

دور گردون را زموج عشـــــــــق دان           گرنبودی عشـــــــــق بفسردی جهان

عشق قهار است ومن مقهور عشق              چون شکر شیرین شوم از شور عشق

عشــــــــق جوشد بحر را مانند دیگ           عشـــــــق ساید کوه را مانند ریــــــگ

عشـــق بشکافد فلک را صد شکاف             عشـــــــــق لرزاند زمیــن را از گـــزاف

بیان شعر مولوی: ازشوری عشق شیرین شدم. شوری عشق همان قهاریت است اصلا خود شوری هم قهاریت است، اصلا شوری در مزه‌ها واطعمه یک قهاریتی دارد. شوری سلطان مزه‌ها است یک قهاریتی در ان است، ان قهاریتی که در شوری است در شیرینی نیست، طعم‌ها هم عالمی دارند که با دیگری فرق می‌کنند. شوری یک قهاریتی دارد که شاید ملاحت (به فتحمیم) هم از ان باشد و ان ملاحت، قدری بهتر از حسن است. به قول حافظ: حسنت به اتفاق ملاحت جهان گرفت، ملح یعنی نمک و ملاحت یعنی نمکین، حضرت رسول اکرم (ص) فرمود: أخی یوسف أجمل منی و أنا أملح منه. ریبایی را شاید بتوان ترجمه کرد اما ملاحت را فقط می‌توان درک کرد، شیخ محمود شبستری می‌گوید:

ملاحــــــت از جهان بی مثالی در آمد          همچو رند لا ابالی به شهرستان نیکویی علم زد

عشق هم قهار است، طغاینگر است، برای اینکه محاسبات عقلانی را نمی‌کند، عقل یک موازینی برای خود دارد مثل محاسبات ومغادلات و سود و زیان که عشق ملاحظه ان را نمی‌کند، البته عشق بی میزان نیست اما موازین عشق با موازین چیزهای دیگر فرق دارد. مولوی در جای دیگر در تعریف عشق می‌گوید:

عشق آن شعله است کو چون بر فروخت        هر چه جز معشوق باقی جمله سوخت

البته بنده (استاد) عشق را بی میزان نمی‌دانم، اصلا چیزی نمی‌تواند در عالم بی میزان باشد، بی میزان بودن یعنی اشوب به تعبیر مولانا عشق کوه را ریگ می‌کند، توجه کنید که کوه را یک سنگ کوچک می‌کند که البته این مصرع اشاره به داستان حضرت موسد (علی نبینا و اله و علیه السلام) دارد که {فلما تجلی ربه للجبل جعله دکّا و خرّ موسی صعقا } که کوه را حق و تبارک و تعالی با تجلیش مندک ّ می‌کند و مضمحل می‌شود.

جسم خاک از عشق در افلاک شد         کوه در رقص امد و چالاک شد

به عباره اخری: عشق محور جریان و سریان هستی است و همهٔ آنهایی که مولانا می‌گوید از آیات کریمه قرآن است {یحبّحم و یحبُونه}، یعنی از حب آغاز می‌شود که عرفا از ان به حرکت حبّی یاد می‌کنند، حق تعالی می‌خواست که عالم را بیافریند و خواستن حق یعنی محبت حق و محبت حق یعنی عشق.

البته کلمه عشق در مورد خداوند به کار برده نشده است و آیه کریمه می‌گوید خداوند حبّ پیدا کرد و اصلا آغاز همه چیز با محبت است و محبت هم خواستن شدید است. چون خدا می‌خواست که جهان را بیافریند، انعکاس حب حق این است که ما هم خدا را می‌خواهیم و محبت خدا در دل همه انسان‌ها است اگر چه خودشان ندانند و یا در مصداق اشتباه کنند، محبت خدا در دل هر ذره ای است چون حرکت جبلّی به سوی حق است و هر موجودی در حال تحرک است و موجود ساکن در این عالم نداریم که این حرکت حرکت حبّی به سوی حق است حرکت هم همیشه به سوی تعالی است واصلا حرکت به سوی تنزل نداریم اگر هم حرکت نزولی ببینید مثل افتادن برگ درخت، خود این حرکت مقدمه برای یک حرکت متعالی دیگر است که سرانجام یک حرکت متعالی است مولوی هم در این اشعار همین را می‌گوید که مدار عالم عشق است وعالم بر اساس محبت می‌چرخد واگر محبت نبود عالم اداره نمی‌شد ودر جای دیگر در قرآن می‌فرماید{والذین امنوا أشد حبا لله } که این محبت شدید همان عشق است.

طوایف جز کشش کاری ندارند         حکیمان این کشش را عشق خوانند

فرق حرکت حبی با حرکت جوهری چیست؟

حرکت جوهری هم به اصطلاح عرفا حرکت حبی است که حرکت جوهری یک اصطلاح فلسفی است و براهینی که صدرالمتألهین اقامه کرده به را اینکه جوهر در ذات خودش حرکت دارد که او با حرکت عقلانی رسیده است که اگر همین را دست عارف بدهی او هر حرکتی را حبی می‌داند.

می‌توانیم حرکت جوهری رابه اصطلاح یک عارف، حرکت حبی بدانیم. در واقع حرکت جوهری فراگیر بودن ومتعالی بودن حرکت حبی را در ذات أشیاء نشان می‌دهد. حرکت جوهری ملاصدرا یک حرکت متعالی است ویک حرکت مکانیکی نیست واین تعالی نه اینکه از یک مکان به مکان دیگر، نه از یک کره به کره دیگر بلکه همین طور به تعالی می‌رود وتمام عالم در حرکت است تا انسان شود، تمام جمادات در حرکتند که به مقام نبات برسند همه نباتات در حرکتند تا به مقام حیوانی برسند. تمام حیوانات هم در حرکتند تا به مقام انسانی برسند وانسان در حرکت است با سراسر هستی خودش به حقّ تبارک وتعالی برسد که این را حرکت متعالی می‌گویند.

2 دیدگاه ها

 1. نادی می‌گه:

  سلام علیکم
  ثابت کنید معنای این سخن اثبات تناسخ از دیدگاه بودا نیست و یا بالعکس
  ثابت کنید همان نظر بوداست و معاد اینگونه است که بودا گفت
  تمام جمادات در حرکتند که به مقام نبات برسند همه نباتات در حرکتند تا به مقام حیوانی برسند. تمام حیوانات هم در حرکتند تا به مقام انسانی برسند وانسان در حرکت است با سراسر هستی خودش به حقّ تبارک وتعالی برسد که این را حرکت متعالی می‌گویند.

  • سیاوش می‌گه:

   سلام
   ملاصدرا با استفاده از حرکت جوهری تناسخ را با دلایل منطقی مردود اعلام کرده فکر کنم دکتر در کتاب معاد به این مسئله اشاره کرده اند .
   سهروردی هم دلایل تناسخ را باطل کرده است
   این آخری رو فکرکنم درست گفتم!

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *