آفات افتادن در پوست خلق
۱۳۹۲-۰۷-۲۸
قاعده ۴۱: رابطه لوازم ذاتی و علت وجودی شیئ
۱۳۹۲-۰۷-۳۰
نمایش همه

حدیث نفس

«حدیث نفس» یا «خود زندگینامه‏ نویسی» که معادل «اتوبیوگرافی» است روشی نزد برخی از صاحبان نام و نشان در عرصه‏ های مختلف علمی، ادبی، هنری، فلسفی و... است که نویسنده حوادث و جریان‏ های گوناگون زندگی خود را گزارش می‏ کند دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در نوشته ذیل به این موضوع می‏ پردازد و ضمن بازکاوی بار فلسفی این نوع نوشته ‏ها؛ برخی سوال‏ ها در این باب را مطرح می‏ کند

آشنایی کلی با مقاله

«حدیث نفس» یا «خود زندگینامه‏ نویسی» که معادل «اتوبیوگرافی» است روشی نزد برخی از صاحبان نام و نشان در عرصه‏ های مختلف علمی، ادبی، هنری، فلسفی و... است که نویسنده حوادث و جریان‏ های گوناگون زندگی خود را گزارش می‏ کند علت اقدام به چنین کاری علل مختلف دارد که با رجوع بدان می‏ توان به علت یا علل آن پی برد.

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در نوشته ذیل به این موضوع می‏ پردازد و ضمن بازکاوی بار فلسفی این نوع نوشته ‏ها؛ برخی سوال‏ ها در این باب را مطرح می‏ کند که مثلا چه کسی می‏ تواند بداند که آنچه در درون یک انسان می ‏گذرد چیست؟ آیا انسان به تمام زندگی خود اشراف دارد؟ آنچه درباره خود ابراز می ‏دارد براساس نوعی گزافه ‏گویی استوار نشده‏ است؟

انسان نه تنها از طریق شناختن اشیا و امور به نوعی خرسندی دست می‏ یابد، بلکه از طریق شناخته ‏شدن نیز می ‏تواند به نوعی آرامش خاطر نایل گردد. می‏ توان گفت همان گونه که میل و اشتیاق به شناختن از ویژگی‏ های انسان شناخته شده‏ است علاقه و اشتیاق به شناخته ‏شدن نیز از شئون انسان به شمار می‏ آید. البته باید به این نکته توجه داشت که آدمی مظهر کامل خداوند بوده و تنها کسی است که می‏تواند عهده ‏دار منصب خلافت الهی در این عالم شناخته شود و این همان چیزی است که اشتیاق به شناختن و حب شناخته‏ شدن را در وجود انسان توجیه و تفسیر می‏کند.

3 دیدگاه ها

 1. ساکت غوغا می‌گه:

  سلام.اگرقبول داشته باشیم ادیان ابراهیمی درادوارتاریخ برای تکمیل یک دیگربه منصه ظهوروبروزرسیده اندنبایدصرف اعتراف به اعمال (بد) قبیح دانسته شود.اقراربه خطاوگناه به خود وخداونددرسیره حضرت آدم(ع)هم بوده است.رهاشدن ازخودآزاری روحی،سرزنش ذهنی و احساس گناه هماره دغدغه انسان بوده است ویکی ازموثرترین روش هاهمین است که انسان هرآنچه را که سبب ناخرسندی اوست بااعتراف ،آن را نزدخودوخداوندودرمرتبه پایین ترولی خدا،آشکارکند! نه نزدنااهل

 2. ساکت غوغا می‌گه:

  سلام.ادیان ابراهیمی برای تکمیل یکدیگردرطول تاریخ به منصه ظهوروبروزرسیده اند.درسیره حضرت آدم(ع)اقراربه خطا وجوددارد!بنابراین اعتراف به خطا وگناه نزدخود،ولی خداوخداوند؛انسان راازخودآزاری ودل مشغولی ذهنی وروحی رها می کند!باورنداری صادقانه امتحان کن!

  • مدیر سایت می‌گه:

   براساس آموزه های دینی، اعتراف به گناه هم خود یک گناه است. در احادیث بسیار زیادی هم که از ائمه معصومین رسیده وقتی افراد برای اعتراف پیش ایشان می رفتند با انکار از طرف آن بزرگواران روبرو می شدند.

   آنچه در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته است در مورد «اعتراف نامه نویسی» و اعتراف به گناه و خطا برای دیگران بود! و سوال اصلی هم که از طرف نگارنده آن مطرح شد این بود: انسانی که هنوز در حیات است و از آینده خود و نقطه ابتدا و انتهای خود به خوبی آگاهی ندارد چگونه می تواند به نوشتن یک اعتراف نامه مبادرت کند.

   آنچه شما بیان نموده اید در مورد ادیان ابراهیمی ما قبول نداریم! به اعتقاد متشرعین اسلامی و نص صریح قرآن، دین اسلام است که کاملترین دین در میان ادیان ابراهیمی است و همه بزرگان مذاهب و ادیان اعتراف دارند که احتمال تحریف و تغییر در ادیان دیگر وجود دارد. بنابراین آنچه شما طرح کرده اید می تواند از یک تجربه شخصی یا در حد یک نظر که باید بررسی عمیق تری شود باقی بماند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *