Salik-al-fikrat
ارج نامه دکتر دینانی «سالک فکرت»
۱۳۹۳-۰۲-۲۱
تاریخ از زبان باستانی پاریزی و مورخان، سخن می گوید
۱۳۹۳-۰۲-۲۴
نمایش همه

دانشجو، هیچ نخواند بهتر از آن است که غلط بخواند!

به مناسبت هفته معلم، دکتر ابراهیمی دینانی در «واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد تهران» سخنرانی با عنوان تکریم مقام معلم داشتند که در ادامه مطالعه خواهید نمود. این سخنرانی در ۱۴ اردیبهشت ماه ۹۳ و در جمع کثیری از دانشجویان، فرهیختگان و اساتید دانشگاهی ایراد شد. فایل متنی و صوتی این سخنرانی برای استفاده شما عزیزان در اینجا قرار می دهیم.

مهمترین محورهای سخنان دکتر ابراهیمی دینانی:

در میان موجوداتی که در عالم هستی و عالم مشاهده هستند و می شود آنها را فهمید، هر موجودی به اکمل وجه خلق شده است. این نظام، نظام احسن است. حالا باید دید که نظام از اینی که هست میشد که بهتر باشد یا نه؟ هر موجودی یک بار متولد می شود اما انسان بعد از اینکه یک بار از مادر متولد شد، باید یک دیگر خودش، خودش را بزایاند و تولد ثانی داشته باشد. تولد ثانی به دست که انجام می شود؟ به دست معلم.

سقراط گفت: «من ماما هستم» اتفاقا مادر سقراط هم ماما بوده است. حالا مادرش ماما بوده خوب این طبیعی است، اما خودش را هم گفت که ماما هستم. فیلسوف بود ولی می گفت من ماما هستم. یعنی چه ماما؟ یعنی آدمها را دوباره یک تولدی می دهد. با فرهنگ و علم دوباره متولد می شوند. با تعلیمات من دوباره متولد می شوند. این تولد ثانی است. حدیث هم داریم که در مسیحیت، این حدیث خیلی معتبر است. (لن یلج ملکوت السموات من لم یولد مرّتین)

استاد درست، بسیار اهمیت دارد. یک کسی که ادعا می کند که فیزیک دان خوبی هستم ولی جای خوبی درس نخونده و استاد ندیده من که باورم نمی شود. در علوم تجربی شاید بتواند بگوید که چیزهایی یاد گرفتم، چون آزمایشگاه بهش نشون داده است. وا مصیبت به علوم انسانی که آزمایشگاه ندارد. حالا اگر استاد ناتوان بود و یک دانشی را انتقال داد، به این راحتی که نمی شود از اذهان آن را پاک کرد. هیچ نخواند بهتر از آن است که غلط بخواند. در علوم انسانی منظورم است. علوم تجربی را من واردش نمی شود. آزمایشگاه به او یاد می دهد.

دانلود فایل متنی سخنرانی دکتر دینانی  |  دانلود فایل صوتی

5 دیدگاه ها

 1. morteza می‌گه:

  با تشکر از شما…..

 2. مهدیه - تقوی می‌گه:

  سلام ، خوش به سعادت کسانی که در این مجلس در محضر استاد عزیز حضور داشتند و سپاس از زحمات بی وقفه شما. مؤ ید باشید.

 3. خداوند آقای دینانی را مرحمت نماید، خیلی عالی است.

 4. پویا غلامی می‌گه:

  اگه سقراط ماما بوده ، پس دکتر دینانی پروفسور زایمانه :))))))
  دکتر دینانی منو ۱۰۰ها بار متولد کرد …. هرکی با ایشون برخورد داشته تولد و تحول پیدا کرده ، البته
  به غیر اون دو پرونده ای های لج باز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *