توصیه های استاد

غیب آدمی کجاست؟
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
شما درباره سکوت چه فکر می کنید؟
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
نمایش همه

توصیه های استاد

بنده توصیه ای ندارم، هیچ وقت به کسی نه توصیه می‌کنم و نه نصیحت! اگر توصیه هم داشته باشم، این است که انسان به خود تذکر داشته باشد، یعنی انسان خودشناسی خود را فراموش نکند. تذکر و نصیحت فایده ای ندارد. انسان وقتی می‌تواند به عالم معنا راه پیدا کند که خود را بشناسد. البته، اشتغال‌های روزمره فراوان وجود دارد که باعث می‌شود انسان مجال کمتری پیدا کند و بیندیشد.

در خود اندیشیدن و در خود فرو رفتن لازم است، اما نه به این شکل که انسان در خود فرو رود و از عالم بیرون غافل شود. به همان اندازه که اشتغال محض به بیرون و غافل شدن از درون خطرناک است، در خود فرو رفتن و از بیرون غافل بودن هم خطرناک است. انسان هم جنبه درون و هم جنبه بیرون، هم بدن و هم روح دارد که هر دو محتاج غذا هستند. انسان به همان اندازه که به بیرون می‌اندیشد و باید اشتغال‌های بیرون و جهان پیرامون را بشناسد، باید جهان درون خود را هم بشناسد، پس باید فرصتی برای درون اندیشی داشته باشد.

 

کسانی که در درون فرو می‌روند و از بیرون غافل هستند به جایی نمی‌رسند و خود را در حصاری زندانی می‌کنند. کسانی که فقط به بیرون می‌اندیشند و از درون غافل هستند هم مثل حیوانی زندگی می‌کنند و اصلاً به شخصیت خود واقف نیستند. انسان باید تعادلی بین درون و برون برقرار کند و به همان اندازه که باید جهان پیرامونی را بشناسد، باید جهان درون را هم به درستی بشناسد. این انسان، انسان معتدلی است که می‌تواند راه کمال را طی کند.

3 دیدگاه ها

 1. علیرضا می‌گه:

  در واقع برای رسیدن به مقصد، سوار بر اسب تن، باید به مرکب خود رسیدگی کرد اما به قصد مهیا نمودنش برای رساندن شما به مقصد. غذا خوردن و زندگی و تجارت و … همه فقط به یک مقصود پسندیده است. این است معنای اینکه “همه کارهای مومن عبادت است”.

 2. فاطمه می‌گه:

  با سلام و خداقوت از شما و تمام همکارانتان و آقای دکتر
  سلامتی همه شما را از خدای منان خواستارم.
  چطور خودمان رابشناسیم؟
  متشکره از تمام زحماتتان

 3. پروانه می‌گه:

  واقعا تشکر میکنم از عوامل و حامیان این وب سایت.پاینده باشید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *