تفسیر کنز مخفی+دانلود ویدئو

مصاحبه با استاد دینانی – قسمت دوم (عشق منهای عقل یعنی «غریزه خَر» !)
۱۳۹۱-۰۷-۲۱
مصاحبه با استاد دینانی – قسمت سوم (نور یا وجود؟)
۱۳۹۱-۰۷-۲۶
نمایش همه

تفسیر کنز مخفی+دانلود ویدئو

کنت کنزا مخفیا فأحببت أن اعرف

وقتی که خداوند می گوید که من گنج پنهانم . هیچ چیز نمی تواند حقّ را پنهان کند . اصلا غیر حقّ چیزی نیست که بتواند حقّ را پنهان کند .

پنهانی دو جور است : گاهی لشده قصور و کوچکی است .مثلا شما یک ذره یا اتم را نمی توانی با چشم غیر مسلح ببینی .این به خاطر کوچکی اش است .از بس که کوچک است دیده نمی شود .

گاهی هم یک چیز دیده نمی شو و پنهان است از بس که بزرگ است .و خداوند که پنهان است به خاطر این است که بیش از اندازه روشن است . حاجی سبزواری در منظومه خودش این دعای زیبا را آورده است : « یا من هو اختفی لفرط نوره الظاهر و الباطن فی ظهوره » ای کسی که از شدت روشنایی  و آشکارگی پنهانی . واز شدت ظهور مخفی و پنهان هستی و در بعضی روایات داریم بحر برهنانه . اصلا خود کلمه برهان که می گوییم از روشنایی است .یعنی آن قدر روشن است  که چشم من نمی تواند این روشنایی عظیم را درک کند . خدا از شدت آشکارگی پنهان است . هیچی در عالم نمی تواند حقّ را پنهان کند . اصلا چیزی در جنب عظمت حقّ وجود ندارد به قول سعدی علیه الرحمه می گوید :

چو سلطان عزّت علم برکشد      جهان سر به جیب عدم در کشد

وقتی که علم ظهور حق تعالی ظاهر می شود . همه چیز پنهان می شود . مثل کرم شب تاب . البته اینها را به بیانات مختلف گفته اند. کرم شب تاب در شب سوسو می کند و روشن می شود و وقتی که خورشید طالع می شود دیگه کرم شب تاب پیدا نیست

من به روز و شب جز به صحرا نیم    ولی پیش خورشید پیدا نیم

کرم شب تاب که در برابر خورشید عرض اندام ندارد . عالم در جنب ظهور و عظمت حقّ تعالی پنهان است . یکی از عرفای بزرگ  می گوید من تعجب می کنم که مردم روزگار ما می گویند خدا پنهان است  و عالم ظاهر است   و از این عالم ظاهر می خواهند به خدای پنهان پی ببرند . عجب در اشتباهند این مردم !! اشتباهشان در این است که خدا ظاهر است و عالم پنهان است  از این به بعد برو عالم را پیدا کن ! اگر به نور معرفت واقعی برسی از این به بعد باید دنبال عالم بگردی . عالم کجاست ؟

بنابراین خدا بر اثر چیز دیگری پنهان نمی شود .مخفی بودن حقّ به شدت ظهور خودش است .حالا می خواهد از این پنهانی که خود ، شدت ظهور است ظاهر بشود. چی کار باید بکند که ظاهر بشود ؟از این ظاهرتر؟ اینجا یه یک معنی در واقع پنهان تر می شود تا اینکه ظاهر شود ! طبق این فرمول که پنهانی اش برای شدت ظهور است وقتی بخواهد ظاهر شود باید پنهان تر بشود.

حقّ را بدون آینه نمی شود دید. شما اگر یک لحظه بدون عینک در خورشید خیره شوی ، همین خورشید که در مقابل عظمت و نور معنویت که چیزی نیست ، چشمت معلول می شود و چه بسا کور شود .چشم آسیب می بیند . ولی در عینک های دودی یا در پرده می توانی به خورشید نگاه کنی .حق را در چه آینه ای ببینیم؟ آینه دار حقّ تبارک و تعالی ، انبیاء و اولیاء هستند. انسان کامل ، آینه دار طلعت حقّ است .شما به نبیّ اکرم نکاه کنی حقّ را دیدی به حضرت مولا امیر المومنین نگاه کنی حقّ است . اصلا روایت داریم { من رآنی فقد رأی الحقّ }

منتها به این معانی ، توجه کم شده است از بس که ظهور داشته توجه کم شده است . این حدیث مجاز نیست استعاره نیست . شوخی نیست اینها ظهور حق ّ اند .

لینک دانلود

برنامه معرفت - حافظ

 

Video-Download

Video-Download

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *