واژه «خلع و لبس» و «دور» در فلسفه
۱۳۹۲-۰۶-۱۷
قاعده ۳۹: کُلُّ حرکهٍ لابُدَّ لها من محرّکٍ
۱۳۹۲-۰۶-۱۹
نمایش همه

تفاوت واژه «ذات» و «ذاتی»

ذات

ذات یعنی حقیقت هر چیز، مجموع مرکب از جنس و فصل را ذات گویند ‏و اجزای آن، یعنی خصوص جنس و یا فصل را ذاتی می نامند. ‏البته ذاتی معنای اعمی نیز دارد که شامل خود ذات نیز می شود.

ذاتی و عرضی

‏«ذاتی و ‏عرضی» دو واژه ای است که در منطق و فلسفه موارد استعمال ویژه ای دارد، ‏و در واقع به نحو مشترک لفظی بر معانی متعددی اطلاق می شود. آنچه در اینجا بیان و تعریف می شود در واقع اصطلاح خاصی از «ذاتی» و «عرضی» است که در منطق در باب کلیات خمس (ایساغوجی) مطرح است. در آنجا گفته می شود که هر گاه چیزی بر چیزی حمل شود، ‏محمول در رابطه با موضوع دو حالت می تواند داشته باشد:

حالت اول اینکه: محمول جزء ذات و یا تمام ذات موضوع باشد، به گونه ای که قوام ذات موضوع به آن بوده، و ذات موضوع با زایل شدن آن، زایل گردد. در این صورت گفته می شود: محمول، ‏ذاتی موضوع است. مثلا وقتی می گوئیم: «انسان ناطق است» ‏یا « انسان جسم است» یا «انسان حیوان ناطق است» در همه این موارد محمول این قضایا ذاتی موضوع خود به شمار می رود.

‏و حالت دوم اینکه: محمول جزء ذات و یا تمام ذات موضوع خود نباشد و ‏جنس و یا فصل آن را تشکیل ندهد، بلکه امری بیرون از ذات موضوع خود باشد که بر آن حمل شده است. محمول در این صورت «عرضی» خوانده می شود. در قضایایی مانند: «انسان خندان است» «انسان رونده است» «انسان ممکن است» «‏عدد چهار زوج است» محمول از امور «عرضی» برای موضوع خود به شمار می رود؛ زیرا هیچ یک از این محمول ها تمام ذات و یا جزء ذات ماهیتی را که موضوع قرار گرفته، تشکیل نمی دهند ‏بلکه اموری هستند بیرون از دایره ذات و ماهیت موضوع خود.

‏به تعبیر دیگر: آنچه را بتوان به حمل اولی بر ماهیتی حمل کرد، محمول ذاتی آن ماهیت است؛ و آنچه حملش بر ماهیت جز به صورت حمل شایع نتواند بود، عرضیِ آن ماهیت است.

‏از کلام علامه طباطبائی دو تعریف برای ذاتی استفاده می شود:

‏تعریف نخست: ذاتی آن دسته از مفاهیم را گویند که در ماهیات معتبرند و در حدود آن ماهیات اخذ شده اند.

‏تعریف دوم: ذاتی مفهومی است که ماهیت با زایل شدن آن، زایل می گردد. ممکن است توهم شود که تعریف دوم لوازم ماهیت را نیز شامل می شود، مانند زوجیت برای اربعه؛ زیرا اگر زوجیت زایل و مرتفع شود، اربعه نیز زایل می گردد ‏چرا که نمی شود عددی زوج نباشد، اما اربعه باشد.

اما این اشکال وارد نیست؛ زیرا مقصود ایشان آن است که ذاتی، مفهومی است که ارتفاع آن همان ارتفاع ذات است، و این مطلب در مورد لوازم ماهیت صادق نیست. زیرا ارتفاع لوازم ذات، اگرچه مستلزم مرتفع شدن ذات و ماهیت است، اما چنین نیست که ارتفاع آن همان ارتفاع ذات باشد.

‏به دیگر سخن: ذاتی مفهومی است که ماهیت در مرتبه ذاتش با زوال ان زایل ‏می شود؛ درحالی که ارتفاع لازم ذات، ارتفاع یک امر بیرون از مرتبه ذات ماهیت است، اگرچه مستلزم ارتفاع ذات می باشد.

2 دیدگاه ها

  1. saeed می‌گه:

    سلام، با تشکر از سایت مفیدتون
    در مورد این موضوع توقع مطلبی جدی تری از این سایت داشتم

  2. ترنم می‌گه:

    با سلام . میشه توصیح بدید که اینکه میگویند انسان ذاتش این هست که به علت نیاز داره، درسته یا خیر؟ یعنی اینکه انسان بدون علت نمیتواند به وجود بباید و اگر بگوییم اگر کسی باشد که انسان باشد ولی به علت برای به وجود آمدن نیازی نداشته باشد ، ذاتش تغییر کرده و دیگر انسان نیست و همچین انسانی وجود ندارد؟ آیا این موضوع درست است؟ آیا نیاز بهوعلت داستن برای به وجود آمدن ذات انسان محسوب میشه یادخیر؟ لطفا با بیان ساده تر برایم توضیح دهید . با تشکر

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *