تفاوت میان علم و معرفت در نظر باباطاهر

Jewish philosopher
فیلسوفان یهودی و یک مساله بزرگ
۱۳۹۱-۰۸-۱۴
محبّت مقدم است یا معرفت ؟
۱۳۹۱-۰۸-۱۶
نمایش همه

تفاوت میان علم و معرفت در نظر باباطاهر

همان طور که واژه علم غیر از معرفت است ، معنی آنها نیز با یکدیگر تفاوت دارد درباره معنی و ماهیت علم ،سخن بسیار گفته شده است .کسانی آن را از مقوله کیف نفسانی دانسته اند کسانی دیگر بر این عقیده اند که منشا علم حدسی است و مانند مراتب مختلف تشکیک ، علم نیز مراتب متفاوت دارد در این سلسله مراتب ، علم به واجب الوجود وجوب علم است و علم هر یک از موجودات ممکن ، ناچار به صفت امکان موصوف است

متن کتاب

همان طور که واژه علم غیر از معرفت است ، معنی آنها نیز با یکدیگر تفاوت دارد درباره معنی و ماهیت علم ،سخن بسیار گفته شده است .کسانی آن را از مقوله کیف نفسانی دانسته اند کسانی دیگر بر این عقیده اند که منشا علم حدسی است و مانند مراتب مختلف تشکیک ، علم نیز مراتب متفاوت دارد در این سلسله مراتب ، علم به واجب الوجود  وجوب علم است و علم هر یک از موجودات ممکن ، ناچار به صفت امکان موصوف است .این سخن در مورد سایر صفات حقیقیه حق تعالی ، صادق است زیرا این گونه صفات از شئون حق شناخته می شود و با وجود مطابقت دارد .کسانی که به مساوق بودن علم با وجود باور دارند به این امر نیز اعتراف می کنند که چون حقیقت وجود را نمی توانیم تعریف کنیم ، تعریف حقیقت علم نیز برای ما امکان پذیر نیست گر چه دریافت حقیقت وجود ، جز از طریق حضور و مشاهده میسر نمی گردد. حقیقت علم نیز حضور و مشاهده است و بدون تحقق نوعی از این دو نمی توان از علم وآگاهی سخن به میان آورد باید توجه داشت که همه امور در پرتو علم و آگاهی برای ما روشن و آشکار می شود .بنابراین چیزی روشن تر و آشککار تر از علم وجود ندارد که علم در پرتو آن روشن و ظاهر گردد.با این همه اگر خواسته باشیم با مفاهیم و عبارات به توضیح معنی علم بپردازیم ، بهتر است بگوییم علم چیزی است که بر مطلق ادراک انسانی اطلاق می گردداعم از اینکه این ادراک جزئی باشد یا کلی تصور باشد یا تصدیق و بالاخره ظاهری باشد یا باطنی .

توضیحات استاد

خوب این بحث زیاد به بابا طاهر مرتبط نیست و یک بحث مهمی مطرح شد که علم و معرفت است . ما یک واژه علم داریم به خصوص اینجا از آن جاهایی است که باید روی واژه ها تکیه کنیم . علم ، معرفت ، آگاهی و گاهی شناخت ، واژه هایی است که ما به کار می بریم و ادراک. اینها معمولا به جای هم به کار میروند . معرفت دارد . شناخت دارد و. علم دارد . آگاهی دارد .معمولا یک معنی از آنها اراده می شود ولی اینها هر کدام تفاوتهایی دارند ولی تنها این مشکل در فرهنگ ما نیست در فرهنگ غربی هم این مشکل هست .برای اینکه مشکل ، مشکل انسانی است تنها مشکل زبانی نیست . مثلا فرض کنید واژه (Science) و واژه (intellect ) واژه (knowledge)  اینها به هم نزدیکند و هم دور .گاهی ممکن است به جای هم به کار بروند .

به یکی می گوییم عالم است و به یکی دیگه می گوییم عارف است .آگاه است . دانشمند است . عاقل است .گاهی هم یک معنی اراده می کنیم .حالا ضمن اینکه می تواند یک معنی داشته باشد، تفاوت هایی هست . اولا قبل از اینکه به واژه ها بپردازیم باید بگوییم که اصلا ماهیت علم چیست . وقتی که می گوییم علم .الان چقدر بدآموزی در همین کلمه علم هست !! علم در اصطلاح رایج امروز و حتی در غرب هم همین طور است . علم معمولا ( در زمان حال نه در گذشته ) بیشتر به علوم تجربی اطلاق می شود . علم شده یعنی چیزی که در آزمایشگاه معین شده و به دست آمده است . عالم کسی است که از آزمایشگاه بیاید بیرون. فیلسوف که داخل آزمایشگاه نرفته و طبق اصطلاح امروزی ، علم شامل فلسفه نمی شود و فلسفه علم نیست !علم یعنی تجربه به او نشان داده که آب در صد درجه حرارت به جوش می آید .این علم است .غیر از این دیگر علم نیست . خوب این یک معنی است .

حالا اگر بپرسیم  آقایان علما در حوزه علمیه که فقه و اصول می خوانند و داخل آزمایشگاه نمی روند و فیزیک نمی خوانند و اگر هم بخوانند جنبی است ، علم برای اینها همین هاست اما اینها برای یک فیزیکدان که علم نیست .فلسفه هم علم نیست .یک فیزیکدان می گوید این فرمول فیزیک است و شیمیست می گوید این تحلیل و ترکیب است و تجربه .

می خوام بگم ما در خود کلمه علم مشکل داریم که علم چیست در نظر اندیشمندان جدید ، علم یعنی علوم تجربی . برای همین در اینکه علوم انسانی علم هستند یا نه شک است .یک (پیور علم ) داریم یعنی علم خالص مثل ریاضی ، فیزیک ، شیمی ،پزشکی که یک تجربه به شما نشان می دهد و شما می بینی .

2 دیدگاه ها

 1. یکی از همه می‌گه:

  سلام و وقت بخیر
  بابت این کار قشنگتون میخواستم تشکر کنم. امیدوارم این کار مدام (ادامه دار) باشه.

 2. حبیب می‌گه:

  با سلام وتشکر بخاطر متجلی کردن این سایت زلال فکری
  خواهش: اگر ممکن است قسمت دانلود فایل های کلاس استاد را منسجم کنید و تسهیل در بارگیری آن داشته باشید
  ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *