آیا زمان تازه می ماند؟

فلسفه با طعم شکلات – اصل هستی
۱۳۹۱-۰۶-۳۰
نکاتی مهم پیرامون کفر و ریا از زبان استاد
۱۳۹۱-۰۷-۰۱
نمایش همه

آیا زمان تازه می ماند؟

بعضی ممکن است بگویند شعر حافظ در امروزه به چه دردی می‌خورد و چه دردی را می‌گشاید؟ در جواب من می‌گویم که حافظ اگر هیچ گره‌ای را نگشاید و هیچ مشکلی را حل نکند یک کار مهمی انجام می‌دهد و آن این است که ما را به زمان خودمان آشنا می‌کند.

بعضی ممکن است بگویند شعر حافظ در امروزه به چه دردی می‌خورد و چه دردی را می‌گشاید؟ در جواب من می‌گویم که حافظ اگر هیچ گره ای را نگشاید و هیچ مشکلی را حل نکند یک کار مهمی انجام می‌دهد و آن این است که ما را به زمان خودمان آشنا می‌کند.

ما دو زمان داریم: ۱٫ زمان تقویمی و تاریخی که می‌گذرد و مشخص است. ۲٫ زمانی است که در درون انسان است و هر کس زمانش متفاوت است با دیگری، برخلاف زمان بیرونی که برای همه مشترک است اما زمان درونی و زمانی شخصی هر فردی یک زمانی دارد حافظ زمان خودش را داشته و وقتی که ما با غزلیات حافظ آشنا می‌شویم حافظ زمان درونی ما را به ما نشان می‌دهد و خود حافظ هم از زمان شخصی خودش صحبت کرده و اگر حافظ از زمان تاریخی بیرونی صحبت کرده بود.

  • استاد شاید مکانت ما را هم به ما نشان دهد ؟!

خوب طبعاً وقتی که ما زمان خودمان را کشف کنیم موضع خودمان را هم کشف می‌کنیم. مکانت همون موضع است وقتی که من زمان درونی خودم را کشف کنم اصلاً خودم را کشف می‌کنم من وقتی خود را بفهمم زمان خود را می‌فهمم هر کس زمان ویژهٔ خود را دارد در درون ضمن اینکه زمان بیرونی همه جا یکسان است حافظ از زمان درونی خود سخن گفته و ما را به زمان درونی خود آشنا می‌کند، حافظ اگر به زمان بیرونی وابسته بود، حالا مشمول مرور زمان شده بود و پیوسته بود به تاریخ و همه چیز به تاریخ پیوسته است اما ما که امروز حافظ می‌خوانیم حافظ قرن ۷ و ۸ هم امروز است و هم آینده است حافظ در زمان رها شده بیرونی سخن نمی‌گوید، سخن حافظ همیشه در حال شدن است حافظ از گذشته سخن نمی‌گوید و وقتی حافظ حرف می‌زند، همان چیزی است که در همین الآن و آینده ممکن است اتفاق بیفتد و سخن حافظ آینده هم هست و سخن حافظ و وقایعی که حافظ می‌گوید در حال شدن است و به گذشته نپیوسته و مردمان هزار سال آینده هم که بیایند حافظ در زمان همان‌ها صحبت می‌کند و حتی انسان‌هایی هم که در هزار سال قبل از حافظ زندگی می‌کردند اگر فرض کنیم که حافظ به دستشان می‌رسید، می‌دیدند که حافظ دارد به زبان آن‌ها صحبت می‌کند و این چه زبانی است که زبان، گذشته و حال و آینده درش نیست و مشمول مرور زمان نمی‌شود؟ اون زمان خود شخص حافظ است و ما اکنون که با زمان حافظ آشنا می‌شویم.

در واقع هر کسی زمان خودش را کشف می‌کند و زمان درونی من، غیر از زمان درونی شماست این مطلب مهمی است و زمان درونی دیگر چندان به گذشته و حال و آینده وابسته نیست مثالی بزنم که مطلب کمی روشن بشود، همان چیزی که وقت گفته می‌شود در اصطلاح عرفا همان زمان درونی است حضرت ختمی مرتبت صلوات الله علیه (اِنَّ لِیَ مَعَ الله اوقات) من با حق تعالی وقت‌هایی دارم یعنی زمان درونی حضرت ختمی مرتبت زمان درونی داشت آیا سخن پیغمبر کهنه است؟ ابداً چرا؟ چون از زمان درونی حضرت در آمده حتی حرف‌های حکما هم کهنه نمی‌شود و همیشه زنده است و به روز است اما روزنامهٔ هفتهٔ پیش به درد نمی‌خورد اما شعر حافظ روزنامه نیست که مشمول مرور زمان باشد وقت درونی حافظ را ما با خواندن اشعارش در امروز، زمان درونی خودمان را کشف می‌کنیم و عرض کردم حضرت ختمی مرتبت صلوات الله گفت من وقت دارم و اون وقت درونیشان است که هیچ وقت کهنه نمی‌شود، سخن ایشان همان قرآن است و وحی است که کهنه نمی‌شود تا ابد و همیشه به روز است و مثال ساده‌تر بزنم، حضرت در لیله اسری که به معراج رفت اگر بخواهیم به مسافت تشبیه کنیم فکر می‌کنید چند سال نوری می‌شود، مسافتی که حضرت طی کرده است اصلاً به محاسبه نمی‌آید، به کجا رفته، قاب قوسین اوادنی و اصلاً دیگر بالاتر از اون نمی‌شود و بالاتر از اون اصلاً انسان متصور نیست که برود، وقتی که از معراج برگشت در روایت هست که چفت در هنوز حرکت می‌کرد یعنی به مقیاس زمان خارجی چند ثانیه بیش‌تر طول نکشیده ولی مسافت درونی چقدر راه بوده و اصلاً به محاسبه نمی‌آید این وقت درونی است منظورم از این سخن این بود که ما وقتی حافظ را می‌خوانیم و وقت مردم را می‌گیریم، حافظ ما را به زمان درونی خودمان آشنا می‌کند و آن به نظر من کم منفعتی نیست اگر زمان درونی خودمان را کشف کنیم موقعیت خودمان را کشف کردیم و همه چیز کشف می‌شود برای ما.

  • استاد آیا تازگی حافظ به این است که ما را به زمان درونی خود می‌برد یا اینکه به جنس غزل حافظ هم مرتبت است؟

جنس غزل حافظ از زمان درونی حافظ نشئت می‌گیرد و اگر زمان بیرونی بود مربوط به قرن ۷ و ۸ بود یعنی آنچه گذشته است امروز کارآمد نیست و گذشته به تاریخ سپرده شده و حافظ وقتی حرف می‌زند نمی‌گوید آنچنان بود، آنچه می‌گوید هم اکنون است و در آینده هم، وقایعی که در شعر حافظ اتفاق می‌افتد مشمول مرور زمان واقع نشده، هم اکنون و در آینده نیز اتفاق خواهد افتاد و هر لحظه تازه است و همیشه در حال وقوع است ما امروزه نمی‌توانیم به زمان ۳۵۰۰ سال پیش برگردیم و اصلاً به آن سبک هم نمی‌شود زندگی کرد اما شعر حافظ تو گویی که دارد امروز با ما صحبت می‌کند و وقایعی که در شعر حافظ از آن صحبت می‌کند هم اکنون در حال وقوع است و هزار سال دیگر هم در حال وقوع است زبان درون است و زبان درون زمان درون را دارد و زمان درون مشمول مرور تاریخ نمی‌شود.

استاد جناب مولوی می‌گوید:

آن ندایی کاصل هر بانگ و نداست       خود ندا آن است و این باقی صداست

تُرک و کُرد و پارسیگوی و عرب        فهم کرده آن ندا، بیگوش و لب

خود چه جای ترک و تاجیک است و زنگ   فهم کردست آن ندا را چوب و سنگ

بله زبان و زمان مولوی هم زبان و زمان درونی است و مشمول مرور زمان گذشته نمی‌شود و نه تنها در زمان همیشه هست بلکه در جهت هم جهت خاصی نمی‌شناسد مولوی:

هر کبوتر میپرد زی جانبی      این کبوتر جانبِ بی جانبی

 کبوتر معمولی به یمین می‌ر‌ود یا یسار اما کبوتر نفس ناطقه، پرده‌ی روح می‌پرد به سوی بی‌جانبی یعنی اون طرفی که می‌رود بی‌جهتی است و بی‌جهتی یعنی همه‌ی جهات است فَأینَما تُولوا فَثَّم وجه الله این زمان مولوی است و زمان حافظ.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *