واژگان «برهان إنّی» «برهان لمّی» «بطوء»

واژگان «بدیهی و نظری» «بحت»
۱۳۹۲-۰۲-۰۸
فلسفه به زبان ساده
۱۳۹۲-۰۲-۰۸
نمایش همه

واژگان «برهان إنّی» «برهان لمّی» «بطوء»

برهان لمّی : برهانی را که در آن از علت به معلول سیر می شود ، و به وسیله علت ، معلول اثبات می گردد، برهان لمّی می گویند ، مانند « آب کتری داغ است و هر آب داغی بخار می شود پس آب کتری بخار می شود»

برهان إنّی

برهان إنّی بر دو قسم است :

۱ – برهانی که در آن از معلول به علت سیر می شود و به وسیله معلول ، وجود علت اثبات می گردد و اصطلاحا به آن «دلیل» گفته می شود. این قسم از برهان انّی مفید یقین نیست و لذا در فلسفه که باید از ادله یقین آور استفاده شود، بکار نمی رود و از اینجا دانسته می شود ، برهان نامیدن این قسم از باب تسامح است .

۲ – برهانی است که در آن بر ملازمات عامه تکیه می شود و از یک ملازم ، وجود ملازم دیگر اثبات می شود. این قسم از برهان انّی مفید یقین است و در فلسفه تنها همین قسم از برهان به کار می رود.

برهان لمّی

برهانی را که در آن از علت به معلول سیر می شود ، و به وسیله علت ، معلول اثبات می گردد، برهان لمّی می گویند ، مانند « آب کتری داغ است و هر آب داغی بخار می شود پس آب کتری بخار می شود»

بطوء(=کندی)

به معنای کندی است و در برابر سرعت است . در اینکه چه نوع رابطه ای میان سرعت و بطو تحقق دارد ، اختلاف است . برخی آن دو را متضادّان و برخی دیگر عدم و ملکه دانسته اند . اما علامه طباطبایی (رحمه الله علیه) اختلاف آن دو را از نوع اختلاف تشکیکی می داند.

بُعد

مقصود از بُعد هر گونه امتداد است ، اعم از آنکه بتوان امتداد دیگری در آن فرض کرد یا نتوان . تا پیش از صدرالمتألهین ، فلاسفه جسم را دارای سه امتداد می دانستند : طول و عرض و عمق، اما صدرالمتألهین براساس حرکت جوهری ، زمان را به عنوان بُعد چهارم جسم ، مطرح کرد.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *