برنامه معرفت ۲ خرداد ۱۳۹۳
۱۳۹۳-۰۳-۰۲
نادیده گرفتن گذشته، نامعلوم شدن آینده را در پی دارد
۱۳۹۳-۰۳-۱۲
نمایش همه

برنامه معرفت ۹ خرداد ۱۳۹۳

در برنامه معرفت این هفته، دکتر ابراهیمی دینانی به تبیین اندیشه های اجتماعی و سیاسی حکیم فارابی پرداختند. فارابی فیلسوف فرهنگ است. «فارابی و فرهنگ» «فارابی و فکر»

مشخصات فایل

نام فایل: آشنایی با اندیشه های فارابی

موضوع برنامه: تفکرات اجتماعی و سیاسی حکیم فارابی

مدت زمان برنامه: ۵۰ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت:  ۱۸۹مگابایت (MP4)

حجم فایل متنی: به زودی

حجم فایل صوتی: ۲۲ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

در این برنامه به اندیشه های اجتماعی و سیاسی حکیم فارابی با نگاهی به کتاب «نیایش فیلسوف» (اثر دکتر دینانی) پرداخته شد.

  • فارابی فیلسوف فرهنگ است. «فارابی و فرهنگ» «فارابی و فکر» این سه (فاء) را می خواهم اینجا ردیف کنم.

تفکر یک طریق است. راههایی که شما می روی مثلا به منزل میروی اگر در بین راه بمانی و برگردی، از مسیر دور شده ای. مثلا از اینجا میخواهی به یک شهرستان بروی. نصف راه را بروی و دوباره برگردی و بعد دوباره بخواهی حرکت کنی؛ این جوری مسیر شما دور می شود و شما مسیرتون را دور کرده اید.

خود تفکر، یک راه است. این راه خصلتی که دارد این است که اگر در وسط راه شکست هم بخوری و از این تفکری که داری برگردی، از مقصد دور نشده ای! یعنی تفکر، راهی است که حتی اگر بازگشت به عقب بکنی، از مقصود دور نشده ای. یعنی شکست نخورده ای. این چه حرفی است که من میزنم؟

بسیاری از آدمها بوده اند که نصف یا بخشی از عمرشان را در یک تفکری به سر می بردند. بعد به یک مرحله ای از تفکر می رسند که از تفکر قبلی خود باز می گردند. تفکرشان به جای بهتری می رسد. و چه بسا متوجه می شوند که اشتباه کرده بودند. اگر متوجه شوند که اشتباه کردند و برگردند، این شکست است یا نزدیک شدن به مقصد؟ دقیقتر به مقصد می رسد.

صدرالمتألهین یک فیلسوفی است که همه می شناسیم. او می گوید که تا مدتی از عمرش اصالت ماهوی بوده (به تبع استادش میرداماد) و خیلی هم دفاع می کرده است بعد یکدفعه متوجه می شود که اشتباه می کرده است و اصالت وجود حق است. حالا که به اصالت وجود رسید و این همه دفاع کرد و این همه براهین قاطع و محکم برای اثبات اصالت وجود اقامه کرد که در اثبات اصالت وجود در تاریخ، بی نظیر است، این را شکست می دانید؟

لینک دانلود
Video-DownloadText-DownloadSound-DownloadYoutube-download

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *