Dr-Dinani-Philosophy
«حقیقت» جعبه بسته‌بندی شده نیست!
۱۳۹۱-۰۸-۲۵
حرکت در زمان
۱۳۹۱-۰۹-۰۷
نمایش همه

برنامه معرفت بیست و ششم آبان ۱۳۹۱

یــکی کـــرد بـــر پارســایی گــــذر/به صـورت جـهود آمـدش در نظر/قــفـــایی فــروکــوفــــت بر گــردنــش/بـبـخــشید درویـش پیراهـــنــش/خجل گفت کانچه از من آمد خطاست/ببخشای بر من چه جای عطاست/به شــکرانه گفـته بـه ســر بیــستم/که آنـم پنـداشــتــی نیــســتـــم

مشخصات فایل

نام فایل: ماهیت و حقیقت انسانها

موضوع برنامه: تفسیر حکایتی از گلستان سعدی

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت: ۱۵۰ مگابایت (MP4)

حجم فایل صوتی: ۲۲ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

استاد من کتابی از یک دانشمند غربی می خواندم که درباره ماهیت و حقیقت انسانها صحبت می کرد . اونجا او میگفت که اصل این یست که ما روی مبانی نظری انسان شناسی تکیه بکنیم و بگوییم فلان دانشمند گفته انسان چنین تعریفی دارد .انسان در فرایند مدرنیته یک تعریف دیگری پیدا کرده که سه دسته اند  :یک عده ای می دانند که چه هستند اما خودشان را پنهان می کنند . عده دیگر اصلا نمی دانند که هستند گروه سوم انسانهایی هستند که این فرایند تعریفشان می کند و آن قدر زرق و برق دارد که مجال اندیشیدن به خودشان نمی دهند که آیا این هویت مثبت است یا منفی است .اصلا این مجال را هم به آنها نمی دهد سرانجام هم احساس یاس و نا امیدی می کنند .

حالا این حکایت به همین مناسبت انتخاب شد که اگه اجازه بدید من بخونم .

یــکی کـــرد بـــر پارســایی گــــذر                   به صـورت جـهود آمـدش در نظر

قــفـــایی فــروکــوفــــت بر گــردنــش                بـبـخــشید درویـش پیراهـــنــش

خجل گفت کانچه از من آمد خطاست                  ببخشای بر من چه جای عطاست

به شــکرانه گفـته بـه ســر بیــستم                     که آنـم پنـداشــتــی نیــســتـــم

نـــکو ســـیــرت بی تکــــلف بــرون                  بــه از نــیــک نام خــراب انـــدرون

بـــه نـــزدیــک من شــب رو راه زن                 بــه از فاســــق پــارسا پــیــرهـــن

به به ! بله خوب . بسم الله الرحمن الرحیم .

حکایت خوبی را انتخاب فرمودی از شیخ اجل سعدی علیه الرحمه ولی در مقدمه فرمایش تان مطلبی از یک اندیشمند غربی نقل کردید به نظر اومد این اندیشمند غربی هر کی هست حالا نمی دانم ،شما اسمش را نفرمودید .تقسیم بندی اش خیلی ساده لوحانه است . اجازه بدهید که من یک ایرادی به خود تقسیم بندی بکنم تا بعد بریم ببینیم اصل مطلبش چیه .

این طور که شما فرمودی این اندیشمند غربی گفته انسانها سه قسمت اند یا نمی دانند کیستند  . یا می دانند و پنهان می کنند یا چون مغلوب اجتماع هستند خود را گم کرده اند . مثل این که این ناندیشمند تقسیم بندی را بلد نبوده . در تقسیم ، اقسام باید در ردیف هم باشند . وقتی که انسان یا شرقی است یا غربی  ، در ردیف هم هستند .وقتی که فرض کنید می گوییم نان یا سنگک هست یا غیر سنگک ، نان هر دو نان است . ولی در این تقسیم بندی قسیم نیستند . آن که می داند کیست و آن که نمی داند کیست ، قسیم اند . دو قسم هستند . ولی آنکه مغلوب اجتماع شده بالاخره یا می داند یا نمی داند . یکی از این دوتاست قسم سومی نیست . اونی که مغلوب اجتماع شده ، بالمحال یا جزء کسانی است که خود را نمی داند  یا خود را می داند و پنهان می کند قسم سوم نمی شود . اولا تقسیم بندی اش غلط است .

اما با صرف نظر از اینکه این تقیسم بندی غلط است و این اندیشمند غربی که نامش را نمی دانم کیست و شما هم نقل نکردی . برمیگردیم به انسان . اون دو قسم ، قسم درستی است . اگر دو قسم کنیم که انسان یا نمی داند که کیست یا می داند که کیست . البته من در همین تقسیم هم حرف دارم . انسان غالبا نمی داند که کیست . اگر خوب تحلیل کنی ، کمتر کسی می داند که کیست . اگر کسی خود را بشناسد او نبیّ و ولیّ کامل است .غیر نبیّ کامل و ولیّ کامل ، انسان خودش را نمی شناسد .تمام مشکل بشر همینه که خودش را نمی شناسد. اگر انسان خودش را می شناخت همه چیز را می شناخت . عجب مطلب مهمی فرمودی و حکایت سعدی . ما این را در خلال بحث های گذشته که با شما داشتیم . کم و بیش به این مساله پرداختیم .حالا شما حکایت سعدی را نقل کردی دو مرتبه  واردش می شویم و از شنوندگان و بینندگان هم عذر خواهی می کنیم اگر گاهی تکرار میشه . چون باید بدانند که من فی البداهه اینجا صحبت می کنم و قبلا هم تنظیم نمی کنیم مطالب را . چه بسا چیزی را قبلا گفته باشیم و شنوندگان ما آگاهانه در ذهن داشته باشند و تکرار بشه

 

لینک دانلود
Video-DownloadText-DownloadSound-Download

7 دیدگاه ها

 1. فرهاد می‌گه:

  با سلام خدمت مدیران محترم سایت
  ممنون از زحمات شما و سایت خوبی که دارید و تشکر بخاطر
  قرار دادن فایلهای برنامه خوب معرفت . مرسی

 2. ثقلین می‌گه:

  با نقد حجج اسلام میرباقری و پناهیان و آقای نصیری به روزم.
  ما را از نظراتتان بهره مند سازید.

 3. شاه می‌گه:

  سلام
  این فایل مشکل فنی داره. فقط برفک نشون می‌ده. پیگیری کنید
  ممنون

 4. احمد می‌گه:

  با سلام و تشکر از زحمات شما
  فایل تصویری ۲۶ آبان ۹۱ کاملا خراب است و با هیج نرم افزاری اجرا نمی گردد.
  موفق و مؤید باشید.

 5. navid می‌گه:

  در جواب استاد در دقیقه ۴۸:۲۸

  فکری که در تمام عالم بشری میتواند باشد : جاویدان زندگی‌ کردن است

  • مدیر سایت می‌گه:

   منظور ایشان فکر کدام شخص بود نه اینکه یک موضوع کلی؛ بحث در مورد همه گیری فکر یک شخص مثل عرفا بود. و ایشان فرمود که فکر یک «شخص» هیچگاه همه گیر در کل جامعه نیست.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *