عوالم از دیدگاه عرفا

محبّت مقدم است یا معرفت ؟
۱۳۹۱-۰۸-۱۶
تفاوت عقل شهودی و عقل استعدادی
۱۳۹۱-۰۸-۱۸
نمایش همه

عوالم از دیدگاه عرفا

شیخ نجم الدین کبری می گوید باور نکن که آسمان مشهود تو در عالم غیب همین آسمان است که در اینجا به مشاهده می پردازی .بلکه در عالم غیب آسمان هایی به مراتب لطیف تر ، زیبا تر از این آسمان بوده و تعداد آن نیز به شمار ما در نمی آید .او سپس می افزاید هر اندازه صفای باطن تو افزایش پیدا کند آسمان نیز زیباتر و روشن تر آشکار می گردد .

متن کتاب

در نظر شیخ نجم الدین کبری ، شیطان و فرشته بیرون از دایره وجودی انسان نیستند و نیز معتقد است ، آسمان و زمین و بهشت و دوزخ ، در حوزه هستی انسان تحقق پذیرفته است .البته کسانی می توانند به این حقیقت آگاهی پیدا کنند که در اثر سیر و سلوک به مرحله خلوص و صفا دست یافته باشند .شیخ نجم الدین کبری از این مرحله نیز فراتر می رود و می گوید باور نکن که آسمان مشهود تو در عالم غیب همین آسمان است که در اینجا به مشاهده می پردازی .بلکه در عالم غیب آسمان هایی به مراتب لطیف تر ، زیبا تر از این آسمان بوده و تعداد آن نیز به شمار ما در نمی آید .او سپس می افزاید هر اندازه صفای باطن تو افزایش پیدا کند آسمان نیز زیباتر و روشن تر آشکار می گردد .تا آنجا که به سیر در صفای حق تبارک و تعالی نائل گردید و برای صفای حق تعالی پایان متصور نیست .به این ترتیب نباید بر این باور باشیم که بالاتر از آنچه به آن دست یافته ایم چیز دیگری وجود ندارد .

همان سان که در این عبارات مشاهده می شود شیخ نجم الدین کبری دایره هستی انسان را آنچنان وسیع و گسترده می بیند که مشتمل بر آسمانهای درخشان و بی شمار است .و هر اندازه که افق دید آدمی وسیع تر گردد با جلوه ای بالاتر از آنچه می شناخته روبرو می شود.آنچه این عارف بزرگ در اینجا مطرح کرده مورد توجه بسیاری از عرفا و شعرای بعد از او قرار گرفته و در آثار منظوم و منثور آنها انعکاس یافته است .

توضیحات استاد

خوب این مساله ای که عرفا طرح کردند مثل نجم الدین کبری و سایر عرفا به عوالم قائلند . تنها یک عالم نیست عالم ها هست در برابر ما . و همه عالم ها که در برابر ما هست در ما هم هست .نمیشه یه عالمی در بیرون ما باشد و نمونه اش در ما نباشد .اگر نمونه ای از عالم در ما نباشد ، شما نمی توانی از عالم حرف بزنی . این بحث مثل خیلی از مباحث دیگر پیچیده هست . که عالم یعنی چی . و بعضی از اندیشمندان بزرگ امروز هم وارد این بحث شدند . ما معمولا یک عالم محسوس قائلیم . این منظومه شمسی و کهکشان که خوب یک عالم بزرگی است .و به خصوص با هیئت امروز . هیئت بطلمیوسی محدود و دایره وار بود و یک فلکی بود و پوست پیازی تصور می شد به اصطلاح مدور بود . حالا امروز که این نظریات را اصلا قبول ندارند .مدور نیست ، جوّ لا یتناهی است . یعنی مرزی نیست . و هر مرزی بگویی خوب آن طرفش کجاست . مرز نمیشه گذاشت .

بحث ما این است که ما یک عالمی را می شناسیم ، حالا تا جایی که می شناسیم مثلا با تلسکوپ رصد کردیم کهکشان ها ، منظومه شمسی و منظومه های دیگر  و یک جاهایی هم هست که میگن ما نمی شناسیم و هنوز رصد نکردیم . این عالم تا آنجایی است که در عالم حس و رصد های ما و تلسکوپ های ما نشون می دهد .تلسکوپ های ما چشم های ماست . تلسکوپ یعنی امتداد چشم .سابق چشم غیر مسلح بود یک بردی داشت ، حالا برد این چشم بیشتر شده و امتداد پیدا کرده است . ولی خوب بازم چشم است .ولی هر چه تلسکوپ قوی هم بسازند ، در محدوده فکر و حسی که داریم یک جهانی را می بینیم . و آن کسی که در رصدخانه دارد این را تماشا می کند ، جهانش همین است .ماورای این جهان دیگر نمی تواند .

این عارف بزرگ شیخ نجم الدین کبری اینجا یک حرف دیگه ای می زند . میگه هر عالمی وزان فکر آدمی است . کلمه وزان که به کار می برم ، ناچارم و کلمه دیگری در فارسی برایش پیدا نکردم . یعنی معادل . یعنی کسی که داره جهان درونش را می بیند جهان بیرونش هم به اندازه همان است .جهان درون علمای هیئت که دارند کهکشان ها را رصد می کنند ، چه اندازه بزرگ است ؟ به اندازه همان جهانی که می بینند. و تلسکوپ شان تا کجا را بگیرد و محسبات ریاضی شان تا کجا کار کند . این می شود جهان آنها . یا به قول برتراند راسل : جهان بدان گونه که من می بینم . یک کتاب با همین عنوان دارد .

2 دیدگاه ها

 1. ترنم حکمت می‌گه:

  سلام و احترام خدمت شما بزرگواران

  واقعا به خاطر این لطفی که در حق ما می کنید و اثار استاد رو منتشر می کنید

  ممنونم قطعا ماجور هستید اما ظاهرا بیش از ده روز گذشته اما خبری از پاسخ

  استاد به سوالات ما نیست مگه قرار نبود جیمیل کنید؟

  یا حق

 2. سلام بر شما که گوهر شناسید و قدر این گوهرهای دریای معرفت و اندیشه را می دانید استاد دینانی به حق یکی از استوانه های اندیشه ی اسلامی در زمان ماست و زرگی او به این است که فلسفه و عرفان را باهم آمیخته است ودر حضور اساتید بزرگ حوزه تشیع و عالمان عاملی بسان علامه و امام خمینی تلمذ کرده است خداوند ایشان را برای تشیع و دنیای اسلام حفظ فرماید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *