افراط تشبیه و تفریط تنزیه حق تعالی

Dr Ebrahimi Dinani marefat (9)
برنامه معرفت چهارم مرداد ۱۳۹۲
۱۳۹۲-۰۵-۰۴
قاعده ۳۲: ثبوت شیئ لشیئ فرع ثبوت مثبت له
۱۳۹۲-۰۵-۰۶
نمایش همه

افراط تشبیه و تفریط تنزیه حق تعالی

آنچه در جلسه ششم کلاس دکتر دینانی گوش خواهید کرد: توضیحاتی پیرامون مساله مشترک لفظی و مشترک معنوی؛ افراط تشبیه و تفریط تنزیه؛ خطر تنزیه، تعطیل عقل است

[box type=”shadow” align=”alignright” ]

 • روند کلاسهای استاد به این گونه است که در ابتدا، متن کتاب توسط یکی از شاگردان قرائت شده و سپس استاد به توضیح همان مطلب می پردازند. ما برای شما عزیزانی که از طریق اینترنت از نقاط مختلف مخاطب هستید و دسترسی به متن کتاب ندارید، عین متن کتاب که هر جلسه قرائت می شود را با ذکر آدرس صفحه قرار می دهیم تا روی مطالب تمرکز بهتری پیدا کنید و بتوانید بدون دغدغه کتاب داشتن مباحث را از طریق وب سایت پیگیری کنید.
 • فایل صوتی کلاسها فعلا به صورت آرشیو(تفکیک سال به سال) نمی توانیم قرار بدیم و خواهشا سوال نفرمایید. به علت اینکه مباحثی که در کلاس مطرح می شود اصلا از جنس مطالب برنامه معرفت که استاد حضور پیدا می کنند نیست و جنبه فلسفی بیشتری دارد و موجب برداشت نادرست و سرازیر شدن سیل عظیم ایمیل ها و سوالات مختلف به سمت ما می شود.
 • به علت حجم بالای مطالب و مباحث، قرار دادن متن سخنان استاد در کلاس برای ما میسر نیست و دست یاری به سمت شما دراز میکنیم. چنانچه شما وقت کافی و علاقه برای پیاده کردن متن سخنان استاد در کلاس را دارید میتوانید آن را برای ما ارسال کنید تا هم ما و هم بقیه دوستان استفاده بکنند.
 • برای بحث و گفتگو پیرامون مباحث مطرح شده در کلاسها به آدرس انجمن وبسایت (forum.ebrahimi-dinani.com) مراجعه کنید.
 • از فعالان در اینترنت و عزیزان علاقه مند به درج مطالب کلاس در وبلاگ ها و وب سایت ها خواهشمندیم حتما با ذکر منبع(ebrahimi-dinani.com) باشد.

فایل صوتی کلاس در انتهای همین صفحه قابل دانلود است

[/box]

[box type=”success” align=”alignright” ]

متن کتاب

از صفحه ۲۳ پاراگراف آخر تا صفحه ۲۵ کتاب

با توجه به آنچه ذکر شد به آسانی می توان گفت که ابن تیمیه نومینالیست کثرت گرایی است که با تحقق هر گونه مطلق و طبیعی مخالفت می کند او مانند هر کثرت گرای دیگر، جز به تحقق افراد و کثرات معتقد نبوده و عالم هستی را مجموعه ای از شتات و متفرقات بیگانه با یکدیگر به شمار می آورد. در این کثرت گرایی هر گونه وحدت و سنخیت نفس الامری میان موجودات بی معنی بوده و عالم هستی جز پراکندگی و بیگانگی و غربت و ناآشنایی چیز دیگری نمی باشد.

لازمه آنچه ابن تیمیه در باب نفی مطلق و طبیعی ابراز داشته این است که اشتراک لفظی در باب وجود پذیرفته شود. این مساله نیز مسلم است که وقتی اشتراک لفظی در باب وجود پذیرفته شود هر گونه سنخیت بین علت و معلول، عالی و دانی، ملک و ملکوت و بالاخره ظاهر و باطن از میان خواهد رفت و در این نفی سنخیت، گسیختگی واقعی و نبودن مناسبت نفس الامری میان امور و ناآشنایی ژرف و عمیق در عالم هستی رخ می نماید.

ابن تیمیه با همه کثرت انگار و علاقه ای که به نومینالیسم از خود نشان می دهد در راه توحید و تنزیه باری تعالی کوشش فراوان می کند؛ ولی جون از حقیقت تنزیه غافل مانده و به این نکته واقف نیست که تنزیه حق تبارک و تعالی، از درون تشبیه میگذرد و با مشکلات بسیاری روبرو می گردد. مساله تنزیه و تشبیه حقّ، تبارک و تعالی آنچنان ظریف و دقیق است که کمتر کسی میتواند به طرف افراط تنزیه یا به سوی تفریط تشبیه کشیده نشود.

ابن تیمیه مانند بسیاری از اهل ظاهر به آیات و روایات تنزیه بیشتر توجه کرده و از ادله تشبیه غافل مانده است. بر اهل بصیرت پوشیده نیست که تنزیه محض در مورد حقّ تبارک و تعالی، مستلزم محدودیت یا نوعی تعطیل خواهد بود، زیرا وقتی حق تبارک و تعالی را از برخی آنچه به عنوان موجودات میشناسیم تنزیه کنیم؛ معنی آن این است که برخی از امور را از حق تعالی سلب کرده ایم. این مساله نیز مسلم است که سلب امور از یک شیئ مستلزم محدود شدن آن شیئ خواهد بود. البته اگر همه آن اموری که به عنوان موجود میشناسیم از حقّ سلب کنیم با نوعی تعطیل روبرو خواهیم شد. این تعطیل میتواند تعطیل عالم از مبدا متعال تلقی شود و نیز می تواند تعطیل عقل از هر نوع ادراک به شمار آید.

در نقل قول از ابن تیمیه گفته شد که او وجود شرط به اطلاق و همچنین وجود بدون شرط اطلاق را ممتنع می داند و به همین جهت حکما را در این مورد به شدت نکوهش می کند. وقتی او وجود به شرط اطلاق و همچنین وجود بدون شرط اطلاق را ممتنع میداند، معنی سخن وی این است که حقّ تبارک و تعالی، وجودی است به شرط عدم اطلاق. این مساله نیز مسلم است که وقتی وجود به شرط عدم اطلاق لحاظ میگردد، سنخیت از میان خواهد رفت و تباین جای آن را خواهد گرفت.

تباین میان حقّ و سایر موجودات دقیقا همان چیزی است که ابن تیمیه برای اثبات آن کوشش می نماید. او تباین میان حقّ تعالی و سایر موجودات را اساس توحید دانسته و تنزیه حقّ را از این طریق توجیه می کند. وی نه تنها تباین میان حقّ و سایر موجودات را اساس توحید و تنزیه حقّ می داند بلکه در نظر او همه موجودات با یکدیگر متباین بوده و هیچ گونه قدر جامع و سنخیت نفس الامری در میان آنها تحقق ندارد. او از این مرحله پا را فراتر گذاشته و حتی برای عقل نیز قدر جامع قائل نشده است.

به عقیده ابن تیمیه هر فردی از افراد انسان عقلی دارد که با عقل فرد دیگر متباین است. به همین جهت وقتی ابناء آدمی در مورد یک موضوع با هم اختلاف پیدا می کنند نمی توان یکی از آنها را بر دیگری ترجیح داد زیرا در این میان یک قدر جامع و امر مضبوطی وجود ندارد که در پرتو آن بتوان صحت یکی و بطلان دیگری را اثبات کرد. ما در اینجا به بخشی از عین عبارات ابن تیمیه تکیه خواهیم کرد. او در جایی گوید: « الناس إذا تنازعوا فی المعقول لم یکن قولُ طائفهٍ لها مذهب حجهً علی اخری» این اندیشمند در جای دیگر از کتاب خود تحت عنوان درء تعارض العقل والنقل می گوید:« ولم یبقِ إلّا أن یقال: إنّ کلّ انسان له عقلً فیعتمدُ علی عقل نفسه» همان سان که در این عبارت مشاهده می شود ابن تیمیه برای هر فرد از افراد انسان عقلی قائل است که با عقل در شخص دیگر متفاوت و متباین است. در اینجا ممکن است گفته شود آنچه ابن تیمیه در باب اختلاف عقل میان افراد انسان می گوید سخنی درست و بهنجار است زیرا تفاوت در اندیشه و عقل افراد آدمی چیزی نیست که بتوان آن را انکار کرد. یک بررسی سطحی و اجمالی نشان می دهد که تا چه اندازه افراد انسان با یکدیگر اختلاف و تفاوت دارند.

در پاسخ به این سخن باید گفت درست است که در میان افراد انسان تفاوت عقل و اندیشه وجود دارد ولی در عین اختلاف که از خصوصیات شخصی و فردی نشأت می گیرد نوعی وحدت و یگانگی در میان عقول آدمیان تحقق دارد.

[/box]

[box type=”download” align=”alignright” ]

مشخصات فایل

عنوان: کلاس ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام (جلسه ششم)

اجمال مباحث مطرح شده: توضیحاتی پیرامون مساله مشترک لفظی و مشترک معنوی؛ افراط تشبیه و تفریط تنزیه؛ خطر تنزیه، تعطیل عقل است؛

مدت زمان کلاس: ۵۱ دقیقه

حجم فایل صوتی: ۱۱مگابایت

لینک دانلود فایل صوتی

[/box]

8 دیدگاه ها

 1. حسن.س. می‌گه:

  سلام خدمت شما و تشکر از تلاشتان

  ببخشید شما تا تاریخ ۲۳/۳/۹۰ جلسات را قرار دادید و در این سایت (http://www.irip.ir/Home/Single?id=228) هم یک لیستی آمده است که تاریخ جلسه اولش در ۱۰/۷/۹۰ و جلسه ی سومش در ۲۴/۷/۹۱ آمده است. یعنی یک پرش یک ساله. به خدا خیلی استفاده می کنیم از این جلسات و این نقاط خالی و نبود جلسات کار را دشوار می کند و می دانم سخت است ولی می شود فعلا همه جلسات را به صورت صوتی قرار دهید و بعدا متن ها را اگر صلاح دانستید قرار دهید.

  متشکرم.

  • مدیر سایت می‌گه:

   بله دوست عزیز
   ما مشتاق به قرار دادن فایل ها هستیم اما در یک دوره تقریبا یک ماهه که همه فایل های صوت کلاس را قرار دادیم، مشکلاتی برای ما پیش آمد!
   به همین علت مجبور شدیم از این فایل ها صرف نظر کنیم. اما در حال آماده سازی جلسات صوتی هستیم تا طوری فایل ها منتشر شود که آن مشکل دوباره برای ما تکرار نشود
   لینکی هم که از انجمن حکمت و فلسفه قرار داده اید ، با توجه به اینکه خود وب سایت انجمن به تازگی افتتاح شده و کمبود آرشیو صوتی کلاس استاد را دارند، نمی توانند فایل ها را قرار دهند و برای ما که تمام آرشیو کلاس را در اختیار داریم مشکلات سر راه می گذارند!
   سعی می کنیم که آرشیو کامل منتشر کنیم

   • حسن.س. می‌گه:

    متشکر از شما

    به هر صورت نمی شود که به نوعی حداقل خریداری کرد که سریع تر در دست رس قرار بگیرد. شاید به این زودی نتوانید قرار دهید؟ بسیار تشکر از شما

 2. محمد علیشاهی می‌گه:

  سلام وخدا قوت اگر امکان فروش فایل های کلاس وجود داره لطفا اطلاع دهید چون بنده یک محقق هستم و تا به الان ۷جلسه اول رو که قرار دادید به متن تبدیل کرده ام و برای ادامه وتکمیل تحقیقاتم نیاز به ادامه فایل ها دارم سپاس گزارم

 3. مدیر سایت می‌گه:

  دوست عزیز، آقا مانی

  باور بفرمایید انتشار این کلاسها در وب سایت برای ما هیچ مشکلی ندارد اتفاقا خوشحال هم می شویم اما مشکل اینجاست که فهم درست از مباحث کلاس در بین عامه مردم اینترنت وجود ندارد و دنبال فست فود هستند! و برای همین سوالات نابجا برای ما بسیار می رسد و مجبور میشویم که کار و زندگی را رها کرده و به سوالات خیلی عجیبی پاسخ بدهیم.

  شما بزرگوارید اما اینقدر حجم سوالات با انتشار فایل صوتی مخصوصا بالا می رود که ما توان آن را نداریم و از شما هم پوزش می طلبیم.
  اگر ایمیل تان در هنگام ثبت نظر را درست وارد کرده باشید همه کلاسهای اخیر را برای شما ایمیل خواهم کرد

 4. مدیر سایت می‌گه:

  با سلام
  فایل ها به ایمیل شما ارسال شد.

  در مورد هدیه که فرمودین، لطف بفرمایید که این کار را نکنید زیرا استاد خوش شان نمی آید و همین که کمکی به شما در مسیر معرفت شناسی، صحبت های ایشان داشته باشد خودش بزرگترین هدیه است
  موفق باشید

 5. نازنین لبافیان می‌گه:

  با سلام و عرض ادب اول از همه اجازه بدید تشکر کنم از سایت پر محتوا ومفیدتان .بسیار ممنونم که فایل های کلاس استاد را در اختیار مردم قرار میدهید. بنده بسیار مشتاق باقی کلاس های استاد هستم که متاسفانه همان طور که خودتان ذکر کردید در سایت گذاشته نشده است به امید روزی که درک مردم به حدی برسد که با تعصب مانع پیشرفت خود نشوند

 6. hamideh می‌گه:

  سلام من۲۲ساله هستم و ساکن تهران هستم و دانشجوی,مهندسی شیمی از طریق.برنامه معرفت با ایشان آشنا شدم.
  واقعا حرفای دکتر تاثیر عمیق روی من داشتن و میخام که توی کلاسهاشون شرکت کنم.
  یا به یه طریقی استاد رو از نزدیک ببینم که سوالاتی که توی ذهنم هست و واقعا برام مهمه ازشون بپرسم.
  لطفا راهنمایی کنید.
  منتظرم.
  یه عالمه ممنون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *