اسم اعظم از دیدگاه شیخ نجم الدین کبری

Dr Dinani maarefat 15
برنامه معرفت نوزدهم آبان ۱۳۹۱
۱۳۹۱-۰۸-۱۹
پیام الهی ، آیا ارضای احساسات است یا بیداری عقل؟
۱۳۹۱-۰۸-۲۱
نمایش همه

اسم اعظم از دیدگاه شیخ نجم الدین کبری

اسم اعظم به هر یک از اولیای خداوند داده شده و می توانند با آن اسم خدا را بخوانند وقتی گفته می شود اولیای خداوند از اسم اعظم او برخوردارند ، منظور این است که ولیّ خدا ، خدا را به هر اسم بخواند آن اسم اعظم خواهد بود .اسم ولیّ نیز از اسما خداوند است . بنابراین در زبان اولیا هر اسمی از اسما او اعظم است .بایزید بسطامی نیز به حکم اینکه یکی از اولیای خداوند شناخته می شود هر یک از اسمای الهی را اسم اعظم می شناسد .

متن کتاب

شیخ نجم الدین کبری برای الفاظی که به عنوان ذکر بر زبان جاری می شود اهمیت فراوان قائل شده و عنوان سلطان عظیم را بر آنها اطلاق کرده است . عین عبارت او در این باب چنین است یعنی ذکر دارای سلطنت معنوی بزرگی است اگر چه این ذکر فقط بر زبان جاری گردد.

اسم اعظم

وقتی که ذکر حق تبارک و تعالی دارای سلطنت عظیم است ، اسم او نیز عظیم و اعظم است اما در مورد اسم اعظم خداوند ، همه اشخاص یکسان نمی اندیشند . برخی بر این عقیده اند که اسم اعظم با سایر ذکر ها تفاوت دارد و پیوسته در جستجوی آن می گردند . گروهی دیگر چنین می اندیشند که همه اسم های خداوند اعظم اند و او اسمی که غیر اعظم باشد ندارد . بایزید بسطامی ، عارف معروف در زمره این گروه قرار دارد . شخصی از بایزید بسطامی پرسید که اسم اعظم خداوند چیست ؟ او در پاسخ گفت . تو اول بگو اسم اصغر کدام اسم است .تا آن موقع در مورد اسم اعظم سخن بگویم .

در اینجا ممکن است گفته شود برخلاف آنچه بایزید بسطامی بیان داشته ، کسانی بوده اند که میان اسم اعظم و اسماء دیگر حق تعالی تفاوت می دیده اند و همواره در جستجوی اسم اعظم کوشش به عمل می آوردند سخن این اشخاص بر چه اصل و اساسی استوار بوده است . شیخ نجم الدین کبری در کتاب خود مساله ای را مطرح کرده که با نوعی دقت و تامل در آن می توان به این پرسش پاسخ گفت .او معتقد است که از جمله نشانه های خداوند سبحان اسمی است که از طرف خداوند ارزانی شده و می توانند او را با آن اسم بخوانند و بعد از آن دعایشان به اجابت خواهد رسید .

همان سان که در این عبارت مشاهده می شود اسم اعظم به هر یک از اولیای خداوند داده شده و می توانند با آن اسم خدا را بخوانند وقتی گفته می شود اولیای خداوند از اسم اعظم او برخوردارند ، منظور این است که ولیّ خدا ، خدا را به هر اسم بخواند آن اسم اعظم خواهد بود .اسم ولیّ نیز از اسما خداوند است . بنابراین در زبان اولیا هر اسمی از اسما او اعظم است .بایزید بسطامی نیز به حکم اینکه یکی از اولیای خداوند شناخته می شود هر یک از اسمای الهی را اسم اعظم می شناسد .

توضیحات استاد

خوب همان طور که توجه فرمودید . در اهمیت ذکر که همان جمله اول بود . ذکر اهمیت دارد و شیخ نجم الدین کبری ، ذکر خداوند را سلطان عظیم دانسته یعنی ذکر خداوند سیطره دارد سلطان یعنی سیطره و سلطنت   . چرا به پادشاه سلطان می گویند برای اینکه سیطره دارد و ذکر خداوند اگر ذکر باشد سلطان است یعنی بر همه احوال و حالات دیگر انسان سلطنت دارد .چرا ذکر خداوند سلطان عظیم است ؟ برای اینکه خود خدا سلطان اعظم است . سلطان همه اذکار است . ذکر خدا ، سلطان هر ذکری است . حالا به مناسبت بحث بعدی مطرح می شود . که ذکر خداوند در لفظ می آید یا حتی در دل ، با یک اسمی خداوند را می خوانید و ذکر می کنید . هر کسی را بخوانید با یک اسمی می خوانید . اسم نشان دهنده مسما است . خخداوند را با یک ذکری می خوانید که آن ذکر شماست مثل ( یا الله ، یا رحمان ، یا  رحیم ، یا قدیر ، یا حکیم ،  یا هو ) خود هو یک ذکر مهمی است  که یک  بحثی هم شده بین عرفا که کدام (از الله  و  هو ) مهمتر است .

الله را همه حکما و اهل تحقیق می گویند اسم علم است . اسم علم با اسم صفت فرق دارد . و معرفه تر از صفت است یعن اسمی است که فقط برای خداوند وضع شده است .ممکن است اسما دیگر برای غیر خدا استعمال شود اما الله فقط برای خدا استعمال می شود .و اسم علم است . هو هم یعنی او . که ضمیر است . البته ضمایر هم جزء معارف است . اسم علم هم جزء معارف است . حالا بحث این است که اسم علم معرفه تر است یا ضمیر .خود نحویین با اینکه اهل عرفان نیستند به نکته های خوبی رسیده اند و می گویند اعرف معارف ، ضمایر هستند.

{ایأ ما تدعوا فله الاسماء الحسنی } خیلی اسماء خداوند زیاد است . البته اسما خداوند به حسب فقه اسلامی ، تنها اسم هایی را حق داری به کار ببری ، که جعل شده باشد و اگر اسمی ولو اینکه درست باشد ، اجازه نداری که آن اسم را به کار ببری .شما فقط حق داری اسمی را بخوانی که از جانب خداوند و اولیا و معصومین رسیده باشد و اجازه داده باشند . { هو الخالق البارئ المصور له الاسماء الحسنی } در فقرات زیارت جوشن کبیر و زیارت جامعه اسم های خداوند ذکر شده است .

اما اگر شما یک اسمی را به کار ببری که خیلی هم معنی دار است اما نرسیده ، مثلا همه حکما می گویند خداوند علت العلل است .حالا شما در حالت دعا بگویی (یا علت العلل ) که خنده دار است و تا حالا نشنیده ایم کسی این را بگوید .مثلا خدا جوهر الجواهر است و جوهر همه جوهر هاست

5 دیدگاه ها

 1. رادین می‌گه:

  با سلام و تشکر از شما
  متاسفانه لینک دانلود کار نمی کند
  اگر امکانش هست اصلاح بفرمایید
  موفق باشید

 2. با سلام و احترام
  اسم اعظم یک موضوع برای بحث نیست بلکه اعظمیت یک رابطه است بین اسم و مسمی و یا (علی و معلی ) با فقدان یابش مطلق مسمی ، ما بسیطا در اسم که یکسوی این رابطه شعشعانیست مستغرقیم . و از آن جز کلمه چیزی هویدا نیست . ملاحظه می فرمایند حقیر نیز چون شما آن را یک موضوع ملاحظه نموده ام . لاکن این تنها صورتی است بر آنچه ما پنهانش داشته ایم .
  با سخن پرده بر نمی افتد چون خود سخن پرده است :
  “سخن بند است ای بنده کند دل را پراکنده ولیکن اوش فرماید که گرد آور پریشان را ”
  با عرض احترام خدمت استاد دینانی
  ارادتمند
  حقیر بهمن خبّاز روشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *