استاد در همایش حکمت فردوسی چه گفت؟

مترقی ترین سخن امام (ره)
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
آیا گزاره های دینی و علمی ثابت است؟
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
نمایش همه

استاد در همایش حکمت فردوسی چه گفت؟

همایش حکمت فردوسی

دکتر ابراهیمی دینانی با بیان اینکه خرد فردوسی در واقع زنده کردن تاریخ تحقق یافته است، تأکید کرد: اهل فلسفه در میان سه شاهکار ادبی تاریخ بشر، شاهنامه فردوسی را برترین می‌دانند.

به گزارش مهر، همایش بررسی نگره ها و اندیشه های حکمی و فلسفی دانای توس با عنوان «حکمت فردوسی» شنبه سوم تیرماه به همت بنیاد فردوسی و انجمن حکمت و فلسفه ایران در خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد.

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در این همایش درباره «خرد و فردوسی» به سخنرانی پرداخت و گفت: فردوسی، عارف، فیلسوف، حکیم، شاعر، حماسه سرا و خردمند بود. او با اینکه فیلسوف مصطلح نیست اما به مانند فیلسوف و حکیم سخن می‌گوید.

وی در تبیین معنی «خرد» و تفاوت آن با فیلسوف و عاقل گفت: خرد علم و آگاهی تحقق یافته در تاریخ است. خرد عقل تعین یافته در تاریخ است و فردوسی به این معنی «خردمند» است و چون خردمند است به تاریخ ایران توجه دارد.

دکتر دینانی با بیان اینکه تاریخ ایران از شکوفاترین ابعاد تاریخ بشر است، افزود: شاهنامه فردوسی یک اثر حماسی است که در تاریخ نظیر ندارد. هومر و سوفولکوس، ایلیاد و اودیسه و شاهنامه سه شاهکار ادبی تاریخ بشر است که اهل فلسفه شاهنامه فردوسی را از همه برتر می‌دانند.

وی در ادامه به مقوله «تراژدی» اشاره کرد و افزود: تراژدی، سرنوشت بی پایان بشر است. انتخاب بین دو خوب و یا دو شر برای برگزیدن شری که کمتر است را تراژدی می‌گویند که همه انسان‌ها به نحوی در زندگی با این وضعیت روبه رو می‌شوند. هیچ حماسه ای بدون تراژدی نیست و شاهنامه پر از تراژدی است و اصلاً خود زندگی فردوسی تراژدی است.

این استاد فلسفه با رد اتهام شعوبی گری که به فردوسی زده می‌شود، یادآور شد: فردوسی اگر درباره شاه سخن می‌گوید بحث عدالت را مطرح می‌کند و اگر شاهی عادل نباشد از نظر او بی ارزش است و آن را “چو گرگی در مرغزار” می‌خواند.

وی تأکید کرد: برای فردوسی «فره ایزدی» یعنی خرد اهمیت دارد. در داستان‌های ایرانی این مطلب وجود دارد که زنی یک روز صبح هنگام دوشیدن شیر گاوش متوجه می‌شود که شیر گاوش کم شده و بر سر می‌کوبد و وقتی به او می‌گویند که چیزی نشده مقداری شیرش کم شده شاید علف کم خورده می‌گوید نه اندیشه پادشاه منحرف شده است. وقتی فردوسی بحث شاه را مطرح می‌کند به این معنی است.

دکتر ابراهیمی دینانی با بیان اینکه فردوسی شیعه خالص بود، تأکید کرد: هیچ کتاب حماسی و شعر در عالم به اندازه شاهنامه از توحید و خدا سخن نگفته است.

این استاد برجسته فلسفه، با بیان اینکه فردوسی تاریخ را زنده کرد، افزود: خرد فردوسی، زنده کردن تاریخ تحقق یافته است. فروید تمام نظریه های روان‌شناسی‌اش و حتی اصطلاحاتش را از تاریخ تراژدی‌های یونان گرفته است؛ ای کاش ما می‌توانستیم از تراژدی‌های شاهنامه تاریخ خود را کشف کنیم. عدل، فره ایزدی و نور خدا همیشه در ایران مطرح بوده است و عدالت بدون خرد امکان ندارد و در ایران بحث عدالت همیشه مطرح بوده است و شاه بدون عدل، اصلا بی ارزش بوده است.

استاد در همایش حکمت فردوسی

1 دیدگاه

  1. فرهنگسرای ملل می‌گه:

    با سلام . احتراما از شما دعوت میشود در سلسله برنامه های آزاد شاهنامه خوانی استاد شجاع پور که روزهای سه شنبه از ساعت ۱۸-۱۶ درفرهنگسرای ملل برگزار میباشد شرکت فرمایید . پارک قیطریه .۲۲۲۱۵۰۶۲

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *