اسم اعظم، در نگاه دکتر دینانی

آیا معرفت و شناخت حدّ دارد ؟
۱۳۹۱-۰۷-۰۲
معماری خوب از فکر خوب ، ناشی می شود
۱۳۹۱-۰۷-۰۶
نمایش همه

اسم اعظم، در نگاه دکتر دینانی

راه ما به حقّ از طریق أسماء است یعنی خداوند در اسم تجلّی کرده است {ولله الأسماء الحسنی }آن وقت اینجا اسم که می گوییم ، منظور لفظ نیست . این الفاظ رحمان ، رحیم و کلمات دیگر ، اینها اسم اسم ، هستند . حقیقت رحمت ، اسم خداست . حقیقت رحیم ، اسم خداست. حقیقت علم ، اسم خداست. کلمه علم ، اسم اسم است .برای ما اسم است اما برای حقّ تعالی اسم نیست .یعنی خود حقیقت رحمت ، اسم حقّ تعالی است و کلمه رحمت اسم برای آن است

  •  جنابعالی در شرح اسماء الهی ، خیلی دلربا این دو اسم {باعث و وارث } (سبحانک یا باعث تعالیت یا وارث أجرنا من النار یا مجیر) این باعث و وارث خیلی زیباست و انسان دائما می تواند با این اسم خودش را آباد بکند .

اگر همیشه توجه به مضمون اسم داشته باشد همیشه آباد است

  • یعنی آنچه در واقع می ماند همانی است که از خدا دریافت می کند . به نظر شما تعبیر اسماء را جز این می شود به کار برد

راه ما به حقّ از طریق أسماء است یعنی خداوند در اسم تجلّی کرده است {ولله الأسماء الحسنی }آن وقت اینجا اسم که می گوییم ، منظور لفظ نیست . این الفاظ رحمان ، رحیم و کلمات دیگر ، اینها اسم اسم ، هستند . حقیقت رحمت ، اسم خداست . حقیقت رحیم ، اسم خداست. حقیقت علم ، اسم خداست. کلمه علم ، اسم اسم است .برای ما اسم است اما برای حقّ تعالی اسم نیست .یعنی خود حقیقت رحمت ، اسم حقّ تعالی است و کلمه رحمت اسم برای آن است .یعنی اسماءالله که به لفظ می گوییم أسماء الأسماء است و اسماء واقعی حقّ تعالی ، خود حقیقت رحمت ، حقیقت مغفرت و… است .ظهور حقّ در مغفرت عامه حقّ است در مالکیت عامه حقّ است .در رحیمیت حقّ است .

  • خوب اقتضای این اسم ، مثلا من می گویم (یا رزّاق ، یا رحمان)

خود رزق اسم هست و میشه اگر شما به آن اسم متصل بشوی

  • استاد پس می شود گفت هر اسم ، وجه الله است

بله همین طور است .آن وقت همه اسماء در یک اسم مستتر است . در اسم اعظم. حالا آن اسم اعظم چیست خودش یک مساله هست .

  • استاد شما سرّ اعظم ، اسم اعظم را چه می دانید؟

البته خوب ، عرفا و متکلمین اسم اعظم را گفته اند. اسم اعظم را بعضی الله دانسته اند .که (الله ) هم مستجمع تمام صفات خداوندی است .اما اسم اعظم ، و من این اعظم را اسم خدا می دانم ولی چه کسی می تواند به اسم اعظم برسد؟ کسی که خودش مظهر عظمت حقّ باشد اگر انسان مظهر عظمت حق شد همه أسماء اسم اعظم است .و اگر انسان به مظهریت اسم اعظم نرسید ، هیچ اسمی اعظم نیست .

اسم اعظم حضرت ختمی مرتبت است .

خیلی تعبیر زیبایی بود استاد .

 

لینک دانلود

برنامه معرفت - حافظ

 

Video-Download

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *