اثر در دست نگارش دکتر دینانی

Dr Dinani maarefat 15
برنامه معرفت سوم آبان ۱۳۹۲
۱۳۹۲-۰۸-۰۴
آگاهی، حقیقت ذات اضافه است
۱۳۹۲-۰۸-۰۶
نمایش همه

اثر در دست نگارش دکتر دینانی

این روزها مشغول نگارش اثری درباره زمان هستم، به هر حال می‌ دانید کارهای من خیلی حساب‌ شده نیست و نظم خاصی ندارد و نمی‌ توانم هیچ وقت بگویم که هفته‌ ای چند روز یا چند ساعت کار و مطالعه می ‌کنم، این تنها بستگی به حالم دارد یک وقت می‌شود که یک ماه اصلاً نمی‌نویسم و هیچ کاری نمی‌‌کنم اما یک ماه می ‌خوانم و می ‌نویسم متأسفانه یک کمی دچار حالات هستم

دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی در گفت و گویی با فارس درباره اثر جدیدی که در دست نگارش دارد توضیحاتی داده است. نکات مهم مطرح شده در این مصاحبه درباره اثر «حیرت زمان» به شرح زیر است:

این روزها مشغول نگارش اثری درباره زمان هستم، به هر حال می‌ دانید کارهای من خیلی حساب‌ شده نیست و نظم خاصی ندارد و نمی‌ توانم هیچ وقت بگویم که هفته‌ ای چند روز یا چند ساعت کار و مطالعه می ‌کنم، این تنها بستگی به حالم دارد یک وقت می‌شود که یک ماه اصلاً نمی‌نویسم و هیچ کاری نمی‌‌کنم اما یک ماه می ‌خوانم و می ‌نویسم متأسفانه یک کمی دچار حالات هستم، زندگی من از نظم هندسی برخوردار نیست و البته نمی ‌خواهم هم که اینطور باشد.

هندسه باید در جای خود باشد، در یک کارخانه به کار برده شود، من کارخانه نیستم و زندگی من هندسی نیست. من زندگی را زندگی می ‌کنم، حالا به هر حال در این آشفته ‌بازار زندگی من یک کتابی درباره «حیرت زمان» در دست کار دارم.

زمان چیست؟ همین زمانی که در دست داریم؟ زمان را چطور تعریف می‌کنید؟ همه ما درباره زمان دچار شک هستیم. من درباره اینکه زمان چیست مطلب می ‌نویسم، واقعیت این است که ما تصور می‌کنیم زمان را بهتر از هر کسی بلد هستیم تا حالا هم درباره آن دچار شک نشدیم، وقتی درباره زمان سؤال می‌شود فورا به ساعت نگاه می‌کنیم درباره آن که شک نداریم.

زمان وجود دارد یا ندارد؟ زمان کجاست؟ حالا که وجود دارد می‌توان آن را دید؟ اگر در ذهن ماست در بیرون از ذهن ما نیست؟ یعنی امروز تنها در ذهن شما شنبه است؟ در بیرون از ذهن ما امروز شنبه نیست؟

نباید گفت که زمان تنها در ذهن ماست حالا به این بپردازیم که اگر زمان بیرون از ذهن ما وجود دارد چطوری آن را پیدا کنیم؟ مثلاً این صندلی و این تسبیح و این وسایل اینجا هست می‌ توانیم آنها را پیدا کنیم حالا زمان را هم می ‌توان اینطور پیدا کرد؟ کجای بیرون ذهن وجود دارد؟ اصلا اگر واقعاً وجود دارد چند کیلو است؟ رنگش چیست؟ آیا شکل خاصی دارد؟ چطوری آن را لمس می‌کنیم؟ چه تصوری از زمان داریم ما هر چیزی را که وجود دارد می‌ توانیم تصور کنیم اما شکل زمان را هم می ‌توانیم تصور کنیم اصلاً شکل دارد یا بی‌شکل است؟

خیلی‌ ها از حکما و علما و اصلا می‌توان گفت که همه درباره زمان کار کرده‌ اند می‌ توانیم تحقیق کنیم و بپرسیم از ابن سینا و ملاصدرا تا انیشتین، اما آیا پاسخ مشخص شده؟ همه اینها هم متفاوت صحبت کرده‌ اند هر کس یک طوری پاسخ داده است. غرب و شرق همه کار کرده ‌اند و همه هم مثل یک چیزی در گل مانده ‌اند پس بالاخره پاسخ چیست؟ زمان چیست؟ این را یک بچه پنج ساله تا مرد صد ساله پاسخ می‌دهد اما پاسخ‌ ها متفاوت است.

که همه ادعا می‌ کنند که زمان را می ‌شناسند اما در واقع اینطور نیست و اصلاً نمی ‌شناسند اما درباره تأثیرش که کاری نداریم به هر حال تأثیر دانستنش هم این است که ما وقت را تنظیم می‌ کنیم، الان شما زمان را بدانید که شنبه است خب سر وقت مصاحبه با من حاضر شدید اما اگر نمی‌دانستید ممکن بود جمعه اینجا بیایید که انجمن تعطیل بود بنابراین اگر وقت شناس نباشیم و زمان را ندانیم به وقت صبح، ظهر و شب را می ‌شناسیم، اگر اهل نماز باشیم نماز می‌ خوانیم اما به واقع خود این وقت چیست، کجاست و همین نکته خوبی است که شما را به فکر انداخته است خیلی‌ها اصلا درباره این مباحث فکر هم نمی‌کنند بنابراین جای خوشحالی برای من دارد که شما به این مبحث فکر می ‌کنید.

7 دیدگاه ها

 1. شمیم ستارپور می‌گه:

  در اپتدای کتاب معاد استاد دینانی هم راجع به زمان صحبت شده است، بیشتر در خصوص مبدا زمان و اینکه زمان آیا از همان اپتدا وجود داشته یا نه…. اما مطالب کمی سنگین است… امیدواریم با مطالعه ی این اثر گرانقدر که در دست نگارش است پاسخ سوالات خود را دریافت کنیم . با تشکر

 2. قطره می‌گه:

  “هندسه باید در جای خود باشد، در یک کارخانه به کار برده شود، من کارخانه نیستم و زندگی من هندسی نیست. من زندگی را زندگی می ‌کنم”
  دکتر دینانی واقعا انسان عجیبی هستند گاهی ادم فکر میکند عقل گرا تر از ایشان فیلسوفی نیست درحالیکه واقعا ایشان دست کمی از عرفا ندارند … الحق که صفت حکیم خوب به استاد میاید!!!

 3. سپید می‌گه:

  هر بار اندیشه های ایشان را می خوانم یا می شنوم، تازه می شوم. استاد خودشان را اندیشیدن تعریف می کنند. حاصل اندیشیدن ایشان اندیشه هایی است که موجب تحیر می شوند و تحیر همان اندیشیدن است. خب البته ما به اندازه ی ظرفیت مان متحیر می شویم.

  از زحمات شما برای در دسترس قرار دادن اندیشه های استاد سپاسگزارم.

 4. پویا می‌گه:

  حرفای استاد بوی آشنا ای رو میده
  بوی حق ، خوده حق
  من خدا رو از بین دو لب استاد دیدم

 5. میترا می‌گه:

  ازاستادعزیز ومطالب گرانمایه شان نهایت تشکروقدردانی دارم وازشماعزیزان که زحمت انتفال این گفنه هارادارید.تمامی آنچه درذهنم به عنوان سوال وجوددارندرااستادبه شیوایی پاسخ میدند،بیصبرانه منتظر کتاب جدیدشان هستیم.اونیست که مینوسد خداست ازجانب او.باسپاس فراوان

 6. میترا می‌گه:

  ازاستادگرامی ومطالب گرانبهاشان نهایت تشکروقدردانی رادارم.بیصبرانه درانتظارخواندن کتاب جدیدشان هستیم.آرزوی عمری باعزت برای به تحقق نشاندن افکارزیباشان.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *