واژه های«آن»،«ابد»،«ابدی»،«اتفاق»

قاعده ۲۱:بسیط الحقیقه کلّ الاشیاء و لیس بشئ منها
۱۳۹۲-۰۱-۲۴
واژگان «اختلاف تشکیکی»،«ازل»،«استنتاج»
۱۳۹۲-۰۱-۲۴
نمایش همه

واژه های«آن»،«ابد»،«ابدی»،«اتفاق»

حد فاصل میان زمان گذشته و آینده ، و یا حدّ مشترک میان ماضی و آینده را در عرف « آن » می گویند؛ابدی ، منسوب به ابد است و به هستی فنا ناپذیر و چیزی که در ابد یافت شود ، اطلاق می شود ؛ اتفاق از واژه هایی است که اطلاقات گوناگون دارد و در موارد مختلف معانی متفاوتی از آن اراده می شود

آن

حد فاصل میان زمان گذشته و آینده ، و یا حدّ مشترک میان ماضی و آینده را در عرف « آن » می گویند و در اصطلاح ، حدّ و طرف زمان را « آن »گویند. نسبت آن به زمان مانند نسبت نقطه به خط است

أبد

در لغت به معنای همیشگی است و در اصطلاح به زمان نا متناهی در طرف آینده یا به هستی پیوسته در زمان نا متناهی گویند و در مقابل ازل است .

ابدی

ابدی ، منسوب به ابد است و به هستی فنا ناپذیر و چیزی که در ابد یافت شود ، اطلاق می شود . حکما گفته اند هستی بر سه نوع است : ۱ – ازلی ابدی ، و آن وجود حق تعالی است که همیشه بوده و هست و خواهد بود و نیز موجودات مجردی که از ازل بوده اند و تا ابد خواهند بود . ۲ – نه ازلی نه ابدی . موجودات مادی که دائما کائن و فاسد می شوند ، وجود شان مقطعی است ، نه از ازل بوده اند و نه تا ابد خواهند بود. ۳ – ابدی غیر ازلی . نفوس انسانی در این گروه جای دارند که اگر چه وجود شان قدیم و ازلی نیست ، اما ابدی و غیر فانی است .

اتفاق

از واژه هایی است که اطلاقات گوناگون دارد و در موارد مختلف معانی متفاوتی از آن اراده می شود . در زیر به پاره ای از این معانی اشاره شده است :

۱ – اتفاق به معنای نفی علت فاعلی ، مانند آنجا که مادی مسلکان و ملحدان می گویند :« پیدایش جهان هستی اتفاقی است » یعنی جهان هستی خود به خود پدید آمده است ، بی آنکه علتی آن را به وجود آورده باشد

۲ – اتفاق به معنای نفی ایجاب فاعل . کسانی که منکر رابطه ضروری میان علت و معلول اند و وجود علت و معلول در ظرف وجود علت را حتمی و تخلف ناپذیر نمی دانند ، می گویند :« اگر علت تحقق داشته باشد ، به وجود آمدن معلول اتفاقی است .»

۳ – اتفاق به معنی نفی علت غایی. برخی معتقدند که میان فاعل و غایت رابطه ای ضروری و تخلف ناپذیر برقرار نیست ؛ بدین معنا که فاعل چه بسا کاری برای رسیدن به یک هدف و غایت خاصی انجام دهد ، اما فعل او به غایت دیگری منتهی می گردد، که مقصود فاعل نبوده و فعل برای انجام آن تحقق نیافته است . و یا در مورد فعل های طبیعی می گویند : این فاعل ها در فعل خود هیچ قصدی ندارند و متوجه هدف و جهت خاصی نیستند و در آنها اقتضای رسیدن به نقطه خاصی وجود ندارد.

۴ – گاهی نیز مقصود از اتفاق ، یک امر حقیقی است که علت و سبب برای پاره حوادث می باشد . گروهی معتقد بوده اند که غیر از علل چهارگانه (علت فاعلی –علت صوری – علت مادی –علت غایی) علت دیگری نیز در عالم وجود دارد به نام «اتفاق»

بنابر اصطلاح اول ، امر اتفاقی پدیده ممکنی است که علت فاعلی ندارد ؛ و بنا به اصطلاح دوم ، امر اتفاق معلولی است که بی آنکه وجود اش ضروری و واجب شده باشد ، از علت خود صدور یافته است ؛ و بنا به اصطلاح سوم ، امر اتفاقی غایت و نتیجه ای است که بر فعل مترتب شده است اما مقصود فاعل نبوده و فعل برای رسیدن به آن انجام نیافته است و بر طبق اصطلاح چهارم ، امر اتفاقی پدیده است که مستند به اتفاق است و اتفاق به عنوان یک علت مغایر با علل چهارگانه ، آن را به وجود آورده است .

«اتفاق» در همه معانی چهارگانه آن امری باطل و مردود است و بطلان هر یک از آنها جداگانه اثبات شده است .

2 دیدگاه ها

  1. پويا می‌گه:

    دوستان گرامی خواهشمندم فرهنگ نامه رو پیش ببرین … و کاشکی تبدیل به کتابش کنید

    • مدیر سایت می‌گه:

      بله فعلا درگیر مسائل دیگه ای هستیم که انشالله خبر های بسیار بسیار خوبی برای خوانندگان وب سایت خواهد بود برای همین فعلا روند دانشنامه فلسفه کند است

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *