اثر در دست نگارش دکتر دینانی
۱۳۹۲-۰۸-۰۵
اندیشه تجدد؛ آثار و لوازم
۱۳۹۲-۰۸-۰۷
نمایش همه

آگاهی، حقیقت ذات اضافه است

ماهیت علم، حیث التفاتی است. آگاهی خودیتی ندارد مگر اینکه آگاهی از چیزی باشد. آگاهی یعنی توجه به غیر. علما چیزها را می دانند اما دانستن خود را نسبت به چیزها نمی دانند. در واقع علم ما همان ، معلومات ماست. عربها می گویند: عندی معلوماتُ- معلومات نزد من است.

ماجرای علم در فلسفه

ماهیت علم، حیث التفاتی است. آگاهی خودیتی ندارد مگر اینکه آگاهی از چیزی باشد. آگاهی یعنی توجه به غیر. علما چیزها را می دانند اما دانستن خود را نسبت به چیزها نمی دانند. در واقع علم ما همان ، معلومات ماست. عربها می گویند: عندی معلوماتُ- معلومات نزد من است. من علم دارم یا معلومات؟ معلوم آن چیزی است که من می دانم، علم آن چیزی است که به آن معلوم تعلق می گیرد. عالِم وقتی علم به چیزها دارد، چیزها نزد اوست یا علم به چیزها نزد اوست؟ علم نزد اوست. علم نیز بدون معلوم نیست.ادموند هوسرل معتقد است در علم اضافه است که حیث التفاتی می نامند(intentional)

ابن سینا به معنی و التفات اشاره کرده است. معنی از واژه عنایت، به معنای التفات و توجه است. در ذات علم همیشه التفات به غیر است. غیر من یعنی جهان، پس انسان همیشه جهان دارد. چرا؟ چون آگاهی دارد. انسان چون آگاهی دارد به غیر خود توجه می کند. دکارت در اندیشیدن خود شک نکرد، او اگر در اندیشیدن خود شک می کرد، یعنی نمی اندیشید و شک نداشت. دکارت در همه چیز شک داشت و می گفت ممکن است، شاید نباشد. او در همه چیز غیر خودش شک کرد، غیر اندیشه اش. او بنا را براین گذاشت به هیچ چیز یقین ندارد. او معتقد بود که از اندیشه باید به همه جا برسیم. اشکال دکارت این بود که نتوانست جهان مادی را اثبات کند.

هوسرل معتقد است، نیازی به اثبات جهان نیست. همین که می اندیشی، اندیشه یعنی اندیشه به غیر و جهان را داری. اندیشیدن یعنی اندیشه کردن به چیزی. پس انسان، جهان دارد و انسان بدون جهان بی معناست. ابن سینا می گوید: از اندیشه به «من» میرسی یا از «من» به اندیشه؟ او تقدم را به اندیشیدن می دهد نه اندیشه (انسان معلّق) اما دکارت به تقدم اندیشه باور دارد. از اندیشه مطلق به «من» می رسیم یا از اندیشه خاص؟ خاص بودن اندیشه از «من» است و «من» در این اندیشه حضور دارد. هم «من» و هم جهان حضور دارد. اگر ادراکی نباشد، جهان بی معنا می شود. از اندیشه مطلق به اندیشیدن مطلق می توان رسید و اندیشه مطلق چیزی را اثبات نمی کند.

تفاوت حیث التفاتی هوسرل و ابن سینا

هوسرل می گوید: واقعیت را می بایست در پرانتز قرار دهیم و آن را تعلیق کنیم. با هست بودن یا نبودن کاری نداریم، همین که در ادراک من ظاهر شود، ماهیت آن شیئ است. اینکه در واقع هست یا خیر، در تعلیق قرار می دهیم و عبور می کنیم. ماهیت آن است که در ذهن من پدیدار می شود، درک من از آن شیئ، حقیقت آن شیئ است. ابن سینا می گوید: جهان خارج برای ما معلوم بالعرض است.

5 دیدگاه ها

 1. مجیدهدایتی می‌گه:

  باسلام و عرض ارادت خدمت حضرت استاددکترابراهیمی دینانی*حفظه الله*،بنده دروادی هنر گاهی قدمی میزنم وازارادتمندان حضرت استادهستم،ازابرازلطف استادوحضوردربرنامه های تلویزیونی بسیارتشکروقدردانی مینمایم.

 2. محسن می‌گه:

  سلام و خداقوت
  جسارتا من از طرفداران همیشگی مطالب و کتب استاد هستم. میخوام بدونم کلاسشون تو کدوم دانشکده برگزار میشه و آیا ورود به کلاس برا همه آزاده؟ اگه میشه لطف کنید جواب بدین.ممنونم

 3. حمید افلاکی می‌گه:

  با عرض سلام وخسته نباشید
  اگر مقدور است مفاهیمی چون علم / عقل / فکر / ذهن /حکمت /شعور / را در حد موجز تعریف بفرمایید وهمچنیین توضیح بفرمایید که آیا ذهن و عقل خود ذاتی مستقل دارند یا خیر ؟

  • مدیر سایت می‌گه:

   آقای افلاکی عزیز

   بنده قائل به پاسخ نیستم! و معتقدم که باید گفتگو کرد. چون پاسخ در فلسفه تنها از راه گفتگو به دست می آید.

   این واژه هایی که شما در اینجا نام برده اید نیاز به گفتگو دارند. با هم گفتگو می کنیم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *