ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام
ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
شعاع اندیشه و شهود در فلسفه سهروردی
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
نمایش همه

وجود رابط و مستقل در فلسفه اسلامی

وجود رابط و مستقل در فلسفه اسلامی

وجود رابط و مستقل در فلسفه اسلامیدر کتاب وجود رابط و مستقل در فلسفه اسلامی ، غلامحسین ابراهیمی دینانی، فیلسوف معاصر ایرانی، ضمن بررسی متون فیلسوفان اسلامی به تحقیق در باب «مسئله وجود رابط و مستقل» پرداخته است. وی افزون بر بررسی احکام مترتب بر وجود به بحث در باب نسبت وجود با حضور، علم، جهان ذهن و خودآگاهی نیز پرداخته است. برخی از مباحث مطرح شده در کتاب عبارتند از: علم حضوری، هستی و حضور، ابن‌سینا و انسان معلق در فضا، خودآگاهی از دیدگاه سهروردی و خلق جدید در نظر ابن عربی. نویسنده در هر فصل، دیدگاه‌های اندیشمندان مورد بحث را بر پایه آثار اصلی آنها و ارزیابی خود از آن دیدگاه‌ها ارائه می‌کند.

کتاب وجود رابط و مستقل در فلسفه اسلامی نخستین‌بار در سال ۱۳۶۲ خورشیدی به‌چاپ رسیده بوده و اکنون با افزوده شدن فصلی جدید باعنوانِ «فلاسفه مغرب جهان اسلام و معنی کلی یا وجود رابط» در مؤسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران به چاپ رسیده است. در فصل پایانی، نگرش‌های ابن‌رشد، ابن خلدون، ابن تیمیّه، ابن قیّم جوزیه، فخرالدین رازی و فیلسوف همدانی (معروف به رجل همدانی) در باب معنی کلی و وجود رابط مورد بررسی قرار گرفته است. هرچند نویسنده کتاب، اثر دیگری باعنوان درخشش  ابن‌رشد در حکمت مشاء به نگارش درآورده است، با این حال در فصل پایانی، دیدگاه ابن‌رشد در باب کلیات می‌تواند نکات تازه‌ای را به‌خواننده اشارت میدهد.

در ادامه بخوانید:  ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام

دکتر دینانی در فرازی از کتاب، با توجه به اهمیت درک و تبیین «وجود رابط و مستقل در فلسفه اسلامی» می ‏نویسد: وجود رابط چیست؟ ما چه تصویری می‏توانیم از وجود رابط داشته باشیم؟ در مقابل، وجود مستقل چیست؟ و اصلاً این تقسیم وجود به «رابط» و «مستقل» چیست؟ نویسنده سپس در فرازی دیگر از کتاب توضیح می‏دهد: تقسیم هستی به دو قسم رابط و مستقل، یکی از مسایل عمده و اساسی در فلسفه اولی به شمار می‏ آید. کسانی که نقش وجود رابط را نادیده گرفته و به آسانی از آن گذشته ‏اند، در مورد بسیاری از مسایل با مشکل رو به رو گشته و از حل آن‌ها برای همیشه بی‏ نصیب مانده ‏اند.

وجود رابط چیزی است که اساس نظام عالم و ملات ساختمان جهان به شمار می‏ آید…آنچه محمول را با موضوع خود ارتباط می‏دهد و صفت را با موصوف آن متصل می‏ سازد، چیزی جز وجود رابط نیست. وجود رابط در نوع ارتباط عالم خلق با خالق نیز معنی خود را آشکار می‏سازد. در حکمت متعالیه صدر المتألهین، کلیه موجودات عالم امکان، از ملک تا ملکوت، عین ربط و صرف وابستگی به حق تبارک و تعالی شناخته شده‏اند. دکتر دینانی در این بررسی کوتاه، آثار فلاسفه بزرگ اسلامی را از فارابی تا علامه طباطبایی مورد مطالعه قرار داده و هر جا مناسب دیده، به برخی از مکتب‏ های جدید فلسفی غرب نیز اشاره کرده است.

6 دیدگاه ها

 1. mohammad rasoul گفت:

  سلام بر شما عزیزان و عرض خسته نباشید.سوال خیلی مهمی دارم. کتاب :(( وجود رابط و مستقل در فلسفه اسلامی )) را برای ارسال پستی موجود دارید؟ خیلی دنبالشم. با تشکر ممنون میشم جواب بدید

 2. mohammad rasoul گفت:

  سلام و درود.خیلی ممنون .چشم آدرسمو ارسال میکنم .چه مدت طول میکشه تا برسه کتاب؟ من اهل رشت و ساکن این شهر میباشم.یا تشکر .

 3. mohammad rasoul گفت:

  با سلام و عرض خسته نباشید به مدیر بزرگوار سایت که در راه معرفی اندیشه های حکیم راستین کشورمون قدمای شایانی برمیدارید.ببخشید فرم خرید کتاب از چه طریقی باید پیدا کنم که آدرس پستیم رو بفرستم برای سفارش کتاب؟ با تشکر ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.درضمن آدرس پستی دقیقا شامل چه مواردی میشه
  ؟

 4. mohammad rasoul گفت:

  مدیر عزیز سایت.خسته نباشید.ببخشید به اون لینکی که فرمودید مراجعه کردم.فقط میخواستم بدونم کتاب های موجود فقط همونهاییه که تو لیست همون لینک که فرمودید درج شده؟ که اگه کتاب مورد نظرم موجوده سفارش بدم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *