هزار نقد به بازار کائنات آرند

به حسن و خلق و وفا کس به یار ما نرسد
۱۳۹۰-۰۴-۱۷
هر که را با خط سبزت سر سودا باشد
۱۳۹۰-۰۴-۳۱
نمایش همه

هزار نقد به بازار کائنات آرند

مشخصات فایل

نام فایل: هزار نقد به بازار کائنات آرند / یکی به سکه صاحب عیار ما نرسد

موضوع برنامه: تفسیر ابیات حافظ

مدت زمان برنامه: ۴۷ دقیقه

حجم فایل متنی: ۱ مگابایت (PDF)

حجم فایل صوتی: ۲۲ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

نقد،پول رایج را می‌گویند نقد، سکه رایج که قبلاً طلا بوده حالا در کدوم بازار؟ بازار کائنات را می‌گوید و کل این کائنات بازار است باید چیزی داشته باشی تا چیزی به دست بیاوری بی‌خودی نمی‌تونی چیزی به دست بیاوری یعنی باید از خودت مایه بگذاری حالا در این بازار کائنات سکه‌های بسیار هست حکیم هست فیلسوف هست حتی پیغمبران هستند اما یک دونه سکه هست که هیچ سکه‌ای به اون نمی‌رسد سکه‌ها حالا اگر طلا هم بوده عیار متفاوت داشته عیار یعنی میزان خالص بودن طلا در بازار کائنات اینها خالص خالص نیستند، عالم ،پیغمبر، کامل هست اما اَکمَل نیست اصلاً چیز خالص خالص در این عالم نیست چون همه‌ی موجودات مرکبند.

حالا عناصر اولیه هم ثابت شده مرکبند یک چیزی که خالص خالص باشد و هر عنصری که پیدا کنی حداقل در زمان و مکان است خالص، خالص، خالص در هستی چیست؟ حتی مجردات خالص خالص نیستند چون حدّ دارند حتی عقل اول حتی فرشتگان خالص یعنی هیچ حد نداشته باشد قاطی نداشته باشد. مرکبات این عالم از عناصر تشکیل شده‌اند. هوا، خاک و … مجردات عناصر مادی ندارند اما وجود و ماهیت دارند ماهیت یعنی حدّش پس از وجودش و حدش تشکیل شده است ، اون حد جز وجودش هست یعنی ترکیب، ترکیب وجود و ماهیت و حکمای گفته‌اند این شَرُالتَریب است بدترین ترکیب است عِین ثابت شدن هم حد دارد و می‌گویند تمام ترکیبات دیگر هم از این ناشی می‌شود و اگر چنانچه حد نداشت ترکیبات دیگر درش نمی‌آمدپس چی ترکیب نداره ؟اصلاً چه چیزی خالص خالص است حد ندارد، عنصر ندارد، مرکب نیست بسیط بسیط بسیط است خالص، خالص خالص است؟

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت ۲۲ شهریور ۱۳۹۲

خود حق تبارک و تعالی خالص خالص است این تعریف سلبی است یعنی حد ندارد امادر تعریف ایجابی مجبوری حد بگذاری حالا بازار کائنات ماهیات دارد و خالص خالص نیست حافظ می‌گوید هزار نقد به بازار کائنات آمد اما این طلاها خالص نیستند و طلایی از این طلاتر نمی‌شود یکی به سکه صاحب عیار ما نرسد یعنی تمام عیار طلابودن دارد یعنی ذَهَب است طلا است فِضّه نیست مس، روی نیست.

لینک دانلود
Video-DownloadText-DownloadSound-Download Youtube-download

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *