منطق و معرفت در نظر غزالی
منطق و معرفت در نظر غزالی
۱۳۹۱-۰۴-۳۱
نیایش فیلسوف
نیایش فیلسوف
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
نمایش همه

قواعد کلی فلسفه در فلسفه اسلامی

قواعد کلی فلسفه در فلسفه اسلامی

قواعد کلی فلسفه در فلسفه اسلامیجلد نخست این اثر سه جلدی «قواعد کلی فلسفه در فلسفه اسلامی» در حقیقت رساله دکتری نویسنده در سال‏ها پیش بوده است. دکتر دینانی در مقدمه جلد نخست این کتاب، در تعریف «قواعد کلی فلسفه در فلسفه اسلامی» توضیحاتی داده است که خواننده را به مفهوم این قواعد بیشتر آشنا می‏سازد.

وی می‏ نویسد: قدما برای هر یک از علوم مدونه، سه عنصر اساسی ذکر کرده ‏اند که به ترتیب عبارتند از: «موضوع»، «مسایل» و «مبادی» برای تشکیل برهان و اثبات مسایل در هر یک از علوم، «مبادی» سهم عمده ‏ای را به عهده دارند، ولی هنوز معلوم نیست برخی قواعد که زیر بنای بسیاری از مسایل در هر یک از علوم واقع می‏شوند، از اقسام مبادی علم به شمار می ‏آیند یا نه؟

بنابراین، قواعد هم می‏توانند از اقسام مبادی به شمار آیند و هم می‏توانند در ردیف «مسایل» قرار گیرند. برخی از فقها با توجه به آنچه ذکر شد، کوشیده ‏اند این گونه قواعد را از سایر مسایل فقهیه جدا سازند و آن‌ها را در یک مجموعه گرد آورند، مانند «قاعده لا ضرر» و «قاعده قرعه».

دکتر دینانی معتقد است وجود این گونه قواعد تنها به علم فقه اختصاص ندارد، بلکه در سایر علوم، به ویژه در فلسفه نیز نظیر آن‌ها را می‏توان یافت. یک بررسی کوتاه در آثار فلاسفه اسلامی به خوبی نشان می‏دهد وجود این گونه قواعد که همواره برزخ بین مبادی و مسائل ‏اند، در فلسفه فراوان است.

در ادامه بخوانید:  کتاب راز راز

دکتر دینانی در این کتاب کوشیده است با مطالعه بیشتر آثار فلاسفه و متکلمین اسلامی، یک صد و پنجاه قاعده کلی در فلسفه اسلامی را شناسایی و معرفی کند. شاید ذکر این نکته نیز سودمند باشد که گر چه انگشت ایراد نهادن بر کار استاد دینانی جسارت است، اما بهتر بود ویراستار محترم کتاب، برای سهولت دستیابی خوانندگان به مطالب، قواعد کلی فلسفی را با ترتیب الفبایی ساده‏تر تنظیم می‏نمود. این اثر که چاپ اول آن در سال ۱۳۶۵ در سه جلد منتشر شده، در چاپ سوم در دو جلد توسط پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شده است.

6 دیدگاه ها

 1. امین گفت:

  اول سلام!
  ای کاش ضمن معرفی آثار آقای دینانی,این کتاب ها را به صورت نسخه ی الکترونیکی در اختیار کاربران سایت قرار می دادید…

  • سلام دوست عزیز نسخه الکترونیکی کتاب سرشت و سرنوشت با عنوان (برگزیده کتاب سرشت و سرنوشت ) آماده انتشار در سایت است .
   کتاب های دیگر استاد نیز به مرور زمان رو سایت قرار خواهد گرفت . پیگیر باشید

 2. علی گفت:

  سلام علیکم،ضمن عرض تشکر وخسته نباشید،لطفأ متن کامل کتاب قواعد کلی فلسفی در فلسفه اسلامی را برای دانلود روی سایت قرار دهید.با سپاس فراوان.

 3. محمد حسن گفت:

  با سلام
  میخواستم بدانم برای اینجانب که در فلسفه شخص مبتدی هستم و فقط سخنان استاد باعث جذب من به فلسفه شده است از کجا شروع کنم اول چه کتابی را بخوانم ایا تهیه کتب دکتر دینانی برای من درست است؟

  • اگر براساس کتاب های دکتر دینانی بخواهید مطالعه تان را شروع کنید… حتما از ابتدا کتاب «ماجرای فکر فلسفی در جهان اسلام» را مطالعه کنید. به عبارتی با تاریخ تفکر و سیر آن آشنا شوید. سپس مطالعه کتاب قواعد کلی فلسفه را البته آن هم با یک فرد نسبتا آشنا با منطق را حتما توصیه می کنیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *