الا یا ایها الساقی أدر کأسا و ناول ها
الا یا ایها الساقی أدر کأسا و ناول ها
۱۳۹۰-۰۱-۲۶
در ازل پرتو حسنت ز تجلی دم زد
در ازل پرتو حسنت ز تجلی دم زد
۱۳۹۰-۰۲-۰۹
نمایش همه

شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل

شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل

مشخصات فایل

نام فایل: شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل

موضوع برنامه: تفسیر ابیات حافظ

مدت زمان برنامه: ۴۶ دقیقه

حجم فایل صوتی: ۲۲ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها

عشقی که حافظ مطرح می‌کند عشق بسیار نظام‌مند و مدبرانه و هم آغوش معرفت است و از سر عافیت طلبی از عشق سخن نمی‌گوید و می‌گوید هر کسی مرد این وادی نیست پا در این راه نگذارد و اگر چه در وادی پرآشوب دنیا سالک سرگردان نیست و خداوند انسان کامل را قرار داده که از او دستگیری کند و چراغ راه او باشد.

من به طور قاطع سبکباران ساحل‌ها را کسانی نمی‌دانم که به مقصد رسیده‌اند و از این حال هم گذشته‌اند و الا آنها بی‌ خبر نبودند کسی که رسیده به مقام عالی از حال مادون بی‌خبر نیست، حافظ می‌خواهد بگوید اونها اصلاً از حال ما خبر ندارند. اصلاً نمی ‌توانند بفهمند حال ما را. پس من سبکباران ساحل‌ها را کسانی می‌دانم که طعم عشق را نچشیده‌اند راه معرفت را طی نکرده ‌اند

کسانی که به وادی معرفت اصلاً وارد نشده‌اند، کسانی که به لهو و لعب دنیا مشغولند و اصلاً به این فکرها نیستند، عاقبت اندیش نیستند، تفکر ندارند. به عمق هستی نمی‌نگرند، کل هستی به منزله‌ دریاست و عالمی که ما در آن زندگی می‌کنیم به منزله‌ دریاست، دریا آرام نیست و دریا اعماق دارد. اعماق دریا مراتب دارد و هر لحظه موج دارد و امواج خروشان دارد، خطرها دارد.

در ادامه بخوانید:  جلوه ای کرد رخش دید ملک

در درون دریا موجوداتی زندگی می‌کنند، هر مرتبه ‌ای از دریا یک حالی دارد، این عالم حالش حال یک دریاست، تو گویی که در یک دریا زندگی می‌کنیم برای اشخاصی آگاه، اما کسانی که آگاه نیستند اصلاً نه دنیا را می‌شناسند و نه می‌دانند کجا زندگی می‌کنند و نه اعماق دریا را می‌شناسند و نه امواج دریا را می‌شناسند. بی‌خبر در لهو و لعب مثل اینکه در ساحل اونجا استراحت می‌کنند. من این طور معنی می‌کنم.

لینک دانلود
Video-DownloadSound-Download Youtube-download

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *