واژگان «اولیّات» «ایجاب عدولی» «أین(=کجایی)»
۱۳۹۲-۰۲-۰۷
واژگان «بدیهی و نظری» «بحت»
۱۳۹۲-۰۲-۰۸
نمایش همه

سخن ابن سینا و بیان بهمنیار

سخن ابن سینا و بیان بهمنیار
مشخصات کتاب

نام: سخن ابن سینا و بیان بهمنیار

مولف: دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی

تعداد صفحات: ۴۸۸ صفحه

ناشر: موسسه پژوهشی حکمت و فلسفه ایران

قیمت: ۲۵۰۰۰ تومان

کتاب سخن ابن سینا و بیان بهمنیار ، قرائتی تازه و نگرشی نو به فیلسوف بزرگ شیخ الرئیس ابوعلی حسین بن عبدالله بن سینا، مشهور به ابوعلی سینا و ابن سینا است. دکتر دینانی در مقدمه این کتاب به رد قاطع نو افلاطونی بودن این فیلسوف قرن پرداخته است. همچنین این کتاب حاوی جدیدترین نظرات فلسفی حکیم دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی است که ضمن نقل کلام ابن سینا و نقد و بررسی آن، نظرات خود را در لابلای مطالب بیان نموده اند. دکتر دینانی در این کتاب به عنوان مجدد حکمت خسروانی عمل کرده و قاطعانه بر حکمت خسروانی ایران باستان تاکید دارند.

بخشی از مقدمه کتاب سخن ابن سینا و بیان بهمنیار

کسانی که با تاریخ جهان اسلام آشنایی دارند به خوبی می دانند که در نظر اهل تحقیق قرن چهارم و پنجم هجری دارای اهمیت بسیاراند و از قرن های درخشان و شکوهمند شناخته می شوند. اهمیت این دو قرن به اندازه ‏ای است که از آنها به عنوان قرنهای طلایی سخن به میان آمده‏ است. شیخ الرئیس ابوعلی سینا در نیمه دوم قرن چهارم و نیمه اول قرن پنجم زندگی کرده و آثار علمی و فکری گرانبهای خود را به وجود آورده است. در نسخه های بالنسبه قدیمی (تتمه صوان الحکمه وأنباءالعلماء بأخبار الحکماء) شماره آثار علمی و فکری ابن سینا بالغ بر چهل اثر شناخته شده‏ است، ولی در نسخه های جدید تتمه  صوان الحکمه  شماره آثار این فیلسوف بزرگ بسی بیشتر از این ذکر شده و در نسخه ایاصوفیه رقم این آثار با شماره ۱۴۵ اثر مشخص  شده است. تردیدی نیست که بسیاری از آثار عمده ‏و بنیادی ابن سینا از میان رفته و به دست ما نرسیده است.

در ادامه بخوانید:  منطق و معرفت در نظر غزالی

‏از جمله آثار عمده و بنیادی این فیلسوف بزرگ که متأسفانه از میان رفته و جامعه بشری از آن بی نصیب مانده است کتاب الإنصاف را باید نام برد. گفته می شود که این کتاب در بیست مجلد و مشتمل بر بیست و هشت هزار مسئله بوده است. از آنچه شیخ در رساله اختلاف الناس مطرح کرده چنین بر می آید که او در کتاب الانصاف خود علما و اندیشمندان را به دو گروه مشرقی و مغربی تقسیم کرده و معتقد است آنچه اندیشمندان مشرقی می گویند غیر از آن چیزی است که متفکران مغربی به آن باور دارند. شیخ  الرئیس در کتاب الإنصاف کوشیده است به بررسی تعارض میان اندیشه شرقی و تفکر غربی بپردازد و بر اساس انصاف در این باب داوری نماید. او در کتاب المباحثات خود نیز به این مسئله اشاره کرده و از کتاب الإنصاف و انگیزه تالیف و تصنیف آن سخن به میان آورده است.

‏ابن سینا درباره انگیزه خود برای تالیف و تصنیف کتاب الإنصاف از ورود سپاهیان سلطان به شهرهایی که او در آنها زندگی می کرده سخن گفته  ولی لقب ویژه و نام خاص آن سلطان را ذکر نکرده است. مدت اشتغال به نوشتن این کتاب را نیمه ماه دی تا آخر خرداد سال بعد تعیین کرده ولی سال انجام این کار را مشخص نکرده است. ذکر نام ماه دی و خرداد نشان می دهد که ابن سینا برای ماه های ایرانی و تعیین تاریخ براساس آنها اهمیت قائل بوده است. این فیلسوف بزرگ میزان بزرگی کتاب الإنصاف و شماره اوراق و صفحات آن را نیز تعیین کرده و گفته است این کتاب با خط بسیار ریز و بدون فاصله دارای شش هزار برگ و با خط متعارف مشتعل بر ده هزار برگ است.

در ادامه بخوانید:  فراز و فرود فکر فلسفی

‏آنچه در مباحثه چهارم از کتاب المباحثات مطرح شده دارای اهمیت فراوان است و به روشنی جایگاه ویژه و موقعیت اساسی کتاب الانصاف را آشکار می سازد. نکته جالب توجه این است که ابن سینا در آنجا از خطا و اشتباه اشخاص پیش از خود سخن گفته و به بیش از بیست و هفت هزار از مواضع خطا و اشتباه اشاره کرده است

5 دیدگاه ها

 1. مریم سیاس گفت:

  به نام خدا
  درود بر شما همین است که فرمودید حضرت استاد با این کتاب احیای حکمت خسروانی را آغاز کرده است

 2. مریم سیاس گفت:

  درود بر شما زاد روز اشرف انام و نضرت ایام امام قائم حاضر حضرت امام مهدی منتظر (عج) بر شما فرخنده باد

 3. بهروز گفت:

  با سلام چقدر آرزوداشتیم که . ایکاش فلان فیلسوف در زمان ما زنده بود و از حضور بودنشان در زمانه خود بر خود ببالبم و افتخار کنیم امروز وجود مبارک دکتر دینانی را افتخار بدانیم و بر خود ببالیم که با چنین وجود نازننینی هم عصر هستیم.خداوند حفظشان کند .آمین

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *