فلسفه گریه و خنده چیست
چرا خداوند بنده اش را دعوت به گریه می کند
۱۳۹۱-۰۶-۰۳
درخشش ابن رشد در حکمت مشاء
درخشش ابن رشد درحکمت مشاء
۱۳۹۱-۰۶-۱۰
نمایش همه

دانلود کتاب “مونس العشاق” سهروردی

«مونس‌العشاق» یا « رساله فی حقیقه العشق »رساله‌ای است که به دوازده فصل نسبتا کوتاه تقسیم شده است در «مونس‌العشاق» هشت فصل نخست آن سهروردی داستانی می‌سازد درباره سه فرزند عقل که عبارتند از عشق و حُسن و حُزن و سرگذشت آنها و رابطه آنها با انسان. داستان این سه برادر و سخنانی که هر یک به زبان حال درباره خود می‌گویند برجسته‌ترین بخش از «مونس‌العشاق» است. در فصول بعدی سهروردی باز درباره ماهیت حسن و محبت و عشق و نَفْس مطالبی می‌گوید که بیرون از چارچوب داستان اصلی اوست.

داستان اصلی با چگونگی خلقت عشق و دو برادر او یعنی حُسن و حزن آغاز می‌شود. سهروردی در اینجا هرچند که مطالب خود را به زبان ادبی و شاعرانه بیان می‌کند، ولی اساس تفکر او کاملاً فلسفی است. عشق از نظر او نخستین چیزی نیست که آفریده می‌شود. نخستین چیز گوهری است تابناک به نام عقل، عقلی که پدر برادران سه‌گانه است. سهروردی برای بیان نسبت عشق و حسن و حزن ـ یا چنانکه او خود آنها را به فارسی ترجمه کرده است: مهر و نیکویی و اندوه ـ به مفاهیم و تعبیرات فلسفی متوسل می‌شود. عشق و حسن و حزن سه صفت یا سه عَرَض‌اند از برای گوهر عقل:

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت ۱۰ مهرماه ۱۳۹۴

و این گوهر را سه صفت بخشید: یکی شناخت حق و یکی شناخت خود و یکی شناخت آن که نبود پس ببود. از آن صفت که به شناخت حق تعالی تعلق داشت حُسن پدید آمد که آن را «نیکویی» خوانند، و از آن صفت که به شناخت خود تعلق داشت عشق پدید آمد که آن را «مهر» خوانند و از آن صفت که [به شناخت آن که] نبود پس ببود تعلق داشت حزن پدید آمد که آن را «اندوه» خوانند

مطلبی که سهروردی در اینجا درباره چگونگی پدیدآمدن حسن و عشق و حزن بیان کرده است کاملاً جنبه نوافلاطونی دارد، همچنانکه موضوع پدیدآمدن یا صدور عقل از حق تعالی نیز نظریّه‌ایست نوافلاطونی. در فلسفه نوافلاطونی است که عقل ابتدا به منشأ خود نظر می‌افگند و سپس به خود و چیزهای دیگر.

این رساله بسیار زیبا را برای شما همراهان سایت معرفت قرار دادیم تا از آن استفاده کنید.

 

لینک دانلود

Video-Download

6 دیدگاه ها

 1. سید محمدرضا گفت:

  سلام
  مطالب سایت مفید است.
  خدا خیرتون بدهد.
  کتاب‌های بیشتری از استاد رو به صورت پی‌دی‌اف درخواست دارم.
  توفیقات بیش‌تر و سلامت دائم برای حضرت دینانی زید عزه و دام توفیقاته از خداوند سبحان مسئلت دارم.
  موفق باشید و سلامت…

 2. یکی از همه گفت:

  سلام و وقت بخیر
  میخواستم اگه امکانش هست کتابهای فلسفی و عرفانی مثل این رو به صورت گویا در اختیار دوستان قرار بدید، عقل سرخ سهروردی به صورت صوتی موجود هست اما فکر میکنم ناقص باشه، همچنین تذکره الاولیا هم به صورت صوتی هست اما باز احساس میکنم ناقص هست.
  در صورت امکان این مهم روهم پیگیری کنید.

 3. پويا گفت:

  “عشق از نظر او نخستین چیزی نیست که آفریده می‌شود. نخستین چیز گوهری است تابناک به نام عقل، عقلی که پدر برادران سه‌گانه است”

  با این تفاسیر ، عجب کتاب خوندنی ایه … کتاب شعاع شمس ( نوشته ی دکتر دینانی ) هم همینطوره یا فقط یک کتاب فلسفیه ؟

  • کتاب شعاع شمس در واقع نوشته استاد دینانی نیست و مثل کتاب های «سرشت و سرنوشت یا هستی و مستی» حاصل گفتگویی با استاد هست که به قلم آقای فیضی نوشته شده؛ برای مولوی دوستان کتاب جالبیه اما آقای فیضی جا داشت به نظر بنده که قویتر کار بکنه.

   • پويا گفت:

    آقا شرمنده
    من اشتباهی بجای اینکه بنویسم ( شعاع اندیشه و شهود … ) نوشتم ( شعاع شمس )
    اشتباه لفظی بود ( شرمنده )
    دوباره سوالم رو تکرار میکنم
    کتاب شعاع * اندیشه و شهود در فلسفه ی سهروردی * چه چیزی رو بیان میکنه ؟ با چه لحنی است ؟

    من مونس العشاق رو خوندم و با وجودی که شاید فقط ۴۰-۵۰ درصدشو فهمیدم ولی بازم درک کردم که چقدر شگفت انگیزه !!!!

    آیا شعاع اندیشه و شهود هم همینطوره

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *