خرد گفتگو

برنامه معرفت ۷ شهریور ۱۳۹۳
۱۳۹۳-۰۶-۰۸
برنامه معرفت ۱۴ شهریور ۱۳۹۳
۱۳۹۳-۰۶-۱۵
نمایش همه

خرد گفتگو

آشنایی کلی با کتاب

کسانی که با دکتر غلامحسین ابراهیمی دینانی آشنایی دارند، می ‌دانند که «گفتگو» عنصر کلیدی او در فلسفیدن است تا آنجا که گاهی فلسفه را مساوی گفتگو می‌داند و معتقد است در آثارش به گفتگو با فلاسفه و اندیشمندان قرن‌ های گذشته می ‌پردازد. بعد از کتاب «نصیرالدین طوسی، فیلسوف گفتگو» اینک دومین کتاب دکتر دینانی با محور گفتگو منتشر شده است.

کتاب «خرد گفتگو» مجموع درس ‌گفتارهای فیلسوف معاصر در سال‌های اخیر، در دانشگاه‌های مختلف و در موضوعات هستی‌شناسی، خداشناسی، جهان‌شناسی، انسان‌شناسی و عرفان است و علاوه بر موضوعات فوق، بخش هفتم این کتاب با عنوان دین‌شناسی جلب توجه می‌کند؛ بخشی که در آن به مباحثی همچون «در باب دین و اخلاق» و «احکام شرعی، لطفی است در واجبات عقلی» پرداخته شده است.

اما در بخش‌ های پیش‌ گفته موضوعات مختلف فلسفی از مباحث وجود و ماهیت گرفته تا نور و وحدت و کثرت، ذات واجب ‌الوجود، حدوث و قدم، تشخص عالم، کیفیت علم و کلام خداوند، زمان، خیال، زبان، رابطه‌ی نفس و بدن، خودشناسی، خواب و شهود و... پرداخته شده است.

آنچه این کتاب را از دیگر آثار مولف و حتی از دیگر آثار فلسفی فارسی متمایز می‌کند، ساختار کاملا دیالوگی کتاب است به این نحو که سراسر کتاب به صورت دیالوگ‌ های استاد و دانشجویان تنظیم شده است. همراه با مقدمه ‌ای از دکتر دینانی، به تازگی توسط نشر هرمس روانه بازار نشر شده است.

5 دیدگاه ها

 1. مهربان گفت:

  سلام … ممنون از اطلاع رسانیتون ببخشید این کتاب ارسال پستی هم داره برای شهرستانی ها ؟ ممنون

 2. پاسخ گفت:

  این کتاب در بسیاری از شهرستان ها از جمله اصفهان و همدان و… توزیع شده اما برای دریافت کتاب از طریق سایت نشر هرمس می تونید خرید اینترنتی کنید. http://www.hermesbooks.ir

 3. ناهید احمری گفت:

  برای کسانی مثل ما که قادر به شرکت در کلاس استاد نیستیم این درس گفتارهای فلسفی نعمت بزرگی است.
  بی صبرانه و مشتاقانه در انتظار ادامه این درس گفتارها می باشیم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *