برنامه معرفت نوزدهم شهریور ۱۳۹۵
۱۳۹۵-۰۶-۲۰
آیا خدا را به من می شناسانی
اندیشه و آنچه به اندیشه در نمی آید
۱۳۹۵-۰۶-۲۶
نمایش همه

جلد دوم کتاب حافظ معنوی

جلد دوم کتاب حافظ معنوی

خواجه شمس الدین محمد شیرازی، با تخلص حافظ، یکی از قله های رفیع زبان فارسی و فرهنگ ایرانی است. از راز و رمزهای سخن حافظ شیرازی می توان به روح و اندرون فرهنگ ایرانی راه بُرد. کتاب حاضر، برای ایضاح سخن شاعر بلندآوازه ایران زمین، لسان الغیب حافظ به قلم آمده است و پاره دوم اثری است که جلد نخست آن سالها پیش منتشر شده و مورد استقبال خوانندگان گرامی و دانشوران و اهل تحقیق قرار گرفته است.

بخشی از مقدمه پانزده صفحه ای دکتر ابراهیمی دینانی بر جلد دوم کتاب حافظ معنوی:

دل انسان، کعبه باطنی و کلیسای درونی و دیرمغان است و حافظ با کعبه و کلیسا و دیرمغان بیگانه نیست. او از آتشی در دل خود خبر می دهد که هرگز خاموش نمی شود و آن آتش که هرگز خاموش نمی شود، آتش عشق و معرفت است. زبان همیشه از سرشاری دل، سخن می گوید و آنجا که دل از سرشاری عشق و معرفت خالی باشد، سخن نیز یاوه و تهی و بدون محتوا خواهد بود.

سخن، زمینه ساز تلاقی و هماهنگی میان معرفت و تصویر و عقل با خیال است. به واسطه سخن است که عقل در خیال ظهور پیدا میکند و معرفت در شکل ظاهری متجلی می گردد. عالم خیال و جهان مثال نقش میانجی دارد و به واسطه همین میانجی گری است که راه عالم باطن به جهان ظاهر گشوده می شود و انسان می تواند از جهان ظاهری به عالم باطن دست پیدا کند.

در ادامه بخوانید:  فراز و فرود فکر فلسفی

جلد دوم کتاب حافظ معنوی به همت کریم فیضی توسط انتشارات اطلاعات در ۶۴۷ صفحه و با قیمت ۲۷ هزار تومان به چاپ رسیده است

1 دیدگاه

  1. جعفر سرخی گفت:

    با سلام . جلد دوم حافظ معنوی را می خواهم . چگونه می توانم تهیه نمایم . ممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *