جلد دوم کتاب حافظ معنوی

شرح اشعار جامی
برنامه معرفت نوزدهم شهریور ۱۳۹۵
۱۳۹۵-۰۶-۲۰
باران خیال
رزق تخیل و تعقل
۱۳۹۵-۰۶-۲۴
نمایش همه

جلد دوم کتاب حافظ معنوی

جلد دوم حافظ معنوی
جلد دوم حافظ معنوی

تصویر کتاب

آشنایی کلی با کتاب

خواجه شمس الدین محمد شیرازی، با تخلص حافظ، یکی از قله های رفیع زبان فارسی و فرهنگ ایرانی است. از راز و رمزهای سخن حافظ شیرازی می توان به روح و اندرون فرهنگ ایرانی راه بُرد. کتاب حاضر، برای ایضاح سخن شاعر بلندآوازه ایران زمین، لسان الغیب حافظ به قلم آمده است و پاره دوم اثری است که جلد نخست آن سالها پیش منتشر شده و مورد استقبال خوانندگان گرامی و دانشوران و اهل تحقیق قرار گرفته است.

بخشی از مقدمه پانزده صفحه ای دکتر ابراهیمی دینانی بر این اثر:

دل انسان، کعبه باطنی و کلیسای درونی و دیرمغان است و حافظ با کعبه و کلیسا و دیرمغان بیگانه نیست. او از آتشی در دل خود خبر می دهد که هرگز خاموش نمی شود و آن آتش که هرگز خاموش نمی شود، آتش عشق و معرفت است. زبان همیشه از سرشاری دل، سخن می گوید و آنجا که دل از سرشاری عشق و معرفت خالی باشد، سخن نیز یاوه و تهی و بدون محتوا خواهد بود.

سخن، زمینه ساز تلاقی و هماهنگی میان معرفت و تصویر و عقل با خیال است. به واسطه سخن است که عقل در خیال ظهور پیدا میکند و معرفت در شکل ظاهری متجلی می گردد. عالم خیال و جهان مثال نقش میانجی دارد و به واسطه همین میانجی گری است که راه عالم باطن به جهان ظاهر گشوده می شود و انسان می تواند از جهان ظاهری به عالم باطن دست پیدا کند.

این کتاب به همت کریم فیضی توسط انتشارات اطلاعات در ۶۴۷ صفحه و با قیمت ۲۷ هزار تومان به چاپ رسیده است

1 دیدگاه

  1. جعفر سرخی گفت:

    با سلام . جلد دوم حافظ معنوی را می خواهم . چگونه می توانم تهیه نمایم . ممنونم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *