به خود رفتن
برنامه معرفت پانزدهم دی ۱۳۹۱
۱۳۹۱-۱۱-۱۳
معشوق چون نقاب ز رخ در نمیکشد
برنامه معرفت بیستم بهمن ۱۳۹۱
۱۳۹۱-۱۱-۲۰
نمایش همه

برنامه معرفت سیزدهم بهمن ۱۳۹۱

عکس روی تو چو در آیینه‌ جام افتاد
مشخصات فایل

نام فایل: خواجه نصیر طوسی فیلسوف گفتگو

موضوع برنامه: اندیشه های خواجه نصیر طوسی

مدت زمان برنامه: ۴۶ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت:   ۳۰۷مگابایت

حجم فایل متنی:   به زودی

حجم فایل صوتی: ۱۵ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

در این زمانه خوشم چون تو یار ناز منی       قمار دل به تو بازم که دل نواز منی

روم ز چهره بشویم غبار غربت را              که چون تو همدم یار شب دراز منی

سلام خدمت دوستان خوب و همراهان همیشه صمیمی برنامه معرفت .

سیری داریم در اندیشه های حکمی –فلسفی و عرفانی خواجه نصیر طوسی که گفتگوهایی که این بزرگوار انجام داده اند براساس کتاب نفیس و ارزشمند « خواجه نصیر طوسی ،فیلسوف گفتگو » حضرت استاد دینانی ؛ رسیدیم به نامه ای که صدرالدین قونوی به ایشان نوشته و حول محورهایی از ایشان پرسش کرده که در این کتاب تحت عنوان «هماهنگی شهود و اندیشه در یک گفتگوی شکوهمند » که خیلی اسم با مسمّایی است ، آورده شده است .

استاد خوب همان طور که حضرتعالی فرمودید ، صدرالدین قونوی از شاگردان برجسته محی الدین و از کمّل جانشینان ایشان بودند و آدم معمولی نبودند و همچین شخصیت برجسته ای در حوزه عرفان میاد و برای خواجه نصیر طوسی نامه می نویسد .اگر اجازه بدهید من پاراگراف هایی از این نامه را بخوانم و از توضیح حضرت عالی استفاده کنیم .

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت بیست و هفتم بهمن ۱۳۹۱

«خواجه معظم ، مالک عظمّه الفضائل و افتخار الاواخر و الاوائل و ملک حکمای عصر ، حسنه الدهر ، نصیر المله و الدین » این اسم ها همه با مسما است یعنی در آنها مداهنه و غلوّ و اینها نیست . بعد از آن شروع می کند که:

« داعی مخلص بنابراین مقدمات ، خواهان فتح باب مواصلت با آن جناب گشت .و چون التقاء من حیث صوره و الحاله تعذری داشت ، طلب مواصلت به طریق مکاتبت که آن را احداللقائین نام نهاده اند متعین شد .و نخواست که از فوائد علمی که شریفترین صور ترقیات نفوس است این مفاتحه خالی باشد .و از فوائد و افکار آن ذات شریف بی نصیب ماند »

استاد قبل از اینکه به پاسخ خواجه بپردازیم ، نکاتی در همین مقدمه اگر هست بفرمایید

بله بسم الله الرحمن الرحیم

خوب همان طور که فرمودید صدرالدین قونوی یکی از رجال بزرگ معرفت هست . عارف بزرگی است و نه تنها شاگرد ابن عربی است . بلکه ربیب ابن عربی است . یعنی در واقع ، ظلّ تربیت ابن عربی بزرگ شده از کودکی .پسرخوانده اش هست .لفظا و معناً . استعدادی هم داشته و انصافا بهترین جانشین ابن عربی است و کتاب هایی که از او به یادگار مونده خیلی عمیق است . به هر حال یک عارف کم نظیری است .این مرد بزرگ که با خواجه معاصر بوده ، یک مکاتبتی دارد و نامه نوشته و همین طور که شما قرائت فرمودید ، در مقدمه این نامه جمله هایی هست که خیلی جالب توجه است .اولا فضائلی که برای خواجه نقل می کند از روی اغراق نیست . خواجه را حسنه دهر خوانده . از حسنات روزگار .واقعا روزگار گاهی یک سیئات داره و یک حسنات و حسنات دهر هم گاهی اوقات ظهور می کند در یک شخص بزرگی .البته خود قونوی هم از حسنات روزگار است .ولی خود قونوی که از حسنات روزگار است ، خواجه را از حسنات دهر می داند . ولی عمده روی چند جمله ای که می خواهم تکیه کنم ، می گوید که مکاتبه ، احد اللقائین است . مشتاق است که با خواجه ملاقات حضوری داشته باشد ولی می گوید چون اکنون این ملاقات حضوری در حالی که وضع من چنین است میسر نیست ، از طریق مکاتبه مواصلت حاصل می شود .این مکاتبه یک نوع وصل و اتصال است و احد اللقائین  نامیده است . یک لقاء با زبان و شفاهی است و یک لقاء با نوشتن است . اون هم ملاقات است .و در واقع با همین نامه یک تبادل فکری انجام میشه .همین طور که ملاحظه فرمودید ، اسم این کتاب فیلسوف گفتگوست . خود خواجه اهل گفتگوست .

لینک دانلود
Video-DownloadText-DownloadSound-Download

6 دیدگاه ها

 1. مینو ظاهری گفت:

  خدمت مدیریت محترم سایت
  با عرض سلام و ادب و خسته نباشید خدمت حضرت استاد و جنابعالی
  یادآور میشوم که دانلود تصویری ۱۳ بهمن میسر نمی باشد. بدین معنی که پس از دانلود وقتی فایل را باز می کنیم خالی است
  ممنون و التماس دعا

 2. امیر محمد گفت:

  بسیار ممنون از شما 🙂

 3. مینو ظاهری گفت:

  خدمت مدیریت محترم سایت
  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمتتون.
  با توجه به اینکه انشاالله اگه عمری باشد در آینده نزدیک در ایران خواهم بودو امید است که توفیق شرکت در جلسات حضرت استاد را داشته باشم.
  نظر به اینکه در خارج از کشور سرعت اینترنت خوب است من در حال دانلود کردن مرتب برنامه های معرفت می باشم. که اگر افرادی علاقمند به مجموعه سخنرانی های ایشان باشند در اختیارشان قرار دهم.
  لذا میخواستم به اطلاعتون برسونم که فایل تصویری برنامه معرفت در روز ۱۵دی و ۱۳ بهمن خالی است. بدین معنی که وقتی برای دانلود می زنیم دانلود میشوند و خالی از هر گونه تصویری هستند. من خیلی تلاش کردم و موفق نشدم. تا چند ماه پیش همیشه برنامه معرفت را از طریق یوتیوپ دانلود می کردم که الان مدتی است فایلهای استاد ارجمند را آنجا نمیتوان یافت. البته منظورم فایلهای اکتویل (جدید) استاد
  با تشکر
  مینو ظاهری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *