فکر فلسفی
انتقال فعل طبیعی از یک فاعل طبیعی
۱۳۹۱-۱۱-۰۵
آنچه آغاز ندارد پایان ندارد
۱۳۹۱-۱۱-۰۷
نمایش همه

برنامه معرفت ششم بهمن ۱۳۹۱

فراق و حال زار در عین وصل به معشوق
مشخصات فایل

نام فایل: خواجه نصیر طوسی فیلسوف گفتگو

موضوع برنامه: اندیشه های خواجه نصیر طوسی

مدت زمان برنامه: ۴۵ دقیقه

حجم فایل تصویری با بهترین کیفیت:   ۱۷۰مگابایت

حجم فایل متنی:   به زودی

حجم فایل صوتی: ۱۰ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

مرا عهدی است با جانان که تا جان در بدن دارم     هواداران کویش را چو جان خویشتن دانم

خدا را ای رقیب امشب،زمانی دیده بر هم نه          که من با لعل خاموشش ، نهانی صد سخن دارم

با سلام خدمت بینندگان عزیز ، دوستان خوب و همراهان همیشه صمیمی برنامه معرفت .همان طوری که استحضار دارید در بحر اندیشه های بیکران خواجه نصیر طوسی هستیم از شرح بر اشارات ،پیرامون لذت و الم از نگاه این دو بزرگوار ، از محضر استاد استفاده می کردیم .

حضرت استاد ، در جلسه پیش پیرامون اینکه لذت چیه و الم چیست از نگاه این بزرگواران و نکاتی هم که خواجه نصیر داشت بر تعریف لذت و الم بیان شد اما در ادامه ، راجع به ذوق بحث می کنند ، البته بهجت هم هست که بهش می پردازیم . یک تفاوتی ظاهرا بین لذت و ذوق هست چون لذت را آنجا ادراک می دانستند یا علم اجمالی . اما اینجا یک تعریفی ارائه داده که عجیب است ، اگر اجازه بدین ، من متن را بخونم شما توضیح بفرمایید . می گوید ذوق آن چیزی است که « ما یَجِدُهُ العالم علی سبیل الوجدان والکشف و لا البرهان والکسب و لا علی طریق الاخذ بالایمان و التقلید  فإنّ کلّاً منهم معتبراً بحسب مرتبتهم لکنّه لیس الخبر کالاتصال »

در ادامه بخوانید:  برنامه معرفت پانزدهم دی ۱۳۹۱

این خیلی عجیب است استاد که می گوید ، ذوق برای عالم یافت نمی شود از راه وجدان و کشف و برهان و ایمان و تقلید . اگر چه هر کدام در جایگاه خودشان معتبرند اما به حسب مراتبشان .

بله بسم الله الرحمن الرحیم

اینجا خیلی ذوق را در یک مرتبه عالی برده؛ یعنی هست در حقیقت . تعریفی که از ذوق می دهد غیر از آن چیزی است که در اصطلاح متعارف به آن ذوق گفته می شود .اولا خود واژه ذوق چنانکه می دانید .ذوق به معنی چشیدن . ذاق یعنی چشید . اینکه میگیم فلانی با ذوق است . و من لم یَذُق لم یُدرِک . خود چشیدن هم یک نوع ادراک است .ذوق هم یک ادراک است اما ادراک ویژه ای است ببینید ، شما یک وقتی می بینید یک وقت می شنوی ، یک وقت استدلال می کنی یک وقت تخیل می کنی ، همه اینها ادراکات است ، یک چیزی را میگم که چنان مزه دارد ، و چنان مزه ندارد ، اوصافش را برای شما میگن .یک وقتی می چشی ، آنچه که می چشی  با همه آنهایی که شنیدی فرق دارد . ذوق چشیدن است منتها ؛ یکبار چشیدن حسی است که به آن ذائقه می گوییم . کسی که می چشد ، ذوق می کند ، ذوق دارد . می شد که ببیند طعم غذا شور است ، شیرین است یا نه .این حسی است . اما ذوق ، همان طور که شیخ اینجا تعریف کرده ، سلسله مراتب دارد . همان طور که ادراک سلسله مراتب دارد ، ذوق هم سلسله مراتب دارد . مثلا می گوییم فلان شاعر با ذوق است چرا میگی با ذوق است ؟ چون شاعر وقتی که شعر می گوید ، نمی نشیند  که بدون فکر شعر بگوید، اما نمی نشینه که صغری و کبری بچینه و استدلال کند و مقدمات ترتیب بدهد و از صغری به کبری و حد وسط بیاورد ، این کار را نمی کند . این یک مرتبه ای ، هجوم فکری است . هجوم اندیشه است . نمی داند که از کجا می آید .اصلا شاعر حسابی این است . شاعری که بخواهد چرتکه بیاندازد و صغری و کبری بچینه خیلی شاعر خوبی نیست . حداکثر یک ناظم می شود .. شاعر واقعی این است که یک دفعه میاد . اما نمی داند که از کجا آمده . این را میگیم ذوق . یعنی یک چشیدنی است که در درونش می فهمد  و می چشد . اما با عبور از مقدمات ، تو گویی که مقدمات را حذف کرده و حالا خود نتیجه داره میاد . این زبان شعر است . شاعر با ذوق یعنی این . حالا هر چی چشیدنش بیشتر باشد ، ذوقش بیشتر است و قوی تر است ، شعر می آید . شما به زور نمی تونی شعر بگی . اصلا با زور نمیشه شعر گفت . کسی که زور میزنه و شعر میگه در واقع ناظم است . یعنی کلمات را سرهم بندی می کند خوب میشه ، میشه کلمات را سر هم بندی کرد

لینک دانلود
Video-DownloadText-DownloadSound-Download

19 دیدگاه ها

 1. با سلام خدت شما دوست گرامی

  کمبودها و نواقص را ما نیز قبول داریم و سعی میکنیم که نهایت دقت را به کار ببریم اما خوب بعضا با مشکلاتی روبرو هستیم . در این موردی که شما فرمودی مشکل از پخش کننده های سیستم شماست و خود فایل تست شده و مشکلی ندارد لطف بفرمایید نرم افزارهای مورد نیاز را از این لینکها دانلود کنید . اگر مشکل همچنان باقی بود اطلاع دهید . باز هم اگر مورد خاصی بود بفرمایید که رفع بشود

  نرم افزار codec           نرم افزارpot player           نرم افزار vlc pleyer

 2. جابر اتش بار گفت:

  با عرض سلامی گرم خدمت همه ی زحمت کشان عرصه ی علم و اندیشه
  خواستم به نوبه ی خودم از تمام زحماتتان در این زمینه سپاسگذاری کنم
  با وجود اینکه جامعه امروز بیش از هر زمان دیگری تشنه ی انوار اندیشه و معرفت است واقعا پخش برنامه معرفت در سیما به تنهایی پاسخگوی نیاز جامعه امروز نبوده، که خوشبختانه سایت شما تا حد زیادی این نیاز رو مرتفع کرده.
  در پایان از درگاه حضرت حق برای مجموعه تان ارزوی توفیق دارم.

 3. این ایام مبارک را به شما تبذیک میگوییم
  نرم افزاری که شما فرمودید جزءبهترین نرم افزارهای پخش می باشد اما برنامه های ضبط شده که روز سایت قرار می گیرد ، با دستگاه گیرنده دیجیتال ضبط می شود و در وهله اول جز با نرم افزارهایی که بری شما نام بردم قابل اجرا نیست . به نظر می آید شما اگر فقط نرم افزار Codec که لینک آن را قرار داده ایم ، دریافت کنید مشکل حل شود.
  با تشکر از شما همراه گرامی

 4. سلام دوست عزیز
  فایل های سعدی فعلا به صورت ویدئویی روی سایت نیستند و تنها فایل های صوتی آن موجود است در قسمت دانلود فایل های صوتی اما به زودی برای دانلود قرار داده خواهند شد.

 5. انشالله قصد داریم تمام برنامه های ویدئویی استاد چه برنامه معرفت و چه دیگر سخنرانیهای ایشان با بهترین کیفیت روی سایت قرار گیرد

 6. صدرا گفت:

  سلام
  تشکر فروان از شما !!

  چون بعضی وقتا که موفق نمیشیم یا فراموش میشه میتوانیم از سایت شما دانلود و استفاده کرد .

  سپاس

 7. سلام مجدد
  بله متاسفانه این برنامه به دلایلی بسیار زیاد ، امکان ضبطش برای ما فراهم نشد و تا امروز هم نتوانستیم آن را تهیه کنیم . انشالله به محض دریافت آن قرار خواهیم داد اما احتمال آن ضعیف است !!!

 8. با تشکر از شما
  اگر برنامه را در فضایی آپلود کردید ، لینک را برای ما ارسال کنید تا به نام خودتان ثبت شود . اگر هم تمایل داشتید در سایت ثبت نام کنید و به عنوان یکی از نویسندگان به نام خودتان منتشر کنید

 9. باتشکر از زحمت شما .
  خیلی لطف کردید و منت گذاشتید . اما بعد از کلیلک بر روی لینکی که قرار داده اید و هدایت شدن به صفحه دانلود ، و تمام شدن تعداد ثانیه های انتظار ،عملا دانلود صورت نمی گیرد ! و به صفحه یک وب سایت دیگری منتقل می شود.!

 10. سپاس از شما
  درحال دانلودهستیم انشالله به زودی برای دانلود قرار خواهد گرفت

 11. صدرا گفت:

  سلام
  اگر آدرس http://hipfile.com/aybjal8ju24t/1391.10.15.rar.html
  در سایت http://www.filegir.com بزارید براحتی مستقیم میشه و میتوانید با سرعت بالا دانلود کنید .

 12. صدرا گفت:

  مدیر گرامی @
  استاد در سال های ۸۹ و ۹۰ کلاس درس نداشتند ؟

  سپاس

 13. خیلی لطف کردید باز هم تشکر می کنیم از شما

 14. فروزان گفت:

  بی‌نهایت از شما سپاسگزارم..پاینده باشید

 15. یک طلبه گفت:

  سلام بزرگوار
  چرا فایلهای متنی را در سایت قرار نمیدهید؟!!!

  • بزرگوار

   ما هم محدودیت هایی داریم. حجم کار مخصوصا در پیاده کردن فایل متنی بسیار بالاست. و فعلا به صورت پراکنده دوستان برای ما ایمیل کرده اند اما تدوین و آرشیو کردن فایل متنی کار زمان بری است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *