کتاب اسماء و صفات حق

معاد
معاد
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
دفتر عقل، آیت عشق
۱۳۹۱-۰۵-۳۱
نمایش همه

کتاب اسماء و صفات حق

در این اثر، مؤلف اندیشمند ضمن بیان مقدمه‏ ای درباره معرفت و صفات حضرت حق، به بحث از اسماء و صفات حق تبارک و تعالی پرداخته، اختلاف نظرهایی را که در باب اسم و مسمی مطرح می‏شود نیز مورد بحث و بررسی قرار داده است.

دکتر دینانی معتقد است:در زمینه توحید و خدا شناسی، مسئله‌ای مهم‏تر از اسماء و صفات نیست. اساساً شناخت و راه انسان در توحید از طریق اسماء و صفات حق تعالی است. بنابراین به همان اندازه که مسئله مبدأ اهمیت دارد، مسئله اسماء و صفات هم اهمیت دارد. دکتر دینانی در فصل دیگر کتاب، خواننده را با آراء سهروردی، خواجه نصیرالدین طوسی، صدر المتألهین، حاج ملا هادی سبزواری، ملا عبد الله زنوزی و نیز آراء ویژه قاضی سعید قمی آگاه می‏سازد. وی در همین فصل، در زمینه رابطه اسم و مسمی و اینکه اسم اعظم چیست، سؤالاتی را مطرح نموده و سخنان برخی از حکما و متکلمان و بعضی از ارباب سلوک را در باب اسماء و صفات الهی مورد توجه قرار داده است.

«اسماء و صفات حق»، «نصیب مقربان از معرفت اسماء»، «برهان بدیع سبزواری»، «موضع خاص قاضی سعید قمی در باب اسماء و صفات حق»، «ذات و صفت» و «اسمای حسنای الهی و اقتضای ظهور»، برخی از عناوین فهرست این اثرند.

چاپ اول این کتاب در سال ۱۳۸۱ توسط سازمان چاپ و انتشارات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام گرفته است.

1 دیدگاه

  1. احمد گفت:

    واقعا عالیه.اگه درست بگم به نظر منم همه موجودات به شرط توحید درخدمتمعرفی محتوای این اسما و اذکارند”مثلا انت الباقی واناالفانی:بقا در انحصارخداست این امر سبب میشه که پیشرفت و بهبودی و تغییربصورت دوره ای ومتناوب ونسبی در اراده مخلوقات برای رسیدن به بقا صورت بگیره.یعنی ماباحفظ زندگی خود و فراردایمی از کهنگی و مرگ به کمک تامین خودمون داریم عملااثبات میکنیم که بقا مخصوص خداست.میشه گفت این تفاوتها در صفات مخلوق و خالق نوعی توافق و تفاهمه دوطرفه است.اسما الهی شاخصهای شخصیت الله هستند که قائم به ذات خودش هستند:کلا درست میگم؟نمیدونم؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *