هر وقت خوش که دست دهد مغتنم شمار
هر وقت خوش که دست دهد مغتنم شمار
۱۳۹۰-۰۱-۱۹
شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل
شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین هایل
۱۳۹۰-۰۲-۰۲
نمایش همه

الا یا ایها الساقی أدر کأسا و ناول ها

الا یا ایها الساقی أدر کأسا و ناول ها
مشخصات فایل

نام فایل: شرح غزل الا یا ایها الساقی أدر کأسا و ناول ها

موضوع برنامه: تفسیر ابیات حافظ

مدت زمان برنامه: ۵۰ دقیقه

حجم فایل صوتی: ۲۲ مگابایت (MP3)

مختصری از متن برنامه:

الا یا ایها الساقی أدر کأسا و ناول ها      که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها

این غزل در واقع مُلَمَع است یک مصرع فارسی و یک مصرع عربی و مخاطب حافظ ساقی است و کأساً هم جام شراب است. (اَدِر) یعنی ادامه بده دور بزن، به دور انداز، بچرخان، نه یک بار و دو بار بلکه برای همیشه و ناول‌ها یعنی تناول کن.

از اینجا باید پرسید که اون ساقی چیست و اون جام چیست؟ و جامی که باید همیشه در دوران باشد چه جامی است؟ جام ظاهری همیشه نمی‌تواند در دوران باشد هیچ چیز در این عالم همیشه نمی‌تونه در دوران باشه همه چیز موقت و محدود می باشدو اندازه‌ دارد. این یک دوران دائم می‌خواهد، دنبال یک جامی است که مست کننده است اما اون جام چیست و مست کنندگی چیست؟

مستی که حافظ از این جام می‌خواهد دنبالش می‌ آید. اون مستی در عشق است و این خاصیتی که برای عشق ذکر می کند خیلی خاصیت شگفت ‌انگیزی است و کمتر هم به آن توجه شده. نکته‌ی ظریفی دارد حافظ اینکه به دنبال این جام است و آن چیزی که موجب عشق می‌شود محبت و معرفت است بدون معرفت هیچ عشقی نمی‌شناسد

در ادامه بخوانید:  من چون از خاک لحد لاله ‌صفت برخیزم

آنجایی که معرفت نیست عشق بی‌معنی است اگر کسی ادعای عشق کند ولی هیچ معرفتی نداشته باشد به معشوق حداقل به معشوقش که عشق می‌ورزد این حرف بی‌اساس است اصلاً منبع عشق معرفت است و کسانی که عشق را با معرفت به جنگ می‌اندازند چقدر در اشتباهند. اساس عشق معرفت است.

عشق بدون معرفت عشق نیست یک غریزه است ولی نکته مهمی که حافظ در مصرع دوم می‌گوید خیلی مهم است که عشق آسان نمود اول ولی افتاد مشکل‌ها؛ چگونه بود که عشق در اول آسان نمود؟! نمودن یعنی می‌نمود که آسان است ولی در واقع آسان نبود. نمود یعنی می‌نمود یعنی به نظر می‌رسید و در واقع آسان نبود و ما گمان کردیم که عشق آسان است و چه مشکل‌ها که به دنبال عشق آمد.

لینک دانلود
Video-DownloadSound-Download Youtube-download

3 دیدگاه ها

  1. توران صمدی گفت:

    سلام استاد خدا شما رو حفظ کنه !

  2. آلاله گفت:

    تشکر میکنم از زحماتتون. بسیار کارامد وزیبا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

لطفا معادله را حل کنید *